Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:emerytowany | emeritowóny (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 09 lipiec 2017 10:57

"Sto lat" na Festiwalu Filmów Kaszubskich

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
dr Bożena Kujawska-Kapiszka, Anna Czapiewska, Elżbieta Pryczkowska, Eugeniusz Pryczkowski, Elwira Formela dr Bożena Kujawska-Kapiszka, Anna Czapiewska, Elżbieta Pryczkowska, Eugeniusz Pryczkowski, Elwira Formela Bëlné żëczbë!

Na pięknej i przestronnej nowej sali bankietowej przy restauracji Mùlk" w Miszewku wydawało się, że właśnie tam skupił się trzon ruchu kaszubskiego podczas drugiego seansu w ramach VII Festiwalu Kaszubskich Filmów. Zdecydowali o tym przede wszystkim znani goście, ciekawy film oraz zadziwiająco wysoka frekwencja, najwyższa z dotychczasowych w ciągu siedmiu lat trwania festiwalu.

- Z ogromnym zainteresowaniem obejrzałam film o Danielu Czapiewskim zatytułowany "Mocarz". Wcześniej nie miałam okazji go oglądać. Słyszałam, że był w telewizji, ale nie widziałam go - wzdychała Mirosława Szczęsna z Dąbrowy pod Baninem.

Na sali nie zabrakło burmistrza Gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego, który podzielił się wzruszającą opowieścią o dramatycznych sybirskich przeżyciach jego matki Urszuli.

- Mama jest już bardzo słaba, ale wciąż wspomina te straszne chwile. Byłem z nią przez kilkunastoma laty na Światowym Zjeździe Sybiraków w Szymbarku. To jest jedno z wielkich i bardzo ważnych dzieł Daniela Czapiewskiego. Dawniej uważano, że na Sybir zsyłano głównie ludzi z Kresów, teraz już szeroko wiadomo, że zesłano także mnóstwo Kaszubów - wspominał burmistrz Żukowa.

Na seansie obecni byli także przyjaciele i krewni Daniela Czapiewskiego, w tym jego brat Maciej wraz z małżonką.

- Jestem zdumiony taką frekwencją. Dziękuję organizatorom festiwalu, że możemy się tu spotkać i ponownie pochylić się nad dziełami, które stworzył mój brat. On miał zawsze mnóstwo pomysłów i natychmiast przystępował do ich realizacji. W filmie nazwano go "Mocarzem", zaś w regionie przylgnął do niego kaszubski odpowiednik "Stolem". - wspominał Maciej Czapiewski, który wspominał także swe wizyty u Kaszubów Kanadyjskich, skąd bart jego sprowadził Dom Trapera do Szymbarku. Tak się ciekawie złożyło, że na sali był także gość z Toronto, Stanisław Węsierski, Kaszuba, który wyemigrował czterdzieści lat temu.

- Moje korzenie są w Pierszczewie, a więc blisko Szymbarku. Gdy pierwszy raz byłem na Kaszubach w Kanadzie usłyszałem, jak w kościele ludzi mówią różaniec po kaszubsku. Łzy spływały mi z oczu. Nigdy tego nie zapomnę. Do dziś się wzruszam, gdy wspominam o tym. Czegoś takiego tu na Kaszubach nie słyszałem - mówił Węsierski, który jest znacznym przedsiębiorcą, piekarzem, twórcą słynnych pączków i kaszubskiego chleba w Kanadzie.

Wraz z nim obecny był operator telewizyjny Marian Gorlikowski, autor części zdjęć do filmu, który także podzielił się refleksjami ze swoich licznych wojaży do Kaszubów w Ontario. Jego aktywność miała duży wpływ na stworzenie silnego mostu przyjaźni pomiędzy Kaszubami z dwóch stron oceanu.

Festiwal filmów dobrze wpisał się we współczesną rzeczywistość regionalną. Te siedem edycji udowadnia, że jest to naprawdę dobra forma promocji kaszubszczyzny, ukazująca nasz język i kulturę na najwyższym poziomie w bardzo współczesnej formie. Na tymże seansie kilkakrotnie podkreślano, że duża w tym zasługa głównego organizatora i kierownika festiwalu, Eugeniusza Pryczkowskiego. Pod koniec spotkania Aneta Bielewicz i Ludwik Breza z Zarządu Oddziału ZKP w Baninie złożyli mu serdeczne gratulacje w związku z urodzinami, a cała sala odśpiewała "Sto lat".

Jan Dosz

Czytany 3146 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 lipiec 2017 21:47

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agroturystyka Kaszuby
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 609 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl