Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:czkawka | czikòtka, czikawica (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 05 październik 2014 06:01

Trasa rowerowa Częstochowa - Pelplin przez Kodeń

Autor: 
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Pielgrzymka rowerowa do Częstochowy od lat przebiega przetartym szlakiem, jednak  powrót może być inny dla każdego. W tym roku z grupą przyjaciół powracaliśmy rowerami nietypową trasą, kierując się na wschód.

Fotoreportaż z naszej wyprawy:

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/multimedia/galeria/czestochowa-pelplin

Trasa przebiegała z Częstochowy  przez miejscowości:

Kielce, Sandomierz, Krasnystaw, Chełm, Włodawę, Kodeń, Janów Podlaski, Konstantynów, Ciechanowiec, Lubotyń, Myszyniec, Jedwabno, Ostróda, Susz, Prabuty,Gniew do Pelplina, gdzie zakończyliśmy naszą podróż.

Jadąc do Częstochowy i z powrotem, naszą trasą przejechaliśmy 1660 km.

Nocowaliśmy razem z pielgrzymami w noclegach zorganizowanych w szkołach na trasie pielgrzymki, a w drodze powrotnej w kwaterach agroturystycznych lub u przyjaciół mieszkających na naszej trasie.

Nasza trasa wiodła przez miejsca upamiętniające historię Polski. Po drodze zwiedzaliśmy i podziwialiśmy zabytki architektoniczne, przyrodnicze, muzea i skanseny. Ciekawym miastem trzech kultur i trzech religii - katolicyzmu, prawosławia i judaizmu jest Włodawa. W Kodeniu znajduje się Sanktuarium Królowej Podlasia, Matki Bożej Kodeńskiej. Tamże znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej.  Historia sprowadzenia obrazu z Rzymu do Polski w 1631 roku przez Mikołaja Sapiehę jest swego rodzaju historyczną sensacją. Mikołaj, wierząc w cudowne działanie obrazu, gdy nie mógł nabyć go legalnie, po prostu ukradł obraz z siedziby ówczesnego Papieża. Ten czyn sprowadził na niego kilkuletnią ekskomunikę. Nie przeszkodziło to, aby Kodeń stał się miejscowością pielgrzymkową, a obraz zasłynął cudownymi uzdrowieniami. Ostatnia miejscowość na trasie to Pelplin, siedziba Biskupstwa Diecezji Pelplińskiej.

 

Czytany 5195 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 luty 2015 13:49
Jan Kostuch

Przedsiębiorca, przejechał na rowerze kilkakrotnie Europę.

1 komentarz

  • Link do komentarza Ulka Gurska poniedziałek, 06 październik 2014 13:08 napisane przez Ulka Gurska

    Super, że pojawiła się wzmianka i zdjęcia z naszej podróży rowerowej. Było bardzo fajnie i nadzwyczaj sympaczni "bracia rowerowi" ( są sympatyczni, skoro ja z nimi jako jedyna kobieta wytrzymałam) i już myślimy o kolejnym wypadzie.

    Raportuj

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 271 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl