Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

sobota, 18 sierpień 2018 20:39

Ostatnie kaszubskie działania przy "Kamerdynerze"

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Na zdjęciu grupa statystów ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie z aktorem Michałem Kowalskim znanym z głównej roli w “Czarnym czwartku” i reżyserem Filipem Bajonem. Od lewej: Tomasz Szmidtke, Gracjan Fopke, Eugeniusz Pryczkowski (konsultant językowy) Urszula Graban, Michał Kowalski, Maria Okrój, Bogumiła Ropel, reżyser Filip Bajon, Robert Groth, Elżbieta Pryczkowska, Marek Munch, Magdalena Damps, Beata Ptach, Witold Smzidtke i Ludwik Breza. Na zdjęciu grupa statystów ze Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie z aktorem Michałem Kowalskim znanym z głównej roli w “Czarnym czwartku” i reżyserem Filipem Bajonem. Od lewej: Tomasz Szmidtke, Gracjan Fopke, Eugeniusz Pryczkowski (konsultant językowy) Urszula Graban, Michał Kowalski, Maria Okrój, Bogumiła Ropel, reżyser Filip Bajon, Robert Groth, Elżbieta Pryczkowska, Marek Munch, Magdalena Damps, Beata Ptach, Witold Smzidtke i Ludwik Breza. fot. Michał Mielnik

To już był ostatni kaszubski akt w ramach realizacji filmu "Kamerdyner". Członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie wzięli udział w nagraniu różnych efektów wokalnych i gwarów. Nagranie odbyło się w gdańskich studiu muzycznym.

- To była piękna i zupełnie niespodziewana przygoda - wzdychała bardzo zadowolona Maria Okrój, emerytowana nauczycielka języka kaszubskiego.

Równie zadowolony był reżyser filmu, Filip Bajon, profesor Łódzkiej Wyższej Szkoły Filmowej, który przybył do Gdańska specjalnie na te nagrania.

- Bardzo ładnie one wyszły, podobnie jak wszelkie inne - podkreślał reżyser.

Tego dnia skorygowano także niektóre dialogi aktorskie w języku kaszubskim. Okazuje się, że w filmie nie tylko duży, ale także i mały Mati Kroll grany przez Łukasza, mówić będzie w języku kaszubskim.

Kaszubszczyzny w filmie rzeczywiście będzie niemało. Jest to sytuacja niespotykana dotąd w filmografii polskiej. Tym bardziej, że zabrzmi ona w ustach najwybitniejszych gwiazd polskiego kina, zwłaszcza Janusza Gajosa, także Sebastiana Fabijańskiego, Michała Kowalskiego, Diany Zamojskiej i kilku innych aktorów. Ponadto odtwórca Matiego nagrał trzy krótkie lekcje języka kaszubskiego, które wkrótce ukażą się na różnych portalach.

(ep)

Czytany 632 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pensjonat Zacisze
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl