Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mszyca | mszëca (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 18 czerwiec 2014 00:00

Banino z wdzięcznością dla św. Jana Pawła II

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Banino z wdzięcznością dla św. Jana Pawła II Banino z wdzięcznością dla św. Jana Pawła II Banino z wdzięcznością dla św. Jana Pawła II

Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie także postanowił włączyć się w chór dziękczynnych głosów za kanonizację Jana Pawła II. Aż dwunastu z członków partu uczestniczyło w historycznej pielgrzymce do Ojca Świętego przed dziesięcioma laty, kiedy proszono i modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Biskupa Konstantyna Dominika. Zarówno ta historia, jak i słowa Jana Pawła II skierowane w Gdyni (1987) i Sopocie (1999) do Kaszubów, przypomniane zostały na telebimie podczas spotkania z poseł Teresą Hoppe, znaną działaczką kaszubską z Gdyni, które odbyło się w sobotni wieczór 14 czerwca w Baninie. 

- Czuję się tu znakomicie, tak jakbym była w rodzinnym domu w Kowalewie koło Szemuda, gdzie mówię wyłącznie po kaszubsku – w swoim ojczystym języku rozpoczęła posłanka odnosząc się do kaszubskiej retoryki spotkań w Baninie.

Później już skoncentrowała się na wspomnieniach związanych z postacią Jana Pawła II. Spotykała się z nim wielokrotnie. Jednym z ważniejszych było przekazywanie daru od Kaszubów w Gdyni oraz w Rzymie. Tam była nim haftowana postać bpa Dominika, który wciąż czeka na beatyfikację. 

- W Baninie również jest żywy kult Sługi Bożego – uzupełniał Eugeniusz Pryczkowski. – Mamy obraz biskupa, który niesiony był kilkakrotnie przez pielgrzymów na odpust do sanktuarium w Sianowie. Kilka razy były też msze w intencji beatyfikacji w Baninie – dodawał.

Z tymi wszystkimi kwestiami wiąże się wznowienie modlitewnika „Më trzimómë z Bògã”, które nieprzypadkowo zaistniało tuż przed kanonizacją. Otóż pierwsze wydanie ukazało się w 1998 roku, a drugie tuż przed przyjazdem papieża do Sopotu. To wydanie opatrzone było oryginalną dedykacją Jana Pawła II o brzmieniu „Bòże pòmagôj. Jana Paweł II, 3 V 1999”. Promocja książki stała się ważną częścią banińskiego spotkania.

- To wydanie jest wzbogacone o sporo pieśni kościelnych, które powstały w ciągu minionych piętnastu lat. Zamieszczono w niej także nową pieśń „Swiãti Janie Pawle” – wyjaśnił współautor książki wydanej wspólnie przez oficynę Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego i „Rost” z Banina.

Pieśń tę wykonał zespół „Młodzëzna”. Dodatkowo zaśpiewał także kilka innych nowych utworów. Także dziecięca grupa „Spiéwné kwiôtczi” zaprezentowała swe najnowsze utwory: „Lecba”, „Mój tusk” i „Kòmpùterkòwé òbarchnienié”.  Miłym akcentem było również wręczenie legitymacji członkowskiej Bogumile Ropel oraz wyróżnienia paniom z kół hafciarskich – uczestniczek wojewódzkiego konkursu haftu w Lini.

(jd)

Czytany 4505 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 19 czerwiec 2014 08:22

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza kulinarna)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 145 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl