Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:krzepliwość | stãglëwòsc (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 03 październik 2020 09:22

Gołubie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Popularne letnisko pomiędzy jeziorami Dąbrowskim i Patulskim, nad łączącą je Gołubską Strugą.

Do końca XIII w. osada przynależała do rozciągającej się w okolicy Kościerzyny i Pierszczewa ziemi Pirsna. W 1260 r. książę Sambor II przekazał Gołubie cystersom. Ci wkrótce sprzedali je rycerzom, a w 1432 r. wieś nabyli kartuzi. Turyści zaczęli częściej odwiedzać tę miejscowość po otwarciu w 1901 r. linii kolejowej Kartuzy – Kościerzyna, a następnie w 1929 r. magistrali węglowej Śląsk – Gdynia. Po wojnie powstało tu kilka większych ośrodków wczasowych. Dzisiaj wieś słynie z wczasów zdrowotnych i odchudzających, które oferuje kilka tutejszych ośrodków wypoczynkowych.

Atrakcje:
• Gołubieński Ogród Botaniczny – prywatna placówka założona przez małżeństwo Butowskich, którzy swój ogród ozdobny przekształcili w ogród botaniczny dostępny do zwiedzania. Ciągle powiększająca się kolekcja roślin z całego świata liczy obecnie ok. 4000 gatunków, które zgromadzono na powierzchni
2,12 ha. Kontakt: ul. Botaniczna 21, tel.: 58 684 36 08, 600 872 501, www.hwm.nazwa.pl/ogbotaniczny;
• wczesnośredniowieczne grodzisko Pirsna nad jeziorem Zamkowisko – dawny ośrodek obszaru rozciągającego się w rejonie południowej części Kółka Raduńskiego i Kościerzyny. Dojazd samochodem przez Pierszczewo (5 km), dojście pieszo czerwonym Szlakiem Kaszubskim (2,3 km).

Czytany 190 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 grudzień 2020 13:06
Więcej w tej kategorii: « Czeczewo
Goręczyno »

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 616 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl