Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:knebel | knéwel (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 04 styczeń 2012 13:36

Gmina Sulęczyno

Autor: 
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

 

Gmina Sulęczyno

Gmina leży w południowo- zachodniej części powiatu nad rzeką Słupią miejscami przypominającą górski potok. Na obszarze 131 km2 mieszka 4 920 osób. Jest to obszar rolniczo-leśny, jak również jeziorny. Wody rozciągające się na obszarze ok. 1,3 tys. ha, to ponad 40 różnej wielkości zbiorników wodnych, z których 27 jest zakwalifikowanych jako jeziora. Największym (401 ha, w tym wyspy o powierzchni 8,2 ha) jest Jez. Gowidlińskie w południowej części gminy, na którym odbywają się regaty o puchar Jeziora Gowidlińskiego. Innym walorem gminy jest J. Mausz o powierzchni 384 ha i urozmaiconą linią brzegową. Maksymalna jego głębokość to 45 m, a więc na jeziorze raj znajdą nie tylko żeglarze i kajakarze, ale także płetwonurkowie. W jego wody, od strony południowej wcina się półwysep Ostrów-Mausz. Na terenie gminy leży część Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu ze wzgórzami morenowymi i równinami sandrowymi. Obszar gminy Sulęczyno jest jednym z najwyżej położonych terenów w województwie pomorskim. Na północ od Mściszewic jest miejsce wyniesione na wysokość 244,6 m n.p.m., podobne wzniesienie (244,2 m n.p.m.) znajduje się w okolicach Bukowej Góry. Najbardziej znanym walorem turystycznym gminy Sulęczyno jest cmentarzysko Gotów z okresu rzymskiego (I-II wiek naszej ery) w Węsiorach. Składa się ono z dwudziestu kurhanów, czterech kamiennych kręgów i ponad 140 grobów, leżących na stoku zalesionego wzgórza. Innym walorem turystycznym jest zespół pałacowo-dworski wzniesiony w XVIII wieku przez rodzinę Heidensteinów, w którym mieści się atrakcyjny hotel i leśny ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. W centrum Sulęczyna znajduje się neogotycki kościół z 1874 roku.

Czytany 7614 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 grudzień 2012 09:19
Marzena Krawczyńska

Związana z regionem autorka Szlaków po Szwajcarii Kaszubskiej. Posiadam uprawnienia przewodnika. Inżynier Budownictwa, absolwentka Architektury Ogrodnictwa.

Na zdjęciu moja córa, Zosia.

Zapraszam do czytania moich tekstów.

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Restauracja Kaszubska
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 272 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl