Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kupny | kùpczi (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 06 marzec 2014 10:43

DRËCHNË I DRËSZE

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Banino, 3.03.2014r.

Drëchnë i drësze

Sprawozdania

Czas przełomu co roku koncentruje działania naszego oddziału na trudnej i czasochłonnej działalności sprawozdawczej oraz pisaniu kolejnych projektów. Natychmiast po bardzo udanym spotkaniu opłatkowym, na którym było ponad 100 osób, przystąpiliśmy do pisania sprawozdań do instytucji samorządowych i rządowych. Wszystkie projekty udało się zamknąć bardzo pozytywnie. Wystartowaliśmy też w kolejnych grantach.  Niestety, środków w bieżącym roku jest mniej, jednak będziemy chcieli póki co prowadzić wszelkie dotychczasowe zadania, czyli festiwale (Pieśni im. J. Trepczyka, Humoru Kaszubskiego, Filmów Kaszubskich), dwie szkoły haftu, festyny sobótkowy i dożynkowy oraz trzy zespoły artystyczne, których prowadzenie pochłania najwięcej funduszy. Najwięcej trudności będzie z prowadzeniem zespołu „Mùlczi”. Z dotacji mamy na razie tylko na pokrycie choreografa. Fundusze na prowadzenie prób, koszty dwóch instrumentalistów oraz wyjazdy na występy, musimy pokryć z własnych środków. 

Odpis 1 % i składki

Gorąco wierzymy, że część środków uda się pozyskać z odpisu 1 procenta, o co bardzo prosimy Członków i Sympatyków partu. Z góry za to dziękujemy. Podajemy nr KRS oddziału: 0000245039 oraz nr naszego konta:

Bank Spółdzielczy Tczew O/Żukowo 46834510290203631720000001

Prosimy także o uiszczania składek członkowskich. Do tego również należy wykorzystywać możliwość wpłacania na konto. Oczywiście, można to czynić też bezpośrednio u skarbnika, Anety Bielewicz (790482497).

Wydarzenia

Oprócz działań sprawozdawczych wzięliśmy udział w Pomorskim Konkursie Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie. Dużą radością było zdobycie III miejsca przez zespół „Spiéwné kwiôtczi”, który występuje obecnie w całkowicie zmienionym składzie i pod nowym kierownictwem. Ten zespół oraz „Młodzëzna” i „Mùlczi” wystąpiły na koncertach kolęd w Czeczewie i Baninie. „Mùlczi” także zaprezentowały się w Żukowie na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Pragniemy też poinformować, że rozpoczęto nową serię nagrań studyjnych „Spiéwnëch kwiôtków” oraz na solową płytę Weroniki Pryczkowskiej. Jednocześnie, z naszym udziałem, trwają nagrania płyty z kaszubskimi utworami realizowanych przez zespół „Ludowa nuta” w Kanadzie. W lipcu czekają nas piękne wydarzenia związane z tournée zespołu po Kaszubach.

Miło nam poinformować, że aż dwóch naszych Członków otrzymało tegoroczne Nagrody Starosty Kaszubskiego „Perły Kaszub”. Jednym z laureatów jest Członek naszego Zarządu, Dariusz Labudda za stworzenie restauracji „Mùlk” i jej kaszubski charakter oraz imprezy kulturowe, które w niej się odbywają, m.in. Festiwal Filmów Kaszubskich, co na uroczystości podkreśliła Starosta Powiatu Kartuskiego. Z kolei za całokształt twórczości Perłę otrzymał kompozytor i poeta Jerzy Stachurski.

Najbliższe działania

Już w czwartek 6 marca odbędzie się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie uroczystość „Tu się zacząłem...” poświęcona właśnie J. Stachurskiemu. Jako oddział jesteśmy jednym z sześciu organizatorów tego wydarzenia, na które serdecznie zapraszamy. Początek o godz. 17.00 w auli ZSP w Przodkowie.

5 i 6 kwietnia odbędą się całkowicie wyjątkowe wydarzenia. Będą to mecze hokejowe kaszubskiego teamu z Kanady Kashubs Griffins kontra gdańskie drużyny w gdańskiej hali Olivia, w co jesteśmy włączeni organizacyjnie. Przygotowujemy wyjazd autokarowy. Koszt udziału 20 zł od osoby (w tym jest bilet na mecz). Wyjazd z Banina 6 kwietnia o godz. 17. Proszę zabrać kaszubskie flagi, transparenty, ew. koszulki, szaliki z napisem „Kaszëbë”, etc...

Zachęcamy też do udziału w Dniu Jednotë Kaszëbów, Sierakowice, 23.03.2014.

4 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się tradycyjna Kaszubska Droga Krzyżowa w Sianowie, na którą serdecznie zapraszamy, z kolei w kolejny piątek 11 kwietnia po kaszubsku będziemy modlić się na stacjach w Baninie.

Już dziś zapraszamy także na dwudniową wanogę. Tym razem wyjeżdżamy 1 i 2 maja do krainy Kurpiów, powiat Ostrołęka, woj. mazowieckie. Zainteresowani już dziś mogą deklarować obecność poprzez przedpłatę 100 zł. Dokładny koszt – który nie powinien przekroczyć 200 zł od osoby - zostanie podany po określeniu programu i zweryfikowaniu wszystkich kosztów wyjazdu.

Za Zarząd O/ZKP w Baninie

    Witold Szmidtke                  

PS. Pismo zostało przyjęte na Zebraniu Zarządu O/ZKP w Baninie, 3.03.2014r.

Czytany 4407 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 179 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl