Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:doprzęgać | doprzëgac (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 12 marzec 2020 10:53

Wokół Jeziora Żarnowieckiego

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Objeżdżamy duże i bardzo ciekawe Jezioro Żarnowieckie. Po drodze natrafiamy na znany klasztor, teren niedokończonej elektrowni jądrowej i sąsiadującej z nią elektrowni wodnej oraz kaszubski skansen. Krajobraz w czasie wycieczki zmienia się kilkakrotnie.

Żarnowiec
Żarnowiec to wieś z dużym gotyckim kościotem z XIII w. Warto w nim zwrócić uwagą uwagę na gwiaździste sklepienia, bogato zdobiony barokowy ołtarz i pochodzącą z tego samego okresu chrzcielnicę. Do żarnowieckiego klasztoru cystersów należaty niegdyś okoliczne posiadłości, mające powierzchnię ponad 50 km2. Dziś jest tu siedziba benedyktynek.
Lubkowo
Jedziemy na zachód, by tuż za wsią skręcić w lewo w polną drogę prowadzącą do Łubkowa.
Tam ruszamy na południe asfaltową drogą, wiodącą wschodnim brzegiem Jeziora Żarnowieckiego. Po prawej widzimy szeroką taflę jeziora, po le­wej strome zalesione zbocza morenowej wysoczyzny, której kulminacją jest Góra Zamkowa (102 m n.p.m.) z grodziskiem.
Jezioro Żarnowieckie (pow. 14,7 km2, gleb. maks. 19,4 m) zajmuje przebiegającą południkowo rynnę polodowcową o długości 7,5 km, wciśniętą między wysoczyzny morenowe.
Jezioro stanowi kryptodepresję, jego dno znajduje się poniżej poziomu morza.
Przez jezioro przepływa rzeka Piaśnica.
Kartoszyno
Mijamy teren nieukończonej budowy elektrowni atomowej w Kartoszynie, na miejscu której działa obecnie specjalna strefa ekonomiczna z licznymi przedsiębiorstwami. Okrążamy jezioro od południa i docieramy do Czymanowa.
Czymanowo
Czymanowo to stara kaszubska wieś, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1401 r. Jest tu największa w Polsce wodna elektrownia szczytowo-pompowa o mocy 716 MW, oddana
do użytku w 1983 r. Energię uzyskuje się dzięki spuszczaniu wody w godzinach szczytu przez 4 ogromne rury (średnica do ponad 7 m, długość 1100 m) ze sztucznego zbiornika
górnego do Jeziora Żarnowieckiego (różnica poziomów ok. 30 m). Związane z tym dobowe wahania poziomu jeziora sięgają ok. 1 m.
Nadole
Jedziemy zachodnim brzegiem jeziora na północ do Nadola.
Nadole leży nad Jeziorem Żarnowieckim. W XIX-wiecznej zagrodzie kaszubskiej urządzono niewielki skansen, w którym latem organizowany jest Krancbal - kaszubska impreza folklo­
rystyczna z jarmarkiem i zabawami. Na przeciwległym brzegu jeziora widać Górę Zamkową (102 m n.p.m.), na której we wczesnym średniowieczu znajdował się gród Pomorzan.
Jedziemy dalej na północny zachód brzegiem jeziora, po czym droga zagłębia
się w las. Przez Brzyno docieramy szosą do Wierzchucina.
Brzyno
Wierzchucino jest sporą wsią. Znajduje się w niej niszczejący XIX-wieczny zbór ewan­gelicki oraz odnowiony cmentarz i pomnik mieszkańców wsi poległych w czasie I wojny
światowej. Jest także miyn wodny i budynki niemieckiego ośrodka przygotowań olimpij­skich z lat 30. XX w.
Wierzchucino
Wyjeżdżamy z Wierzchucina ruchliwą drogą nr 213 na zachód, po kilkuset metrach skręcamy w prawo za znakami szlaku rowerowego w odbijającą skosem
drogę. Przez las dojeżdżamy do Białogóry.
Białogóra jest niewielkim nadmorskim letniskiem położonym na skraju Wierzchucińskich Błot, oddzielających Jezioro Żarnowieckie od pasa zalesionych nadmorskich wydm. Pobli­
ski rezerwat Białogóra chroni nadmorski las bagienny i bór bażynowy.
Czerwony szlak pieszy prowadzi nas granicą rezerwatu na wschód. Docieramy do drewnianego mostku na Piaśnicy.
Piaśnica jest jedną z nielicznych kaszubskich rzek, których koryto nie jest uregulowane be­tonowymi opaskami. Na jej dolnym odcinku do ujścia organizowane są sptywy kajakowe.
Za mostkiem w Dębkach skręcamy w prawo i jedziemy czerwonym szlakiem na południe w górę Piaśnicy do Żarnowca.

Czytany 819 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 maj 2020 09:23
Więcej w tej kategorii: « Do Grot Mechowskich
Na Hel »

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Agro-Dorota
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 170 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl