Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:hurkot | rëmòt, grochòt, bùrgòt (sł. Eugenisz Gołąbek)
piątek, 01 lipiec 2016 10:23

70 lat muzeum Kaszubskiego w Kartuzach - Franciszek Treder

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji 70-ciolecia Dziennika Bałtyckiego serdeczne gratulacje redaktorowi naczelnemu Mariuszowi Szmidke składa Norbert Maczulis

Koło Kartuz, we wsi Borzestowo mieszka przyrodnik i etnograf kaszubski, Franciszek Treder, obecny nowo-mianowany kustosz Muzeum Kaszubskiego im.dr Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach. Należy on do najciekawszych ludzi regionu kaszubskiego. Jest doskonałym znawcą kultury ludowej na Kaszubach, prehistorykiem, przyrodnikiem oraz regionalnym literatem. Choć jest samoukiem, jego pracownia naukowa bynajmniej nie amatorsku założona i pieczołowicie utrzymana, pełna jest cennych zabytków, ilustrujących kulturę ludową, prehistorię, florę i faunę najbliższego regionu. Jeden z polskich uczonych muzykologów, zwiedzając pracownię Tredera kilka lat przed wojną, nazwał go w swoim reportażu „Faustem kaszubskim”.

W czasie okupacji zbiory Franciszka Tredera uległy poważnemu zniszczeniu. Jednak cześć ich zdołano ukryć i przechować. Są tam wykopaliska, urny, czaszki, kawał sczerniałego żagla, wydobytego z torfu nad Radunią, to znowu stare księgi rozrzucone wśród schludnych modeli starych grodzisk i osad prehistorycznych; dalej widzimy kołowrotki, żarna, ceramikę, różne przedmioty codziennego użytku u Kaszubów, zbiory mineralne oraz okazy miejscowej flory i fauny.

W związku z objęciem przez Franciszka Tredera obowiązków kustosza muzeum w Kartuzach jego prywatne zbiory coraz częściej wędrują z Borzestowa do Kartuz wzbogacając zbiory muzealne w Kartuzach.

 

 

Czytany 1749 razy
Norbert Maczulis

Zapraszam na stronę portalu Szwajcaria-Kaszubska.pl gdzie można przeczytać moje publikacje.

Dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach (do 30 kwietnia 2015), Norbert Maczulis

Mój profil na fb.com/norbert.maczulis

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 210 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl