Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kopalniany | kòpalniany, czerpiskòwi (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 13 lipiec 2013 00:00

Filmy o kaszubskiej kuchni

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Drugi czwartek III Festiwalu Filmów Kaszubskich poświęcony był tradycyjnej i współczesnej kuchni kaszubskiej. Pełna sala restauracji ‘Mùlk” w Miszewie tym razem skupiła się na trzech obrazach poprzedzonych dwuminutowym wspomnieniem przedwojennej kuchni. Fragment ten pokazany był niemal dwadzieścia lat temu w „Rodny Zemi”.

 

- Wystąpiła tam moja babcia spontanicznie zareagowała Jolanta Miodowska, która była jednym z gości wieczoru. Wraz z mężem serwowała kaszubski chleb z Pirsna.

Filmy o kaszubskiej kuchni

Ta zaskakująca, a jednocześnie miła sytuacja, wprowadziła widzów w sferę współczesnej kuchni kaszubskiej opartej na tradycyjnych produktach. Były to całkiem nowe filmy. Powstały na przełomie 2012 i 2013 roku. Wszystkie są pokłosiem realizacji projektów grantowych; dwa pierwsze, czyli „Kaszëbskô malëna” oraz Kaszubskie produkty regionalne”, Stowarzyszenia Upowszechniania Truskawkarstwa na Kaszubach, trzeci z kolei o tytule „Dwa mùlczi” - restauracji "Mulk" z Miszewka. Pierwsze dwa to diaporamy, a więc dokumenty filmowe oparte na zdjęciach fotograficznych opatrzone stosownym komentarzem i napisami. Prezentują  tradycyjne kaszubskie produkty kulinarne. Najważniejszy z nich to truskawka - pierwszy produkt z Pomorza zarejestrowany jako prawnie chroniony w Unii Europejskiej.

- Podczas oglądania przypominał mi się smak chleba, który kiedyś piekła moja mama – wspominał Wojciech Kankowski, radny gminy Żukowo.

Filmy o kaszubskiej kuchni

Trzeci materiał to film dokumentalny ukazujący dwa oblicza kaszubskiego wesela dawniej i współcześnie. Zdjęcia zrealizowano w w Przodkowie, Kłosowie oraz w restauracji ”Mùlk”. Oparte były na rzeczywistym kaszubskim weselu oraz na inscenizacji w wykonaniu zespołu „Chmielanie”.

- Aż się chciało czasami zatańczyć oglądając te piękne obrazki – wzdychał Brunon Cirocki z Borzestowa, który jest stałym bywalcem czwartkowych seansów. Tym razem przyjechał wraz z głównymi bohaterami spotkania: Edytą i Andrzejem Klasami, którzy przedstawili trudną drogę do rejestracji zarówno truskawki kaszubskiej, jak i innych produktów regionalnych. Trzeba podkreślić, że między innymi dzięki ich pracy województwo pomorskie jest absolutnym liderem w kraju w tej dziedzinie.

Andrzej Klasa jest ponadto autorem kilku książek, w tym najnowszej wydanej w grudniu 2012 roku o tytule "Tradycyjne produkty kulinarne". Promocja tej książki była ważnym elementem spotkania. Dopełnieniem była też prezentacja wystawy starej fotografii "Miłość na Kaszubach" oraz świetna muzyka kaszubska w wykonaniu kapeli Jerzego Zblewskiego z Ostrzyc .

Filmy o kaszubskiej kuchni

W kolejny czwartek prezentowany będzie film dokumentalny „Kaszubi” z 1991 roku zrealizowany przez reż. Ludmiłę Niedbalską. Scenarzystą filmu był prof. Lech Mróz, który będzie gościem spotkania.

Filmy o kaszubskiej kuchni

Jan Dosz

Czytany 12224 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 sierpień 2013 21:18

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 142 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl