Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kondor | kòndór (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 26 lipiec 2018 19:28

O historii sanktuarium sianowskiego

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
O historii sanktuarium sianowskiego O historii sanktuarium sianowskiego

Wspaniała aura towarzyszyła tegorocznemu wielkiemu odpustowi kaszubskiemu Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie. Na pewno miało to wpływ na rekordową frekwencję i liczny udział pielgrzymek, w tym kilku nowych, m.in. ze Swarzewa. Ceremonia, której przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, była na żywo transmitowana przez Radio Głos.

Przez co najmniej dwadzieścia ostatnich lat trwają intensywne działania wokół sanktuarium. W dużej mierze inspirowane były przygotowaniami do złotego jubileuszu koronacji Pani Sianowskiej na Królową Kaszub. Obchody odbyły się przed dwoma laty. Wówczas ks. proboszcz i kustosz sanktuarium, Eugeniusz Grzędzicki podkreślał: - Przygotowania do jubileuszu trwają nieprzerwanie od 2008 roku. Są całkowicie wymienione ściany kościoła. Dokonano gruntownej przebudowy świątyni. Odnowiono ołtarze boczne. Ostatnim naszym dziełem jest renowacja ołtarza głównego. Można powiedzieć, że to kolejny cud Królowej Kaszub. Brakowało pieniędzy. Modliłem się o to jednak, by udało się dokonać i tego dzieła. W pewnym momencie zadzwonił ksiądz, który był tu wikariuszem w czasie koronacji i powiedział, że ma sponsora na remont ołtarza. No i dokonało się to, co tu widzimy!

Kościół rzeczywiście wygląda okazale. Również jego otoczenie robi piękne wrażenie. Wydaje się, że w ostatnich latach ten rozwój nabrał jeszcze większego rozmachu. W dużej części jest to też zasługa coraz liczniejszych pielgrzymów i dobrodziejów sanktuarium. Od lat wśród nich zaangażowani są bardzo członkowie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, zwłaszcza oddziałów środkowych.

W ubiegłym roku party te ufundowały relikwiarz, w którym obecnie znajdują się relikwie św. Maksymiliana Kolbe. Natomiast w bieżącym roku postanowiono wrócić do koncepcji sprzed kilkunastu lat ufundowania tablicy ze zwięzłą historią sanktuarium. Usadowiono ją przy bramie od strony Kartuz. Kształtem nawiązuje do tablicy z informacją o dr. Florianie Ceynowie, która przed rokiem stanęła przy obelisku poświęconym budzicielowi ruchu kaszubskiego.

Nową tablicę poświęcił bp ordynariusz pelpliński Ryszard Kasyna tuż przed rozpoczęciem ceremonii odpustowych. Tekst przygotował dr Eugeniusz Pryczkowski - autor pracy doktorskiej o sanktuarium i redaktor naukowy nowej książki "Sanktuarium sianowskie a tożsamość kaszubska". Podany jest w dwóch wersjach językowych: kaszubskiej i polskiej.

(jd)

Czytany 910 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 26 lipiec 2018 19:35

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Footgolf Przywidz
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl