Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:katoliczka | katolëczka (sł. Eugenisz Gołąbek)
środa, 08 luty 2017 00:00

Danuta Stenka czternasty raz z kaszubskiej Verba Sacra

Autor:  Jan Dosz
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Niemal już tradycyjnie członkowie Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie biorą udział w spotkaniach w ramach cyklu "Verba Sacra - modlitwy katedr polskich" z wybitną aktorką Danutą Stenką, urodzoną i wychowaną w Gowidlinie, absolwentką kartuskiego ogólniaka. Tym razem odbyły się one - jak co roku - w Wejherowie już po raz czternasty. Z naszego partu wybrali się tam wiceprezes Ludwik Breza oraz członek zarządu Eugeniusz Pryczkowski, a także trzej gimnazjaliści: Kamil, Mikołaj i Julian.

Już na samym początku uroczystości prezydent miasta Krzysztof Hildebrandt wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Bogdanem Tokłowiczem wręczyli wspaniałej i pięknej Kaszubce najwyższe wyróżnienie miasta - Statuetkę Jakuba Wejhera.

- Jestem bardzo wdzięczna Wejherowu, ale to właściwie ja powinnam odznaczyć Wejherowo za konsekwentną realizację tego projektu - powiedziała w wejherowskiej kolegiacie Danuta Stenka po odczytaniu Księgi Koheleta w tłumaczeniu o. prof. Adama Ryszarda Sikory.

Dla tłumacza, znanego naukowca z Poznania, ale przede Kaszuby o wejherowskich korzeniach, ten projekt stanowi znakomitą inspirację do translacji Biblii na język kaszubski z języków oryginalnych, hebrajskiego i greckiego. Dotychczas wydano już Ewangelie w jego tłumaczeniu na język kaszubski, Księgę Rodzaju i Księgę Wyjścia.

To dzieło, czyli urzeczywistnianie się tłumaczenia całego Starego testamentu na język kaszubski, jest w gruncie rzeczy największą wartością dla Kaszub. Jest to rola tłumaczy, choć nie da się przecenić w tym dziele zasługi uwielbianej Danuty Stenki. Nic dziwnego, że co roku przyciąga ona tłumy mieszkańców miasta oraz wielu gości. Wielu z nich próbuje na różne sposoby wyrazić jej wdzięczność. Członkowie ZKP Banino także to uczynili przekazując jej egzemplarz "Swionowskô nasza Matinkò. Dzieje kultu i cuda Królowej Kaszub" - pracy doktorskiej E. Pryczkowskiego. Bardzo ją ucieszyła ta książka. Sianowo znane jest jej od dzieciństwa. Gowidlino jest bowiem od kilkudziesięciu lat jedną z parafii, która pielgrzymuje do Sianowa, choć źródła mówią, że stąd właśnie już w XIX wieku licznie wędrowali Kaszubi do swej Królowej.

Oprawę muzyczną zapewnili trójmiejscy muzycy: Cezary Paciorek – keyboard i akordeon, który skomponował muzykę do całości widowiska, a także – Kinga Pruś (śpiew), Gabriela Janusz (śpiew), Paweł Ruszkowski (śpiew), Emil Miszk (trąbka), Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Tomasz Łosowski (perkusja). Scenariusz i reżyseria to dzieło Przemysława Basińskiego.

Na wejherowską Verba Sacra w tym roku przybyli także studenci z Gorzowa Wielkopolskiego, których intryguje język kaszubski i jego brzmienie w tekstach natchnionych. Zawsze też licznie przybywają uczniowie ze szkół, zwłaszcza z powiatu kartuskiego, w tym gimnazjaliści z Żukowa.

Jan Dosz

Czytany 2585 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Willa na zobczu
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 112 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl