Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kataloński | katalońsczi (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 05 październik 2019 15:40

Parafia rzymskokatolicka pw. św. Franciszka Ksawerego w Przywidzu

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pierwsze wzmianki o Przywidzu pochodzą z 1294 r., z dokumentu darowizny księcia pomorskiego Mszczuja II na rzecz opactwa cysterskiego w Eldenie.

Staraniem nowych właścicieli powstał we wsi drewniany kościół, planowano też budowę klasztoru, którą zarzucono. Od połowy XIV w. Przywidzem władali Krzyżacy, począwszy zaś od wieku XV miał on wielu właścicieli. Po koniec XV w. drewniany kościół się zawalił; wybudowano w jego miejscu murowany, ten jednak został zrujnowany w czasie wojny o Gdańsk 1576-1577.

Na przełomie XVI i XVII w. ludność w większości przeszła na luteranizm i kościoła nie odbudowano, postawiono jednak nad jeziorem drewnianą kaplicę dla tej wspólnoty. Za sprawą katolickiej właścicielki Przywidza świątynia ta została w 1701 r. przekazana katolikom (należała do parafii Mierzeszyn). W 1720 r. kaplicę zburzono stawiając w pobliżu (w miejscu obecnego kościoła św. Franciszka Ksawerego) nowy, drewniany kościół. Budynek ten pełnił swą funkcję do 1851 r., gdy zamknięto go ze względu na grożące zawalenie. Dopiero na początku XX w. zbudowano w Przywidzu staraniem garstki ofiarnych katolików nowy kościół.

Murowaną z cegły, neogotycką bryłę ukończono w 1904 r.; opiekę duszpasterską sprawował proboszcz z Mierzeszyna. Dziś świątynia ta pełni funkcję kaplicy cmentarnej, parafialnym jest dawny (pochodzący z 1909 r.) kościół luterański.

Źródło https://www.polskaniezwykla.pl/web/place/46193,przywidz-kosciol-sw--franciszka-ksawerego-w-przywidzu.html

 

Parafia Świętego Franciszka Ksawerego
ul. Gdańska 20; 83-047; Przywidz; woj.: pomorskie
tel.: 58/ 682-52-21
dekanat: Kolbudy
diecezja: gdańska

www: www.parafiaprzywidz.pl/

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytany 543 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 10 grudzień 2019 12:43

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 178 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl