Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dowiedzieć | dowiedzec (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 18 czerwiec 2018 15:03

Kaszubskie filmy ruszyły

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ósmy Festiwal Fimów Kaszëbsczich Ósmy Festiwal Fimów Kaszëbsczich fot. Wojciech Kruk

- Ósmy Festiwal Fimów Kaszëbsczich ùwôżómë za òdemkłi - wspólnie wypowiedzieli burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szmidte, a także prezesi oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie Lidwina Kreft i Baninie Elżbieta Pryczkowska inaugurując kolejną edycję tej ważnej letniej imprezy na Kaszubach.

Otwarcie tym razem nastąpiło w Żukowie. Zaprezentowano całkiem nowy film dokumentalny o tytule "Nieustraszeni żołnierze z Kaszub" zrealizowany przez Eugeniusza Pryczkowskiego, do którego zdjęcia wykonał Zbigniew Gruba. Jest to film o żołnierzach bohaterskiego 66 Kaszubskiego Pułk Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, który odegrał znaczącą rolę w dziele zachowania odzyskanej niepodległości kraju. Wielcy bohaterowie tego pułku, jak np. Jan Hirsz, związani byli z Gminą Żukowo. W Żukowie jest też Rondo im. Kaszubskiego Pułku. Inny żołnierz Leon Kąkol od 2017 roku jest patronem szkoły w Grzybnie pod Kartuzami. Z kolei - jak powiedziano w filmie - wciąż na lepsze poznanie czeka postać najwybitniejszego w dziejach żołnierza z Kaszub, gen. dywizji Antoniego Zdrojewskiego ze Skorzewa pod Kościerzyną - dowódcy wojsk polskich na zachodzie w czasie II wojny światowej, awansowanego nawet w 1973 roku, przez rząd londyński, na marszałka Polski.

Dzieje pułku i historia jego bohaterów, udowadniają, jak wielu zacnych ludzi wyszło z tej ziemi, najczęściej niedocenianych, czasami wręcz wzgardzonych, podobnie jak język i regionalizm kaszubski przez wiele powojennych lat. Szczęśliwie - głównie dzięki oddanym pasjonatom historii, takim jak zmarły przed rokiem Marian Hirsz - pamięć o tych wybitnych bohaterach 66 Kaszubskiego Pułku Piechoty - dostępuje szczególnej nobilitacji w stulecie niepodległości naszego kraju, a wraz z tym faktem wzrasta też szacunek do najświętszych wartości tej ziemi: patriotyzmu, wiary, szacunku dla starszych oraz języka i kultury kaszubskiej.

Gośćmi festiwalu byli uczestnicy uroczystości religijno-patriotycznej, która nieco wcześniej odbyła się wpierw w mariackim kościele, a potem na placu przy kościele św. Jana w Żukowie. Tam odsłonięto m.in. tablicę pamięci Mariana Hirsza, autora książki "Nieustraszeni". Byli też liczni członkowie rodziny oraz przedstawiciele Rady Oddziałów Środkowych.

Kolejne spotkania filmowe odbywać się będą w każdy czwartek lica o godz. 20.00 w restauracji "Mùlk" w Miszewku. (jd)

Program

5.07 - Miszewko - Król Kaszubów - Karol Krefft, Klasztor w Żukowie - Skarbë Kaszëb, Nieustraszeni żołnierze z Kaszub, 20 ', real. E. Pryczkowski

12.07 - Miszewko - Żywioły 2, (pol. kasz., 2017, 60'), reż. E. Karczewska, Piotr Zatoń

19.07 - Miszewko - Królowa Kaszub (1995, 25'); Swiónowskô nasza Matinkò (2016, 28') real. E. Pryczkowski,

26.07 - Miszewko - Filmowe impresje młodych "Wieszczy" i "Bòrowô cotka", ks. Antoni Pepliński, 100 lat, Skarbë Kaszëb

Czytany 1836 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 czerwiec 2018 15:35

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 70 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl