Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:chrząkanie | chrochtanié (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 30 czerwiec 2014 21:31

Filmy kaszubskie już w czwartek

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
zdjęcie Floriana Ceynowy - ojca kaszubskiej literatury zdjęcie Floriana Ceynowy - ojca kaszubskiej literatury

 

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się czwarta edycja Festiwalu Filmów Kaszubskich. Pierwszy festiwal odbył się w Małkowie przed trzema laty. Kolejny był już w nowo otwartej restauracji „Mùlk” w Miszewku, i tak jest do dziś.

Podczas pierwszej projekcji pokazane zostaną trzy obrazy. Pierwszy to fragment programu „Rodnô Zemia”, w którym pokazano reportaż z nadania imienia pisarza i poety kaszubskiego Jana Trepczyka szkole podstawowej w Miszewie. Temat związany jest z X-tą rocznicą nadania imienia, którą uroczyście obchodzono w połowie czerwca br.

W związku z postacią Trepczyka – autora m.in. dużego słownika polsko-kaszubskiego, pokazany też zostanie dokumentalny film „Słowniki kaszubskie” zrealizowany w ubiegłym roku przez Magdalenę Kropidłowską.  Czwartkowy wieczór zamknie - również ubiegłoroczny - film dokumentalny Eugeniusza Pryczkowskiego o literaturze kaszubskiej „Dërchôj królewiónkò”. Film przedstawia 150 lat historii literatury i jej współczesne kierunki rozwoju.

Gościem spotkania będzie Eugeniusz Gołąbek, twórca pięciotomowego „Słownika polsko-kaszubskiego”. Dotychczas ukazały się jego dwa tomy. Gołąbek (Gołąbk) jest też autorem „Kaszëbsczégò słowarza normatiwnégò”, a przede wszystkim znany jest jako tłumacz Nowego Testamentu na język kaszubski i prozaik kaszubski.

Spotkanie ubarwi muzyka w wykonaniu Mirosława Sobisza z Przodkowa, który również próbuje swych sił w pisaniu piosenek kaszubskich. Natomiast Koło Gospodyń Wiejskich z Pępowa przygotuje specjały kaszubskiej kuchni. (ep)

Czytany 3255 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 lipiec 2014 07:52

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Galeria Pępowo
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

  • Kategoria: Fatima
  • Odsłon: 74

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 186 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl