Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:ludnościowy | lëdnoscowi (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 27 październik 2021 19:29

Deklaracja ideowa II Kongresu Młodych Kaszubów

I Kongres Młodych Kaszubów wypracował postulaty działań młodych Kaszubów na wiele lat. Zachęcił, by powstawały kolejne kluby młodych przy oddziałach Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Ten proces trwa, choć uważamy, że zdecydowanie za wolno w stosunku choćby do wyraźnie przyśpieszonego zaniku języka w młodszych generacjach Kaszubów.

Minęło pięć lat od I Kongresu Młodych Kaszubów, który odbył się w Kartuzach. Wówczas określono zakres działań młodych, przyjęto także ich harmonogram. Co roku odbywają się zjazdy, a co pięć lat kongresy. Drugi odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w dniu 23 października br.

Wielkim sukcesem zakończył się Wojewódzki Konkurs na najpiękniejszą pieśń o Biskupie Konstantynie Dominiku, który ogłoszony został przez Radę Naczelną Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego patronem roku 2021. Uczestnicy konkursu musieli przygotować nagranie wokalne pieśni o tytule „Rozsewac miłotã” wraz z realizacją materiału filmowego. Mimo że nie było to łatwe zadanie, bo pieśń wymaga dużych umiejętności wokalnych, to napłynęło aż kilkadziesiąt prac. Było to miłym zaskoczeniem dla organizatorów przedsięwzięcia.

wtorek, 26 październik 2021 00:00

Pòżegnanié Henrika Jerzégò Mùsë

W dniu 26 rujana òdbëła sã slédnô droga na smãtôrz we Gduńskù pòetë kaszëbsczégò Henrika Jerzégò Mùsë. Mszô òdprawionô bëła w kòscele Bòżégò Cała (kòle dwòrca PKS) we Gduńskù. Zeszlë sã na ni - òkróm rodzëznë - wielny znajemny pòetë ze stanicama Solëdarnoscë, a partu Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô w Baninie, jaczégò ùmarłi béł nôleżnikã.

Powitanie Ks. Bpa Ryszarda Kasyny na odpuście w Sianowie, 18.07.2021 r.

Czcigodny Księże Biskupie Ryszardzie!

poniedziałek, 05 lipiec 2021 15:01

Kolejne literackie dzieło Stachurskiego

Jerzy Stachurski jest niewątpliwie najbardziej znanym kompozytorem na Kaszubach. Jego piosenki są najczęściej śpiewane, także daleko za granicami kraju. Jedna z pieśni „Mòdłów zwón” rozsławiona została przez polonijny chór z Kanady „Lëdowô nóta” w wielu miastach Kanady i USA. Inny utwór „Bôtë ju jidą” w wykonaniu chóru Akademii Morskiej ze Szczecina zdobył przed kilkoma laty I miejsce w ogólnopolskim festiwalu chórów.

Chwilą ciszy rozpoczęło się posiedzenie Rady Oddziałów Środkowych w restauracji „Gryf” w Żukowie. W ten sposób oddano hołd zmarłemu 10 lutego 2021 r. Hubertowi Hoppe z Kartuz, wieloletniemu liderowi Rady Oddziałów Środkowych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a także byłemu prezesowi w Kartuzach. Rada pobudza aktywność partów ze środkowych Kaszub, zwłaszcza ku inicjatywom wykraczającym poza możliwości jednego oddziału. Ze smutkiem stwierdzono, że działania części partów praktycznie ustały, inne zaś udanie rozkręcają działalność.

 

Dokładnie 8 maja minęła 5. rocznica wprowadzenia repliki Matki Boskiej Królowej Kaszub do kościoła w Wilnie na Ontaryjskich Kaszubach.

Strona 1 z 24

Skocz do:

Polecamy

Pokoje gościnne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 260 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl