Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:błyskawica | łiskawica, załisknienié (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 08 listopad 2019 19:39

Stadnina koni ISKRA - Sztumskie Pole

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Stajnia powstała z pasji Mietka i Eli Gossa w 1999 r.

Wszystko zaczęło się od jednego konia o imieniu Dalia; niebawem przybyła klacz Iskra –od jej imienia pochodzi nazwa naszej stadniny. Iskra to nasza najstarsza klacz, bardzo rozważna i stanowcza w swoim zachowaniu – opiekuńcza matka wielu pięknych koni w naszej stajni. Kolejne wierzchowce zamieszkały z nami kilka miesięcy później i tak zaczęliśmy swoje pierwsze wakacje w siodle, które trwają do dziś. Obecnie w stadninie mieszka blisko 50 koni, od początku istnienia pensjonatu przyszło na świat około dwudziestu ślicznych źrebaków.

Agroturystyka i prowadzenie stadniny stało się naszym całym życiem. W 2001 r. rozpoczęliśmy budowę dużej stajni z zapleczem hotelowym oraz zamiarem stworzenia wspólnego domu dla nas, naszych koni i ich miłośników. Do tej pory zostało zrealizowanych mnóstwo pomysłów, załoga ISKRY nie spoczywa jednak na laurach. Największym celem i sukcesem, tych kilkunastu lat pracy, stało się zadowolenie i uśmiechy naszych gości, które dostarczają nam ciągłego impulsu do tworzenia i stawiania sobie nowych, ciekawych wyzwań.

Stajnia ISKRA znajduje się w spokojnej wsi Sztumskie Pole. Doskonały odpoczynek i relaks, z dala od miejskiego zgiełku, zapewnia naturalne położenie naszej stadniny – pośród lasu, wokół dzikiej przyrody, zwierząt. Malowniczy krajobraz okolicy dopełniają pobliskie jeziora, rezerwaty przyrody i szerokie, leśne trakty.

Cieszymy się, że realizując marzenia o hodowli koni i obcowaniu z nimi, możemy dzielić się naszą pasją z gośćmi stadniny. Zachęcamy do zapoznania się resztą informacji zawartych na stronie oraz zapraszamy do ISKRY – u nas sezon trwa przez cały rok!

Szkółka Jeździecka ISKRA

Szkółka Jeździecka ISKRA powstała w odpowiedzi na potrzeby osób początkujących w jeździectwie, które chcą poznać ten sport od podszewki.

W szkółce pod okiem wykwalifikowanych instruktorów każdy adept zdobędzie solidne podstawy, zarówno z zakresu wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej. Regularne zajęcia pozwolą zdobyć niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, które pozwolą na właściwe przygotowanie konia do jazdy, a także odbycie bezpiecznego treningu zgodnego z posiadanymi umiejętnościami.

Szkółka jeździecka ISKRA dedykowana jest osobom od 6 roku życia; zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. Jest ona idealnym przygotowaniem dla osób początkujących, które w przyszłości mogą aspirować do Klubu Jeździeckiego ISKRA. Zajęcia prowadzone są w dwóch grupach, z podziałem na poziom zaawansowania. Proponujemy dwa warianty zajęć; pierwszy - podstawwy (zajęcia w każdą sobotę) oraz drugi - zorszerzony (zajęcia w każdą środę i sobotę).

UWAGA!
Chcąc wstąpić do szkółki jeździeckiej, chętny powinien najpierw uczestniczyć w regularnych treningach pozaszkółkowych.
Zajęcia w szkółce prowadzona są przy asyście rodzica lub opiekuna, który oprowadza dziecko, nie potrafiące samodzielnie jeździć konno.

Klub Jeździecki ISKRA

Klub Jeździecki ISKRA działający przy Stajni Iskra został założony w 2013 r. z inicjatywy członków Stowarzyszenia Miłośników Jazdy Konnej w Sztumskim Polu.

Opiekunem klubu, a także główną trenerką jest Marta Adamkiewicz, która swoje umiejętności zdobywała pod okiem olimpijczyka Jacka Krukowskiego oraz uczestnika Mistrzostw Świata WKKW – Jerzego Krukowskiego. Zdobyte doświadczenie, a także wiedzę z zakresu psychologii koni przekłada na treningi dla swoich podopiecznych oraz przygotowując jeźdźców do egzaminów na odznaki jeździeckie (BOJ, SOJ i ZOJ). Marta Adamkiewicz specjalizuje się również w treningu młodych koni. Jej największym sukcesem było zdobycie III miejsca na koniu Only You w Mistrzostwach Polski Amazonek w 2016 r.

KJ Iskra liczy około 25 członków. Są to osoby w różnym wieku i na różnym poziomie wyszkolenia. Dużą grupę stanowią osoby w wieku 9-10 lat, które dopiero rozwijają swoje umiejętności, ale do klubu należą również osoby w wieku 16-18 lat, które regularnie wyjeżdżają na zawody rangi regionalnej i osiągają bardzo dobre wyniki w klasach LL i L. W najbliższej przyszłości planowane są starty zawodników w klasach P i wyżej.

Klub jeździecki ISKRA do swojej dyspozycji posiada 50 koni, a także pełną infrastrukturę jeździecką, w tym 5 maneży treningowych (parkur skokowy, czworobok ujeżdżeniowy), a także krytą halę, które udostępnione są przez właścicieli Stajni iskra – Jakuba i Katarzynę Gossa. Taka infrastruktura umożliwia organizację egzaminów na odznaki jeździeckie (BOJ, SOJ, ZOJ), licznych szkoleń z wybitnymi trenerami i zawodnikami z Polski, czy kursów na instruktorów PZJ orgaznizowanych we współpracy z Pomorskim Związkiem Jeździeckim.

Pomimo swojego młodego wieku klub jest prężnym organizatorem imprez branżowych, wśród których są zawody skokowe, kursy oraz szkolenia specjalistyczne, a także egzaminy na odznaki jeździeckie. Wśród najważniejszych wydarzeń można wyróżnić szkolenia i konferencje licencyjne z: Dr Krzysztofem Skorupskim, Heleną Zagor, Jerzym Krukowskim i Jackiem Zagorem, a także konsultacje ze specjalistami takimi jak: Małgorzata Morsztyn, Wojciech Mickunas, Paulina Puchała. Innymi, ważnymi wydarzeniami organizowanymi przez Iskrę są kursy oraz egzaminy instruktorskie, w które zaangażowani są wybitny szkoleniowcy i trenerzy z regionu.

Ponad to od wielu lat klub organizuje zawody w skokach przez przeszkody rangi towarzyskiej, natomiast od 2018 roku również regionalnej. Podczas organizowanych w Sztumskim Polu konkursów odnotowuje się sporą frekwencję wśród zawodników z województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego czy warmińsko-mazurskiego. KJ Iskra planuje cykliczne organizowanie zawodów rangi regionalne dwa razy do roku.

Warto nadmienić o działalności charytatywnej członków KJ Iskra. Od lat członkowie angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym psychoruchowo podczas zajęć hipoterapii prowadzonych przez Stowarzyszenie Miłośników Jazdy Konnej ze Sztumskiego Pola KJ Iskra. Inną ciekawą inicjatywą młodzieży z KJ Iskra jest prowadzenie działalności promującej jeździectwo wśród lokalnej społeczności np. poprzez organizację pikników, czy udział w wydarzeniach organizowanych przez Miasto i Gminę Sztum oraz promocję jazdy konnej w ogólnodostępnych mediach m.in. poprzez nagrywanie i rozpowszechnianie popularnego cyklu filmów „Poradnik jeździecki”.

Do klubu może wstąpić każdy zainteresowany rozwijaniem swojej końskiej pasji pod okiem instruktorów PZJ. Zapraszamy dzieci od 9 roku życia, młodzież i osoby dosrosłe.

Hipoterapia

Hipoterapia jest niezwykłą metodą rehabilitacji ruchowej, ponieważ bierze w niej udział koń do hipoterapii, który z uwagi na pełnioną rolę musi być zrównoważony i spokojny. Bazuje ona na neurofizjologii, w której zwierzę poruszając się przenosi impulsy ruchowe, a tym samym staje się łącznikiem terapeutycznym.

Hipoterapii towarzyszy wiele bodźców zewnętrznych, które pobudzają wszystkie zmysły; miękkość sierści, parskanie, stukot kopyt, zapach… Kontakt z koniem ma również wpływ na sferę psychiczną; uczy empatii i opiekuńczości, ale i stanowczości.

W Stajni Iskra zajęcia z hipoterapii prowadzone są przez profesjonalnych hipnoterapeutów w asyście bezpiecznych, rekreacyjnych koni, które są w pełni przygotowane to terapii ruchowej. Dysponujemy pełną infrastrukturą jeździecką, a zajęcia prowadzimy przez 7 dni w tygodniu; zarówno dla grup zorganizowanych, jak i osób indywidualnych.

Do Stajni Iskra zapraszamy na zajęcia hipoterapii zarówno dzieci (od 4 roku życia), jak i dorosłych. Ten rodzaj terapii zalecany jest przy:

- mózgowym porażeniu dziecięcym
- po urazie czaszkowo-rdzeniowym
- przepuklinie oponowo-rdzeniowej
- chorobach nerwowo-mięśniowych
- chorobach pochodzenia genetycznego (tj. Zespół Down’a)
- minimalnym uszkodzeniu mózgu
- stwardnieniu rozsianym
- po udarze
- po urazie czaszkowo-mózgowym

Terapia z końmi jest doskonałym uzupełnieniem leczenia u pacjentów z nadpobudliwością oraz z problemami na tle emocjonalno-rozwojowym.

W naszej ofercie znajduję się zarówno hipoterapia dla dzieci, jak i dorosłych. Proponujemy szereg zabiegów terapeutycznych, wśród których znajdują się:

TERAPEUTYCZNA JAZDA KONNA (hipoterapia ćwiczenia)
Pacjent podczas zajęć poddawany jest ruchom konia, z wprowadzaniem zmian pozycji: w siadzie przodem, tyłem i w leżeniu. Podczas jazdy nie są wykonywane ćwiczenia.

REHABILITACJA KONNA
Podczas zajęć wprowadzona jest terapeutyczna jazda konna, jednak dodatkowo fizjoterapeuta wprowadza ćwiczenia, zgodne z potrzebami pacjenta.

TERAPIA POPRZEZ KONTAKT
Istotą tej terapii jest zbudowanie kontaktu emocjonalnego pacjenta z koniem. W tym rodzaju hipoterapii nie ma konieczności wsiadania na konia. Terapię poprzez kontakt wykorzystuje się u pacjentów za znacznym lub głębokim upośledzeniem umysłowym, z cechami autystycznymi i zaburzeniami psychicznymi.

JAZDA KONNA REKREAYJNA i SPORTOWA DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ten rodzaj aktywności nie jest typową formą hipoterapii, jednak jest ściśle związana z hipoterapią i ma aspekt terapeutyczny.

CO DAJE HIPOTERAPIA?
Pacjent poprzez zajęcia z hipoterapii poprawia swój stan psychiczny, a także doskonali równowagę i kondycję. Ponad to normalizują się u niego napięcia mięśniowe, a w mózgu koduje się prawidłowy wzorzec chodu, co jest niezbędnym czynnikiem przy nauce prawidłowego chodu. Kontakt z miękką i gładką skórą konia stymuluje i normalizuje czucie powierzchniowe.
Regularne zajęcia wpływają na wzrost koncentracji i samokontroli. Możliwość obcowania z dużym zwierzęciem wpływa na wzrost odwagi i własnej wartości. Pacjent rozwija swoją inicjatywę i lepiej rozumie własne potrzeby i możliwości.

Czytany 553 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 536 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl