Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:grajek | grajk (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 25 marzec 2020 10:12

Do zameczków wodnych

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dość wymagająca kondycyjnie wycieczka prowadzi z Gdańska przez atrakcyjne krajobrazowo tereny do Zameczków Wodnych, czyli energetycznej kaskady na Raduni.

Orunia

Wyruszamy ze stacji PKP Gdańsk-Orunia. Prowadzimy rowery chodnikiem pod prąd jednokierunkowej ulicy Gościnnej, mijając neogotycki, strzelisty kościół. Przedostajemy się przez ruchliwy Trakt św. Wojciecha i Kanał Raduni, po czym ulicą Raduńską zagłębiamy się w Park Oruński.

Park Oruński powstał w XVII w. przy dworku myśliwskim, będącym letnią rezydencją Jana III Sobieskiego. W położonej między morenowymi wzgórzami dolinie Potoku Oruńskiego znajdują się stawy i kilka XIX-wiecznych budowli, m.in. dworek i kuźnia o konstrukcji ryglor— wej. Park i dworek zostały częściowo zniszczone przez powódź w 2001 r.

Łostowice

Ulica Raduńska prowadzi nas przez park w górę Potoku Oruńskiego na zachód do Łostowic, gdzie skręcamy w lewo w Niepołomicką. Dojeżdżamy do ruchliwej ulicy Starogardzkiej (droga nr 222), skręcamy w nią w prawo, a po 600 m znów w prawo w Akacjową. Przejeżdżamy przez Borkowo.

Borkowo

W centrum Borkowa skręcamy w lewo w ulicę Kasztanową, a chwilę później w prawo w gruntową drogę. Jedziemy na zachód, przejeżdżamy mostkiem nad Obwodnicą Trójmiasta i dojeżdżamy do Jankowa.

Jankowo Gdańskie

Tu przy kościele wjeżdżamy w ulicę Parkową, która prowadzi nas dalej na zachód. W Bąkowie koło sklepu skręcamy w lewo i jedziemy żółtym szlakiem pieszym. Dojeżdżamy do elektrowni wodnej.

Bąkowo

O Elektrownia wodna nad Jez. Straszyńskim jest jedną z 7 elektrowni tzw. kaskady Raduni. Zbudowano ją w 1910 r. na zaporze ziemnej o długości 260 m i różnicy poziomów wody 15 m. Jej moc zainstalowana to 2450 kW. Dzięki zaporze powstało Jezioro Straszyńskie (pow. 75 ha). Elektrownie na Raduni ze względu na charakterystyczny wygląd nazywane są Zameczkami Wodnymi. Goszyn

Tuż za ośrodkiem wypoczynkowym skręcamy w prawo, przeprawiamy się  mostkiem na południowy brzeg Raduni i jedziemy na zachód wzdłuż brzegu Jeziora Straszyńskiego. Przekraczamy nieczynną linię kolejową i asfaltową drogą dojeżdżamy do Goszyna, w którym skręcamy w prawo. O Bielkówko Po 2 km przy kapliczce w Bielkówku skręcamy w lewo i wspinamy się gruntową drogą do wsi Lisewiec. Trudny podjazd wynagradzają wspaniałe widoki z najwyżej położonego punktu na trasie (ok. 140 m n.p.m).

Lisewiec

Z Lisewca prowadzi na zachód, a potem na północ asfaltowa droga do Pręgowa Dolnego.

Pręgowo Dolne

Pręgowo Dolne to niewielka wieś nad Radunią z XIV-wiecznym kościołem zbudowanym głównie z polnego kamienia. W Pręgowie w 2. pot. XIX w. wzniesiono unikatowe wówczas ujęcie wody pitnej. Źródlana, zimna i czysta woda była transportowana podziemnym wodociągiem do oddalonej o 14 km Oruni, skąd przez wieżę ciśnień trafiała do mieszkańców Gdańska. Z Pręgowa jedziemy asfaltową drogą wzdłuż Raduni do Kolbud.

Kolbudy 

Tam skręcamy w prawo w główną drogę nr 221 Gdańsk-Kościerzyna, przejeżdżamy przez tory i most na Raduni, po czym skręcamy w lewo przy Urzędzie Gminy. Wróciwszy na zachodni brzeg rzeki jedziemy wzdłuż torów na północ i docieramy do kolejnego Zameczku Wodnego.

Łapino

Elektrownię wodną w Łapinie zbudowano w latach 1925-27 i odbudowano po wojennych zniszczeniach w 1945 r. Jest tu jaz burzowy o bardzo ciekawej konstrukcji. Pólkilometrowa zapora ziemna podniosła poziom wody o 14 m.

Widlino

Jedziemy dalej na północ drogami o zmiennej nawierzchni (asfalt, bruk, płyty betonowe) przez Łapino i Widlino. Przejeżdżamy most na Raduni i asfaltową drogą jedziemy do Sulmina, a potem w stronę Otomina. Nie dojeżdżając do niego skręcamy w prawo, by pieszymi szlakami czarnym i zielonym objechać lasem od południa Jezioro Otomińskie. W Otominie skręcamy w prawo w ulicę Konną, która już jako Jabłoniowa przechodzi w Rębowie pod Obwodnicą Trójmiasta. Jadąc dalej na wschód docieramy do gdańskiej dzielnicy Chełm, gdzie kończymy wyprawę.

Otomin

Rębowo

Chełm

Czytany 356 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 maj 2020 11:03

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 252 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl