Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:handlarz | hańdlôrz (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 16 marzec 2021 10:43

Zmarł Rudolf Kręcki z Chmielna- mistrz rogarstwa i wytwórca kaszubskich tabakier

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Z żalem informujemy, że w wieku 80 lat w dniu 13 marca zmarł Rudolf Kręcki z Chmielna- mistrz rogarstwa i wytwórca kaszubskich tabakier

Pan Rudolf Kręcki z Chmielna był też autorem i właścicielem Galerii Kaszubski Róg w której artysta zgromadził nie tylko swoje wyroby - głównie z rogów bydlęcych, ale też dzieła swojego brata, który tworzył głównie w rogach dzikiej zwierzyny leśnej. Rudolf Kręcki tworzył w rogu od ponad dwóch dekad. Urodził się w Starogardzie Gdańskim na Kociewiu. Na Kaszuby przybył z rodziną w 1948 roku, potem przeprowadzał się kilkukrotnie. Przez wiele lat tworzył w Brodnicy Górnej. Do Chmielna przeprowadzał się trzykrotnie. Rogarstwo to trudna sztuka, trudno ocenić, jak długo przetrwa, jednak pan Kręcki swoje umiejętności starał się przekazywać młodszym pokoleniom. O swojej pracy opowiedział nam w reportażu* pt. „Świat jest piękny” zrealizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w Sieci”.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w środę, 17 marca o godz. 10:00 w kościele parafialnym w Chmielnie.

Czytany 515 razy Ostatnio zmieniany środa, 17 marzec 2021 19:08

Media

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Galeria Pępowo
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 137 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl