Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kusicielstwo | kùsëcelstwò (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 23 czerwiec 2021 14:39

XI festiwal filmów kaszubskich od 20.06 do 08.07

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Filmy kaszubskie ruszyły

XI Festiwal Filmów Kaszëbsczich ùwôżómë za òtemkłi - uroczyście ogłosili burmistrz Gminy Żukowo Wojciech Kankowski i prezes Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, Elżbieta Pryczkowska. Otwarciu towarzyszyli także Aleksandra Rogalewska-Kania – dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu oraz prezes O/ZKP w Żukowie, Józef Belgrau. Te wszystkie instytucje stanowią trzon organizacyjny corocznej imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarium ważnych wydarzeń regionu. Jego kierownikiem artystycznym i prowadzącym od początku istnienia jest Eugeniusz Pryczkowski - dziennikarz, filmowiec i historyk.

Pierwszy seans odbył się w Żukowie. Przedstawiono na nim relację z ubiegłorocznego zakończenia festiwalu i wręczenia „Filmowego Gryfa” wyemitowaną w gdańskiej Panoramie. Wspomniano także film „Nieustraszeni żołnierze z Kaszub”, którego jednym z bohaterów był artysta z Bydgoszczy, Stanisław Lejkowski – syn żołnierza kaszubskiego pułku obecny na otwarciu festiwalu. Głównym jednak tematem była wybitna postać z Kaszub ks. bp Konstantyn Dominik. Na mocy decyzji Rady Naczelnej ZKP jest on patronem tego roku. W związku z tym zapromowano oratorium „Kaszëbsczi biskùp swiãti” w wykonaniu młodych działaczy z klubu „Cassubia”. Można je oglądać na kanale Youtube.

Głównym jednak punktem inaugurującego spotkania był nowy film dokumentalny zatytułowany „Życie w opinii świetości. Ks. bp Konstantyn Dominik”. Tytuł zaczerpnięty jest z wypowiedzi postulatora procesu beatyfikacyjnego, ks. prał. dra Piotra Tislera, który jest jednym z bohaterów niemal półgodzinnego dokumentu. Innym filmowym rozmówcą jest Bogdan Wiśniewski – prezes partu ZKP w Pelplinie, który był obecny na pierwszej projekcji.
- Jestem bardzo zadowolony z powstania tego filmu. Jest bardzo dobrze zrobiony – podkreślał promotor cnót Sługi Bożego, a jednocześnie pierwszy recenzent filmu. Zapromował także książkę „Biskup Konstantyn Dominik nazdwyczajnie zwyczajny” przygotowaną pod swoją redakcją. Kilkanaście egzemplarzy, które przywiózł ze sobą, rozeszły się w okamgnieniu.

Najbliższy seans odbędzie się już w czwartek 24 czerwca w Centrum Kultury „Spichlerz” w Żukowie. Kolejne będą 1 lipca w nowo pobudowanej szkole w Tuchomiu oraz 8 lipca w restauracji „Mùlk” w Miszewku. (jd)

Czytany 973 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 24 czerwiec 2021 09:58

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl