Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:masarnia | masarniô (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 08 listopad 2017 20:26

Najlepiej po kaszubsku piszą w powiecie kartuskim

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 

XVI Kaszëbsczé Diktando w Bojanie, gmina Szemud, przeszło już do historii. Przystąpiło w sumie 243 uczestników. W tym roku po raz trzeci w historii dyktanda rywalizowano o tytuł arcymistrza (laureaci pierwszych miejsc z ostatnich pięciu lat). Również po raz trzeci (poprzedni arcymistrzowie to Iwona Makurat z Klukowej Huty i Eugeniusz Pryczkowski z Banina) tytuł ten trafił do uczestnika z powiatu kartuskiego, czyli do Elżbiety Bugajny z Ramlejów w gminie Somonino.

Uczestnicy z Powiatu Kartuskiego mogą mówić o sporym sukcesie. Zwyciężyli aż w czterech kategoriach, we wszystkich pozostałych byli wśród laureatów. Duży sukces zanotowali uczniowie z Gminy Żukowo, a ściśle uczniowie SP w Miszewie im. Jana Trepczyka. Wszyscy zakwalifikowali się do ścisłego finału. Zofia Jelińska z klasy III zajęła III miejsce w kategorii klas I-III, zaś Jakub Czoska II miejsce w kategorii klas VI-VII, natomiast Wiktoria Hasse otrzymała nagrodę specjalną za piękne pismo. W finale również były dwie absolwentki tej szkoły - obecnie uczennice II klasy Gimnazjum nr 2 w Żukowie - Magdalena Rybus i Beata Ptach, która zdobyła wyróżnienie.

Jeszcze przed ogłoszeniem laureatów tegorocznej edycji rozdano nagrody dla najlepszych maturzystów z języka kaszubskiego. Dzieło Ewy i Grzegorza Szalewskich obecnie kontynuuje Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”. Laureatami zostali: Malwina Laska (matura 2015), Ewelina Stefańska (matura 2016) i Gracjan Fopke (matura 2017). Kaszubskie Dyktando realizowane jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.Kolejne dyktando już za rok, tym razem w Kolbudach.

(jd)

 

Wyniki

Kl. I-III: 1. Karol Merchel z Pomieczyna, 2. Joanna Majkowska z Wejherowa, 3. Zofia Jelińska z Miszewa, wyr. Michalina Owśnicka z Brzeźna Szlacheckiego i Olga Tomaczkowska ze Skorzewa.

Kl. IV-V: 1. Kornelia Garstka z Góry, 2. Milena Świątek-Brzezińska z Brzeźna Szlacheckiego, 3. Wiktoria Grota z Szemuda, wyr. Oliwia Ziegert z Wielkiego Podlasia i Martyna Kuczkowska z Łebieńskiej Huty.

Kl. VI-VII: 1. Karolina Miotk z Mojusza, 2. Jakub Czoska z Miszewa, 3. Amelia Choszcz z Gowidlina, wyr. Patrycja Penk z Sierakowic i Dominika Bojanowska z Puzdrowa.

Gimnazjum: 1. Marcel Dawidowski z Przodkowa, 2. Aleksandra Sikora z Sierakowic, 3. Karolina Szulist z Sierakowic, wyr. Beata Ptach z Żukowa i Michalina Pindera z Kościerzyny

Szkoły ponadgimnazjalne: 1. Natalia Czucha z Kościerzyny, 2. Paulina Fopke z Wejherowa, 3. Magdalena Kalkowska z Żukowa, wyr. Julia Formela z Kartuz i Edyta Wenta z Kartuz.

Dorośli: 1. Karolina Kossak-Główczewska z Bytowa, 2. Paweł Wittbrodt z Wejherowa, 3. Krzysztof Wojciechowski z Poznania, wyr. Dorota Miszewska z UG i Maria Dradrach z Miechucina.

Profesjonaliści, nauczyciele j. kaszubskiego: 1.Paulina Węsierska z Sierakowic, 2. Magdalena Bobkowska z Łubiany, 3. Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch z Czerska, wyr. Karolina Serkowska z Puzdrowa i Justyna Kunikowska z Cząstkowa.

Czytany 2547 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 155 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl