Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kulowy | kùlowi (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 03 luty 2013 14:07

W Mirachowie - Stryszej Budzie Wyróżniony

Autor:  Iwona Leman
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W Mirachowie- Stryszej Budzie, 15 km od Kartuz, można zwiedzać Kaszubski Park Miniatur. Na półhektarowej łące znajduje się ponad 40 miniatur wykonanych w skali 1:25, m.in. Chrystus z Rio, głowy czterech prezydentów wykute w skale, sfinks, krzywa wieża w Pizie, Zamek w Bytowie, kartuska kolegiata. Park to nie tylko rozrywka, ale również nauka, podczas oglądania obiektów, wiele można się o nich dowiedzieć. Idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Strysza Buda / Mirachowo, Park Miniatur, fot. Iwona Leman

 

 

 

Pomysłodawcą i twórcą pierwszego na Pomorzu Kaszubskiego Parku Miniatur jest Grzegorz Skrzypkowski, mieszkaniec Stryszej Budy. Teren jest przygotowany na 60 makiet, a zgromadzono ich już ponad 40. Wszystkie makiety wykonane są w jednej, przyjętej przez największe parki w Europie i na świecie, skali 1:25 (wszystko jest 25 razy mniejsze od oryginału). Skala pozwala na oddanie szczegółów poszczególnych budowli, przez zachowanie jednego wymiarowania, widać dysproporcje pomiędzy prezentowanymi obiektami.

Strysza Buda / Mirachowo, Park Miniatur, fot. Iwona Leman

Część eksponatów powstaje na miejscu, część w firmach, które specjalizują się w tego typu realizacjach. Wszystkiej wykonane są ze specjalnych materiałów wodo- i mrozoodpornych. Do malowania zastosowano odpowiedniej jakości farby chroniące przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych. Wykonanie każdej makiety jest bardzo pracochłonne, wymaga dużego zaangażowania i niezwykłej precyzji. Dzięki zastosowaniu najlepszych technologii, kopie są wierne w najdrobniejszych szczegółach.

 

Strysza Buda / Mirachowo, Park Miniatur, fot. Iwona Leman

Miniatury to wierne kopie znanych obiektów, budynków, pomników, zabytków z Kaszub, Polski i świata. Wchodzących wita Chrystus z Rio, następnie podziwiać można 4 prezydentów USA: George’a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Theodora Roosevelta i Abrahama Lincolna, wykutych w skale. Jest Statua Wolności, sanktuarium Matki Boskiej Królowej Kaszub z pobliskiego Sianowa, kościoły z Sierakowic i Wygody, latarnia morska z Helu, wiatrak typu holender, Żuraw Gdański, katedra w Lublinie, osada z XVIII w. i wiele innych. Na terenie parku znajdują się mała gastronomia, mini zoo z miniaturowym rasami owcą, kozami, kucykiem, świnkami wietnamskimi, są też mini króliki, najmniejsze kurki, kaczki i gęsi. Nie brakuje też placu zabaw dla dzieci, stylizowanego na kaszubską osadę. Park to również Bajkowa Kraina z 60 postaciami z bajek i baśni, zamek strachu z 12 postaciami nie z tej ziemi i gabinet śmiechu z 10 krzywymi lustrami.

Iwona Leman

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Chmielnie,

klasa III oraz nauczyciel Elżbieta Pryczkowska

Czytany 9628 razy Ostatnio zmieniany piątek, 03 styczeń 2014 17:12

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pokoje gościnne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl