Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:brudas | nuzel, nuzlôk, ùnuzlańc, ùkalańc (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 11 marzec 2019 14:03

Nowy biskup z Kaszub

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Nowy biskup z Kaszub Nowy biskup z Kaszub fot. Eugeniusz Pryczkowski

Mieszkańcy powiatu kartuskiego z pewnością stanowili najliczniejszą reprezentację na pięknej i wzniosłej uroczystości przyjęcia sakry biskupiej przez ks. prał. Arkadiusza Okroja. Jest to bowiem pierwszy biskup, który jest ściśle związany z naszym powiatem. Wprawdzie w połowie XIX wieku ordynariuszem chełmińskim był ks. bp Jan Nepomucen Marwicz z Tuchlina. Jego ojciec czuł się jednak bardziej Niemcem, matka zaś była Kaszubką. Z kolei obecny ordynariusz ks. bp Ryszard Kasyna także jest po ojcu Kaszubą, choć wychował się na Żuławach.

Ks. A. Okroj urodził się w kaszubskiej rodzinie w Chmielnie, skąd na święcenia do katedry pelplińskiej przybyło kilka autokarów. Obecna była też matka biskupa oraz rodzeństwo z rodzinami. Przez ostatnie dziewięć lat nowy biskup był proboszczem w Kiełpinie, skąd równie licznie przybyli parafianie. Ponadto około setki parafian było także z Wygody, gdzie ks. Arkadiusz był wikariuszem na początku kapłańskiej drogi, po krótkim wikariacie w Drzycimiu. W tym właśnie wygodzkim okresie doktoryzował się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W katedrze obecni byli też włodarze powiatu na czele ze starostą Bogdanem Łapę. Było też całe prezydium w osobach przewodniczącego Mieczysława Woźniaka i wiceprzewodniczących Mirosława Szutenberga i Eugeniusza Pryczkowskiego. Wraz z radnym Leonem Czerwińskim złożyli oni biskupowi życzenia w języku kaszubskim o treści: Dlô Ks. Bpa Arkadiusza Òkroja naszégò bëlnégò Kaszëbë Niech Matka Bòskô Swiónowskô Kaszëbskô Królewô dozérô Ce na biskùpi stegnie. Tekst ten został wygrawerowany na specjalnej tabliczce. Na słowa te biskup odpowiadał także bardzo pięknie i naturalnie po kaszubsku.

W tym samym czasie zespół „Kaszuby” z Kartuz odśpiewał m.in. religijne pieśni „Kaszëbskô Królewô” oraz „Pón czedës stanął na sztrądze”.

Warto odnotować, że poza wspomnianymi hierarchami mamy dwóch arcybiskupów Kaszubów. Są to były prymas Polski Henryk Muszyński rodem z Kościerzyny oraz nuncjusz apostolski w Panamie, abp Mirosław Adamczyk, którego rodzice mieszkają w Pępowie. Oboje wychowali się w powiecie kartuskim, zaś sam arcybiskup na gdańskim Przymorzu. Kaszubą jest także ordynariusz włocławski ks. bp Wiesław Mering, urodzony w Żukowie. Nie tak dawno do wieczności odeszli już biskupi z Kaszub Jan Bernard Szlaga i Andrzej Śliwiński. W XX-leciu międzywojennym sufraganem chełmińskim był Sługa Boży Konstantyn Dominik. Ponadto biskupami było jeszcze kilkunastu Kaszubów, którzy opisani są w książce Br. Zbigniewa Joskowskiego „Biskupi z Kaszub”.

(jd)

Czytany 676 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Kaszubski Dworek
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 373 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl