Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:epitet | przezwa, rągadło (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 07 lipiec 2014 13:14

Kaszubski chór z Kanady w Tatczëznie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Kaszubski chór z Kanady w Tatczëznie Kaszubski chór z Kanady w Tatczëznie
 
„Lëdowô Nóta” to duży chór polonijny z Hamilton w Kanadzie. Wykonuje pieśni znane z folkloru różnych regionów Polski. Koncentruje się przede wsystkim na folklorze kaszubskim. Występuje też w kaszubskich strojach. Związane jest to z faktem, że w Kanadzie od ponad półtora wieku żyje spora emigracja kaszubska. Niektózy z członków są ściśle rodzinne powiązani z Kaszubami. Sam lider zespołu Sławomir Dudalski jest Kaszubą, od niedawna członkiem Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego w Baninie. Jego żona - urodzona w Kanadzie - ma silne więzy rodzinne z kanadyjskimi Kaszubami.

Zespół wydał swą pierwszą płytę. Jest niemal w stu procentach w języku kaszubskim. Nosi tytuł "Zeza wiôldżi wodë - Kaszëbë". Jest na niej ponad dwadzieścia tradycyjnych utworów kaszubskich. Ich brzmienie jest wzbogacone amerykańskimi motywami muzycznymi. Płyta będzie promowana w drugiej połowie lipca br. na Kaszubach.

18 lipca br. zespół przybywa na Kaszuby. Już dzień później w sobotę wystąpi na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Wieczorem ma wziąć udział w mszy świętej inaugurującej wielki odpust kaszubski u stóp Królowej Kaszub w Sianowie. Kulminacją ich pobytu będzie udział na uroczystej sumie odpustowej

20 lipca o god.z 11.30, na której wykona kaszubskie pieśni maryjne. Na tej uroczystości będzie poświęcony nowy proporzec grupy, który w centralnym miejscu zdobi wizerunek Królowej Kaszub otoczony napisem „Matka Bòskô Swiónowskô Kaszëbskô Królewô”. Wykonawcami dzieła są Inga Mach z Bytowa oraz Gabriela Reca z Tuchomia.

Już od poniedziałku 21 lipca „Ludowa nuta” będzie jednym z gości festiwalu Folkloru w Brusach. Po raz pierwszy w dziejach festiwalu będzie to zespół z repertuarem w pełni kaszubskim spoza granic naszego kraju – i to aż z Kanady! Grupa wystąpi także na Festiwalu Filmów Kaszubskich.

25 lipca "Lëdowô nóta" wystąpi podczas Festiwalu Filmów Kaszubskich w restauracji "Mulk" w Miszewku. Tuż przed prezentacją pokazane zostaną dwa filmy: "Kaszubskie wspomnienia" z 1967 roku i zrealizowany w ubiegłym roku przez Eugeniusza Pryczkowskiego "Kanadijsczi Kaszëbi".

(jd)

Kaszubski chór z Kanady w Tatczëznie Kaszubski chór z Kanady w Tatczëznie

Czytany 3830 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 lipiec 2014 13:23

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agroturystyka Kaszuby
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 175 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl