Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:macerowanie | macerowanié (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 21 grudzień 2014 13:09

Pokazali młodzieży jak poznawać i zwiedzać Kaszuby

Autor:  Maciej Marczewski
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Czy da się połączyć naukę historii i kaszubskiej kultury z poznawaniem najbliższej okolicy? Czy bycie lokalnym odkrywcą pomaga w nauce? Przekonali się o tym uczniowie z Kościerzyny, Kartuz i Brodnicy Górnej, którzy wzięli udział w pierwszej edycji Warsztatów Edukacyjnych „Kaszubski szlak”.

 

Dwie godziny lekcyjne wystarczyły do odbycia wirtualnej podróży w czasie i przestrzeni.  Dzięki multimedialnej prezentacji uczniowie cofnęli się w czasie o dwa tysiące lat i poruszali się po Pomorzu śladami dawnych plemion i książąt pomorskich. Dowiedzieli się gdzie szukać najstarszych śladów i granic Kaszub, poznali kaszubskich bohaterów i zawiłe losy Kaszubów na ziemiach pomorskich.  Wracając do dzisiejszych czasów dowiedzieli się jaki wpływ na kaszubską kulturę miała germanizacja, druga wojna światowa oraz czy Kaszubi mogli rozwijać się po jej zakończeniu. Prowadzący w ciekawy sposób przedstawiał kolejne lata z dziejów Kaszubów – prezentację wypełniały kolorowe zdjęcia, anegdoty, historyczne ciekawostki i zagadki.

- Nie jest łatwo pokazać zawiłe losy Kaszubów w tak krótkim czasie – opowiada Maciej Marczewski, założyciel bloga podróżniczego po Polsce www.ruszajwdroge.pl, prowadzący i twórca warsztatów. W historycznych opracowaniach wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi i można natknąć się na sprzeczne teorie. Dlatego na warsztatach i w moim przewodniku zachęcam do patrzenia na Kaszuby jak na krainę rozmaitości – pełną podziałów, niewyjaśnionych zagadek, gdzie nie ma nic pewnego i na każdym kroku czekają na nas nowe odkrycia.

I takie były te warsztaty. Nie skończyło się na słuchaniu i wirtualnym zwiedzaniu kolejnych miejsc na historycznej mapie Kaszub. Uczniowie rozwiązywali zagadki, tworzyli pamiątki z kaszubskimi motywami, poznawali regionalne przysłowia mierząc się z kaszubskim szyfrem oraz wyznaczali swój własny szlak śladami kaszubskiej historii.

- Kaszubski Szlak, który uczniowie układali w trakcie zajęć to świetne uzupełnienie codziennej nauki  – dopowiada Maciej Marczewski. Po pierwsze – ułatwia zrozumienie historii, bo uczniowie widzą, gdzie ona się dzieje. Każdą opowieść zaczynam od wirtualnej podróży do jednej z kaszubskich miejscowości. I dopiero tam opowiadam o faktach ważnych dla kaszubskiej historii. Po drugie – Kaszubski Szlak promuje lokalną turystykę wśród młodzieży. Zachęca do odwiedzenia miejscowości ze szlaku, aby lepiej zrozumieć historię. Liczę na to, że uczniowie ruszą w drogę wzdłuż Kaszubskiego Szlaku razem z rodzicami, nauczycielami lub znajomymi. Dzięki temu zobaczą na własne oczy miejsca i historie, o których usłyszeli w trakcie zajęć.

Na koniec warsztatów uczniowie otrzymali ulotki i turystyczny przewodnik „Ruszaj na Kaszuby” przygotowany przez blogerów Kasię i Macieja Marczewskich. Blogerzy, na podstawie własnych doświadczeń i podróży, opracowali 10-dniowy szlak zwiedzania najważniejszych miejsc na Kaszubach. Przekonują w nim, że tydzień urlopu wystarczy aby przekonać się o różnorodności Kaszub, pięknie kaszubskiej przyrody, zawiłej historii i bogactwie regionalnej kultury. Przewodnik można znaleźć w bibliotekach szkół biorących udział w warsztatach oraz w Internecie - na blogu Ruszaj w Drogę www.ruszajwdroge.pl

- Cieszymy się, że nasza młodzież wzięła udział w warsztatach ‘Kaszubski szlak’ - mówi Aleksandra Grzyb, nauczycielka historii w klasie IIa w Gimnazjum Zespole Szkół Publicznych nr 3 w Kościerzynie– Maciej Marczewski zapewnił uczniom ciekawą lekcję kaszubskiej historii i nowe spojrzenie na to, co widzą na co dzień na Kaszubach.

- Przewodniki, ulotki i informacje na pewno wykorzystamy, gdy będziemy organizować kolejne wycieczki klasowe – dodają zgodnie Teresa Bączkowska i Grażyna Czapiewska – nauczycielki opiekujące się młodzieżą w trakcie warsztatów.

Projekt „Warsztaty Edukacyjne dla dzieci i młodzieży - Kaszubski szlak” współfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, a realizatorami byli Fundacja „Słoneczne Wzgórze” ze Stężycy www.sunnyhill.pl oraz blogerzy Kasia i Maciej Marczewscy z bloga „Ruszaj w Drogę!” www.ruszajwdroge.pl. Finałowym efektem projektu była organizacja warsztatów edukacyjnych w listopadzie 2014 roku. W warsztatach wzięły udział szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne z Kartuz, Kościerzyny i Brodnicy Górnej. Warsztaty będą kontynuowane w następnych latach. Fundacja i blogerzy zapraszają do kontaktu zainteresowane szkoły, biblioteki, placówki kulturalne, nauczycieli, rodziców i młodzież.

---

* Fundacja „Słoneczne Wzgórze” ze Stężycy organizuje, koordynuje i realizuje projekty edukacyjne, terapeutyczne, artystyczne i kulturalne dla dzieci i młodzieży oraz dla osób niepełnosprawnych. W swoich działaniach Fundacja skupia się na wspieraniu osób niepełnosprawnych i ich integracji, promocji regionu pomorskiego i Polski. Ponadto, Fundacja wspiera rozwój kultury i edukacji na wsi i przeciwdziała wykluczeniu społecznemu. W 2014 roku przy Fundacji „Słoneczne Wzgórze” powołano Wielobranżową Spółdzielnię Socjalną oraz utworzono Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób niepełnosprawnych z powiatu kartuskiego. Więcej o Fundacji na www.sunnyhill.pl

* „Ruszaj w Drogę!” – blog Kasi i Macieja Marczewskich, małżeństwa pozytywnie zakręconego na punkcie Polski i jej atrakcji. Kasia i Maciej wykorzystują każdą wolną chwilę do podróżowania po Polsce i poznawania kolejnych regionów naszego kraju. Piszą, fotografują, kręcą filmy, tworzą przewodniki i poradniki, biorą udział w lokalnych wydarzeniach, współpracują z lokalnymi organizacjami turystycznymi i wspierają ludzi z pasją. Na każdym kroku zachęcają do zwiedzania Polski. Blog dostępny jest w Internecie na www.ruszajwdroge.pl  

 

 Warsztaty Kaszubski Szlak

 Warsztaty Kaszubski Szlak

 Warsztaty Kaszubski Szlak

 Warsztaty Kaszubski Szlak

 Warsztaty Kaszubski Szlak

 Warsztaty Kaszubski Szlak

 Warsztaty Kaszubski Szlak

 

 

Czytany 2678 razy Ostatnio zmieniany sobota, 17 styczeń 2015 18:06

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zajazd U Czorlińściego
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 245 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl