Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:monarchia | mònarchiô (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 18 listopad 2019 09:54

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu z łezką w oku

Autor:  Elżbieta Pryczkowska
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu fot. Lucyna Puzdrowska

Jubileusz 60- lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, który odbył się 15 listopada br. w Dworku Oleńka zgromadził wielu gości, absolwentów, rodziców, Grono Pedagogiczne i dzieci. Dla tak małej społeczności szkolnej, klasy 0-III, to ogromne przedsięwzięcie, które udało się dzięki zaangażowaniu wielu osób.

-Jestem dyrektorem szkoły w Tuchomiu od zaledwie trzech miesięcy i to, co w tym czasie się wydarzyło to zaledwie niewielki ułamek 60–cio letniej historii tej szkoły. – mówiła Elżbieta Pryczkowska, dyrektor szkoły - Moi poprzednicy tworzyli jej tożsamość i historię bardzo ważną dla społeczności Tuchomia. Jak mawiał wybitny Kaszuba profesor Gerard Labuda „Historia jest powietrzem, którym oddycha teraźniejszość”. Z naszej szkoły wyszły już pokolenia absolwentów, ale naszym obowiązkiem jest na tym dorobku budować przyszłość, wyciągając wnioski i stawiając zdecydowane kroki w jutrzejszy dzień. Tą przyszłością dla nas jest wizja nowej szkoły, która będzie spełnieniem marzeń wielu pokoleń mieszkańców Tuchomia. A bogactwem są ludzie, którzy tę społeczność tworzą, często absolwenci tej szkoły.

Na uroczystość zaproszono trzydziestu najstarszych żyjących absolwentów szkoły, którzy na samym początku otrzymali dyplomy absolwenta, różę i biret. U wielu z byłych uczniów pojawiły się w oczach łzy wzruszenia i uśmiech na twarzy.

- Za naszich młodëch lat taczégò czegòs më nie przeżëlë. To je dlô nas wiôldżé zaskòczenié i wzrëszenié - powiedziała - Wanda Ślugajska z domu Block, absolwentka, a także osoba, która przygotowała smacznego torta – jesmë dumny, że më dożëlë taczégò wëróżnieniô.

Burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski wraz z radnymi – przekazał czek na zakup komputerów do szkoły, prócz tego szczególne wszystkich uradowała informacja o zbliżającej się wielkimi krokami budowie nowej szkoły.

Na uroczystości obecna była również Pani Halina Knapińska - wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, która doceniła poziom przygotowania uroczystości szczególnie, że było na to naprawdę niewiele czasu. Pani wizytator podkreśliła również, konieczność w przyszłości stworzenia w Tuchomiu szkoły ośmioklasowej. Ale nade wszystko podziękowała Burmistrzowi Gminy i radzie miejskiej za podjęcie inicjatywy bydowy nowego obiektu szkolnego w Tuchomiu.

Stworzono również specjalny kącik poświęcony twórcom szkoły z 1959 roku małżeńtwu Irenie i Edwardowi Suchorzom, którzy poświęcili całe sowoje zawodowe życie na edukację tuchomskiej dziatwy. Byli bardzo ciepło wspominani przez obecnych absolwentów i byłą panią dyrektor Alicję Haase. Zebrani goście z zaciekawieniem przeglądali wystawę starych fotografii, kronik szkolnych, dzienników i historycznych tablic.

Uczniowie wykazali się talentem wokalnym, grą aktorską a także znajomością języka kaszubskiego, którego z efektami uczą się wszyscy uczniowie w szkole.

W sposób szczególny podziękowano pani Wiolettcie Gan- Przewodniczącej Rady Rodziców oraz państwu Barbarze i Piotrowi Pospiesznym, którzy użyczyli miejsce dla tej uroczystości, a także wszytkim sponsorom. Z okazji jubileuszu wyróżnieni zostali wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy codziennie dbają o rozwój uczniów, a także zdecydowanie przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Na koniec należy przytoczyć motto uroczystości "Nie bójmy się lat, które ubywają. To one nam przecież mądrości dodają".

 

Czytany 926 razy
Więcej w tej kategorii:
Zmiana marszu szkoły w Tuchomiu »

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 65 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl