Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:językoznawca | jãzëkòznôwca, lingwista (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 31 maj 2020 13:48

Szkoła w Reskowie

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Historia Szkoły w Reskowowie


Pierwszy zapis pochodzi z 1348 roku w formie Ryskow. Formę etymologiczną nazwy oddaje XVII -wieczne poświadczenie Reszkowo, pojawiającej się w źródłach polskich jeszcze w XIX wieku. Niemcy pisali Reskau lub Röskau i pod wpływem tych niemieckich form pisanych i mówionych pojawiła się forma współczesna Reskowo. Wieś stanowiła własność klasztoru norbertanek w Żukowie. W 1773 roku w Reskowie mieszkali: sołtys Paweł Markowski, gburzy Paweł Janka, Maciej Roskowski (może Roszkowski), Józef Penk, Adam Jakubowski, Stach Markowski oraz chałupnicy i najemnicy.

Reskowo (j. kaszub. Reskòwò) – wieś kaszubska w Polsce na Pojezierzu Kaszubskim położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Chmielno na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego nad jeziorem Reskowskim. Wieś jest siedzibą sołectwa Reskowo w którego skład wchodzą również miejscowości Dejk i Lipowiec. Reskowo leży na trasie linii kolejowej Kartuzy-Sierakowice-Lębork (obecnie zawieszonej) i przy drodze wojewódzkiej nr 211 . Znajduje się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej. W kierunku północno-wschodnim od Miechucina zaczyna się kompleks Lasów Mirachowskich z rezerwatami przyrody Leśne Oczko i Staniszewskie Błoto. W pobliżu wsi znajduje się cmentarzysko płaskie.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego.

 Historia szkoły

 Powołanie Szkoły w Reskowie wiąże się z rokiem 1869, kiedy to państwo polskie podzielone było między trzech zaborców. Tereny gromad Reskowo i Cieszenie należały do zaboru pruskiego, w którym to językiem urzędowym i nauczania był język niemiecki.

- Pierwszym nauczycielem nowo otwartej placówki dydaktyczno/wychowawczej był Rudolf Ruchniewicz z Podjazd. Ogółem naukę w szkole rozpoczęło 72 uczniów z Reskowa i Cieszenia. Dzieci z pobliskiej wsi Cieszenie uczęszczały do szkoły w Reskowie od 1869 do 1890 roku, kiedy to na terenie gromady Cieszenie powstała samoistna jednostka dydaktyczno/wychowawcza. Nauka w szkole reskowskiej odbywała się w dwóch oddziałach, a nauczanie prowadził jeden nauczyciel.

- W 1907 roku stanął w Reskowie nowy budynek szkolny wraz z zabudowaniami gospodarczymi dla użytku nauczyciela. Pierwszym dyrektorem szkoły po I wojnie światowej był Antoni Kwas z Szopy. Zajęcia odbywały się w 2 oddziałach, a zajęcia prowadziło już 2 nauczycieli. Dnia 4 marca 1930 roku nauczyciel Alfons Jankowski został mianowany kierownikiem dwu-klasowej Szkoły Powszechnej w Reskowie po odejściu Antoniego Kwasa.

- W roku szkolnym 1945/46 nastąpiło połączenie Szkół w Reskowie i Cieszeniu do Szkoły pełnej niezbiorczej o 4 nauczycielach. Nauka odbywała się w dwóch budynkach szkolnych :w Reskowie uczyły się dzieci klasy I, II i III , natomiast w Cieszeniu dzieci klasy IV i V. Pierwszymi nauczycielami po II wojnie Swiatowej byli Bernard Grzędzicki, Alfons Pryczkowski i Bernard Bela. Bernard Grzędzicki pełnił obowiązki dyrektora Szkoły w Reskowie przez 17 lat.

/Z początkiem roku szkolnego 1974/75 została wprowadzona nowa nazwa tutejszej Szkoły, która brzmiała:

Zbiorcza Szkoła Gminna w Chmielnie

Zbiorcza Szkoła Podstawowa w Miechucinie

Punkt Filialny w Reskowie

W szkole uczyło się 71 uczniów klas I-IV oraz uczniowie oddziału przedszkolnego jako 4 oddział ze zlikwidowanej  Szkoły Podstawowej w Cieszeniu.

-  W roku szkolnym 1977/78 klasa IV została przeniesiona do Miechucina. W ten sposób Szkoła w Reskowie stała się punktem filialnym Zbiorczej Szkoły Podstawowej w Miechucinie z obsadą 3 nauczycieli prowadzących zajęcia lekcyjne w 4 oddziałach - w tym ognisko przedszkolne.

- Kolejną ważną datą w dziejach Szkoły w Reskowie był rok szkolny 1983/84 kiedy to szkoła zaczęła pracę dydaktyczno- wychowawczą jako samodzielna placówka. Dyrektorem Szkoły Podstawowej została Irena Pryczkowska.

- 28 listopada 1996 roku w Reskowie oddano do użytku nowy budynek szkolny połączony z remizą strażacką. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali wójt gminy Chmielno Zbigniew Roszkowski, prezes OSP Reskowo Tadeusz Treder  i dyrektor Szkoły Irena Pryczkowska. W nowej szkole uczyły się dzieci z ogniska przedszkolnego i klasy I, a w starym budynku szkolnym odbywały się zajęcia klas II,III i IV. Od roku szkolnego 1996/97 nastąpiła zmiana organizacyjna polegająca na podwyższeniu stopnia organizacyjnego Szkoły Podstawowej w Reskowie z poziomu klas I-III do I-IV.

- W roku szkolnym 1999/2000 w wyniku kolejnej reformy oświaty system nauczania w Szkole Podstawowej objął klasy I-VI. Dyrektorem placówki została Aleksandra Tackowiak.

 

Czytany 299 razy

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dwa mieszkania wakacyjne
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 324 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl