Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:husaria | hùsariô (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 24 sierpień 2013 00:00

DRUGA WIZYTA PREZYDENTA RP STANISŁAWA WOJCIECHOWSKIEGO NA POMORZU

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

 26 - 27 czerwca 1925 R.

   Jak podały wcześniej cytowane źródła (Stanisław Wojciechowski Prezydent RP… oraz Księga pamiątkowa…), że w ciągu popołudnia 26 czerwca Prezydent RP Stanisław Wojciechowski zwiedził wraz z ministrami: Ministrem Przemysłu i Handlu Klarnerem, Rolnictwa Janickim i Kolei Żelaznych Tyszką wystawę przemysłu ludowego, szkolnictwa zawodowego, rzemiosł i sztuki a następnie wojskową szkołę kawaleryjską w Grudziądzu. Wieczorem prezydent był obecny na obiedzie wydanym na jego cześć przez Komitet Wystawy Pomorskiej. Podczas bankietu odczytano telegramy powitalne, m.in. od Marszałka Senatu Trąmpczyńskiego, Ministrów Spraw Wewnętrznych i Robót Publicznych, Szefa Sztabu Generalnego, Generalnego Komisarza RP w Gdańsku, Prezydenta m. Warszawy, Prezydenta m. Pragi, Prezydenta m. Lwowa, charge d’ affaires holenderskiego, Konsula francuskiego i innych. Z kolei Prezes Komitetu Honorowego Wojewoda Pomorski dr Wachowiak wygłosił zwięzłe przemówienie, w którem zobrazował oraz podziękował Dostojnemu Gościowi za zaszczycenie swą obecnością uroczystości otwarcia pierwszej Pomorskiej Wystawy. Na powyższe przemówienie Pan Prezydent odpowiedział dłuższą mową.

   Po obiedzie Prezydent Wojciechowski udał się do Teatru Miejskiego na drugi akt „Księdza Marka” – Słowackiego, a o godzinie 22. 30 wziął udział w raucie wydanym przez komitet wystawy, po czym około północy wrócił do swego pociągu. Dnia 27 czerwca o godzinie 6.30 wyjechał samochodem do Gdyni.

   Do Gdyni Prezydent RP przybył w południe w towarzystwie Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych p. Janickiego, Wojewody Pomorskiego dr. Wachowiaka, Dyrektora Departamentu Marynarki Handlowej Chrzanowskiego oraz swej świty. Droga z Grudziądza do Gdyni wiedzie przez najpiękniejsze okolice naszego Pomorza, tak zwaną Kaszubską Szwajcarię. W przejeździe przez Gniew, Starogard, Kościerzynę, Kartuzy, Wejherowo, Pan Prezydent był owacyjnie witany przez miejscową ludność, domy zaś tych miast przystrojone były flagami o barwach narodowych i zielenią. W Kartuzach owacyjnie witano Prezydenta RP Wojciechowskiego na Rynku.

   Przy wjeździe do Gdyni powitał Prezydenta w imieniu floty polskiej Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej komandor Świrski[1], po czym orkiestra marynarki odegrała hymn narodowy. Pan Prezydent po wyjściu z samochodu przeszedł przed frontem kompanii honorowej marynarki wojennej, po czym wraz z towarzyszącymi mu osobami i komandorem Świrskim odjechał do portu w Gdyni.

   Pan Prezydent przeszedł wzdłuż całego molo, będącego już na wykończeniu, po czym objechał na holowniku basen portowy, interesując się szczegółowo stanem robót przy budowie polskiego portu. Wyjaśnień udzielali prezydentowi naczelnik budowy portu, inż. Wenda[2], Komendant Portu Wojennego komandor Unrug[3] oraz kapitan portu handlowego Zaleski. Po zwiedzeniu portu i nabrzeży prezydent wsiadł wraz z częścią towarzyszących mu osób na torpedowiec „Kaszub”, reszta zaś osób przeszła na pokład torpedowca „Mazur”. W tej chwili podniesiono na „Kaszubie” flagę prezydenta i oba statki odbiły od lądu, kierując się na Hel. Niezwykle sympatyczną owację zgotowali Dostojnemu Gościowi  rybacy z Helu, obu narodowości. Mianowicie kilkadziesiąt kutrów, udekorowanych flagami narodowymi i kwieciem, wypłynęło na pełne morze na spotkanie torpedowców, wiozących gościa, a zrównawszy się z torpedowcami, eskortowały je do portu, po czym przedefilowały przed nimi. Po wyjściu  na ląd prezydent udał się na szczyt latarni morskiej na Helu, gdzie zabawił kilka minut, przyglądając się wspaniałej panoramie, roztaczającej się z wysokości latarni na kilkanaście kilometrów. Następnie Prezydent, serdecznie witany zarówno przez ludność miejscową, jak i czasowo przebywających tu letników, przeszedł przez całą wioskę rybacką, wypytując się z zainteresowaniem o tryb życia, warunki pracy i urządzenia domowe jej mieszkańców, po czym zatrzymał się na krótki odpoczynek w domu puckiego Wydziału Powiatowego, przeznaczonego latem na pensjonat dla urzędników państwowych, zimą zaś na pomieszczenie dla rybaków. Tu wręczono Dostojnemu Gościowi od Towarzystwa Przyjaciół Helu bukiety żywego kwiecia.

   Po obejrzeniu portu rybackiego Prezydent RP S. Wojciechowski odpłynął na „Kaszubie” z  powrotem do Gdyni. Następnie, po zwiedzeniu Redłowa, Prezydent wrócił do pociągu, gdzie o godzinie 18.00 odbył się obiad wydany przez niego dla przedstawicieli miejscowych władz cywilnych i morskich. Udział w nim wzięli m.in. minister Janicki, wojewoda Wachowiak, komandorzy Świrski i Unrug, komendant policji wojewódzkiej inspektor Wiźmirski, starosta pucki Lipski, oraz dowództwo torpedowców „Kaszuba” i „Mazura”.

   O godz. 8.20 Prezydent odjechał drogą na Kokoszki – Kartuzy – Iławę do Warszawy, dokąd przybył w niedzielę o godz. 9.30. Wraz z nim powrócili do Warszawy: minister Janicki, dyrektor Chrzanowski i komandor Świrski.

Norbert Maczulis[1]               Świrski Jerzy (1882-1959), komandor rosyjskiej marynarki wojennej. W latach 1925-1939 szef kierownictwa Marynarki Wojennej. Od 1931 r. kontradmirał, od 1941 r. wiceadmirał.

[2]              Wenda Tadeusz Apolinary (1863-1948), inżynier budownictwa kolejowego i portowego. W latach 1920-1937 projektował i budował port w Gdyni.

[3]              Unrug Józef Michał (1884-1973), od 1919 r . współtwórca Polskiej Marynarki Wojennej. Od 1925 r. dowódca floty. W 1939 r. dowódca floty i obszaru nadmorskiego. 

Czytany 7582 razy
Norbert Maczulis

Zapraszam na stronę portalu Szwajcaria-Kaszubska.pl gdzie można przeczytać moje publikacje.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (do 30 kwietnia 2015), Norbert Maczulis

Mój profil na fb.com/norbert.maczulis

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Willa na zobczu
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 565 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl