Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dyfuzja | difùzjô (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 22 maj 2015 00:00

Ceramika Kaszubska - 21.05.15r.

Autor:  Dyrektor S.P. w Kożyczkowie
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Ceramika Kaszubska Ceramika Kaszubska

Dnia 21 maja w naszej szkole gościliśmy znanego garncarza z naszej gminy Pana Karola Elasa. Pan Karol na co dzień prowadzi Muzeum Ceramiki w Chmielnie, gdzie zajmuje się całym garncarstwem.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów powstał w 1993 roku przy warsztacie wytwórczym rodziny Neclów nad jeziorem białym. Znajdują się tu eksponaty pochodzące z ostatnich 300 lat, bogato zdobione charakterystycznym wzornictwem rodu Neclów, jak i oryginalne sprzęty w warsztatach rzemieślniczych z piecem do wypalania w piwnicy.

Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się krótkiej historii o rodzinie Necel. Następnie omówiony został etap produkcji naczyń glinianych, w jakich stopniach są wypalane, suszone,  kończąc na zdobieniu specjalnymi wzorami.

Po prezentacji uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego mogli doświadczyć jak wyrabia się na kole dane naczynie gliniane. Każdy dostał kawałek gliny, z czego wyrabiał dzbanek, wazon lub miskę, w zależności co dobrze wyszło. A naprawdę zadanie nie było łatwe, wymagało od uczniów odpowiedniej wiedzy i sprawności rąk, aby naczynie wyszło dobrze.  

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie byli naprawdę pozytywnie zadowoleni.

 

Czytany 2787 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 czerwiec 2015 12:59

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 183 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl