Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 24 grudzień 2013 10:00

Kaszëbë-Sybir 2013: trzy miesiące po zakończeniu wyprawy...

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W ciągu ostatnich tygodni zorganizowaliśmy sześć spotkań podróżniczo-historycznych, w których uczestniczyło ok. 200 osób (Południk 18 w Gdańsku, Południk Zero w Warszawie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kartuzach oraz jej filie w Kiełpinie, Mirachowie i Staniszewie). Podziękowaliśmy za wsparcie oraz otrzymaliśmy gratulacje za nasze działania promocyjno-edukacyjne od władz województwa pomorskiego oraz powiatu kartuskiego. Relacje z podróży ukazały się w prasie (m.in. miesięcznik społeczno-kulturalny "Pomerania") oraz kilku portalach internetowych (m.in. Szwajcaria-Kaszubska.pl), pojawiliśmy się także na antenie Radia Gdańsk. Krąg osób poinformowanych o założeniach projektu systematycznie się powiększa.

Głównym celem projektu jest upamiętnienie losów pomorskich zesłańców na tle sowieckiej polityki eksterminacji i deportacji prowadzonej podczas II wojny światowej. W partnerstwie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim przygotowaliśmy ulotkę edukacyjną poświęconą losom ponad 15 tysięcy Pomorzan przymusowo przesiedlonych na Wschód w 1945 roku. W bieżącym roku rozprowadzaliśmy ją na organizowanych spotkaniach oraz za pośrednictwem bibliotek w Gminie Kartuzy oraz Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach. Treść ulotki ukazała się także w Magazynie Samorządu Województwa Pomorskiego „Pomorskie” oraz na łamach Szwajcarii Kaszubskiej.    

Warto podkreślić, że równolegle realizujemy także drugi cel – promocję Kaszub. Podczas podróży rozdawaliśmy materiały promocyjne, które trafiły m.in. do polskiego stowarzyszenia „Solaris” w Czelabińsku na Syberii. Do odwiedzenia najpiękniejszego polskiego regionu zachęcaliśmy Węgrów i Rumunów startujących w rajdzie „The Bamako Summer” oraz uczestników spotkania podróżniczego w Warszawie. W trakcie wyprawy naszymi promocyjnymi maskotkami były kaszubskie breloczki powiatu kartuskiego oraz diabeł Srel z Kartuz. Dużą rolę promocyjną odgrywał i wciąż odgrywa samochód „Kaszëbë Team”, który nadal jeździ po Pomorzu oraz jest obecny na wielu zdjęciach ilustrujących relacje. 

Pozytywny odbiór naszych działań wpłynął na decyzję o kontynuowanie przekazu podróżniczo-historycznego także w następnym roku. Już czekamy na kolejne publikacje i zaczynami planować następne spotkania. Wszystkich zainteresowanych organizacją takiego spotkania prosimy o kontakt.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie partnerom z terenu Szwajcarii Kaszubskiej.

Pozdrawiamy wszystkich naszych sympatyków. Życzymy wszystkiego dobrego w okresie świątecznym oraz dużo sukcesów i zdrowia w 2014 roku.   

 

 

Więcej:

 

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/component/k2/item/313-kaszebe-sybir-2013

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/component/k2/item/266-deportacje-polakow-z-pomorza-do-obozow-w-zwiazku-sowieckim-w-1945-roku

 

 

Piotr Bejrowski 
Kaszëbë Team 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Czytany 3901 razy Ostatnio zmieniany piątek, 21 marzec 2014 05:30

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Jejmościna & Spa
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 131 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl