Społeczność

Kaszuby - (kasz. Kaszëbë lub Kaszëbskô) to kraina historyczna w Polsce, będąca częścią Pomorza, którą zamieszkują Kaszubi, Tutaj prezentujemy historie ludzi związanych z regionem Kaszub.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kalikant | dëmôcz (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 28 luty 2017 00:32

Akcja STOP Skaryszew w ILO, ul. Klasztorna

Autor:  Marta Goluch
Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Akcja STOP Skaryszew I LO Akcja STOP Skaryszew I LO M. Goluch, P. Pontus

     Woń słodkości, domowych wypieków i aromatycznej kawy, goszcząca przez tydzień na korytarzach ILO w Kartuzach, wzbudziła niesamowite zainteresowanie szkolnej społeczności. Wywołała akt uznania w kwestii zadowolonych uczniowskich podniebień, lecz przede wszystkim przyniosła satysfakcję wynikającą ze wspierania akcji STOP Skaryszew, organizowanej przez Fundację i Schronisko dla koni TARA.

     Co roku na targi do Skaryszewa przybywają setki koni, które w późniejszych etapach tego okrutnego biznesu, pakowane do ciasnych klatek, są przewożone w bestialskich warunkach, czasem nawet tysiące kilometrów do włoskich miast, z oczywistym dla eksporterów przeznaczeniem - na rzeź.
     Fundacja TARA, ratująca konie już od 20 lat,  znów postanowiła podjąć działanie i zamanifestować przeciw targom w Skaryszewie. W tym roku klatki mają pojechać puste. Przewidywana kwota, którą należy uzbierać, wynosi milion złotych, jednak hodowcy,  znając plany fundacji, wciąż podwyższają ceny...
     Liczba koni, którą planują odkupić to 700 - istnień, stworzeń, które czują, żyją i chcą tak jak ludzie - żyć. I Liceum Ogólnokształcące nie zostało obojętne i zorganizowało akcję na rzecz wsparcia tych działań.  Pomysłodawczynią i inicjatorką szkolnej zbiórki jest Paulina Pontus z klasy Ia, która wraz z uczniami ze szkolnego wolontariatu na rzecz zwierząt 'Śladami Łap' w dniach 13-17 lutego, przeprowadzili sprzedaż domowych wypieków, ciast i innych słodkości w celu uzbierania środków zasilających akcję.
-Jestem szczęśliwa, że nasza szkoła umożliwiła mi wyjście z tym pomysłem. Każdy miał okazję wspomóc wykup tych biednych zwierząt i tym samym dać im nowe życie w lepszych warunkach, pozwolić odejść beztrosko w zasłużonych latach, ponieważ żadna istota nie zasługuje na takie traktowanie. Kocham te zwierzęta nad życie, jak każde inne, a że mam z nimi styczność na co dzień,  gdyż sama jestem właścicielką konia, wzbudziło to we mnie jeszcze większą motywację - opowiada Paulina.
     Akcję czynnie wspierały wszystkie klasy ILO, przygotowujące słodkie obiekty sprzedaży w wyznaczone przez szkolny wolontariat dni, a także sami kupujący uczniowie i nauczyciele,  którzy wykazali się ogromną hojnością,  dzięki czemu łączna kwota zbiórki wyniosła około 1620 zł. Każdego dnia przyświecała nam myśl, że słodkość,  staje się jeszcze słodsza, gdy zakupując ją, przyczyniamy się do ratowania życia. Mamy nadzieję, że z  naszą  skromną pomocą Fundacja TARA odkupi i tym samym podaruje nowe życie naszym przyjaciołom - koniom, a klatki zostaną puste, już zawsze...
     Już na początku naszego szkolnego manifestu, Fundacja TARA przekazała nam swoją wdzięczność, pisząc: "Wspaniałą inicjatywą wykazali się uczniowie I LO w Kartuzach, którzy zorganizowali profesjonalną zbiórkę z przeznaczeniem na ratowanie skaryszewskich koni. Empatia to bardzo ważny pedagogiczny aspekt w wychowaniu przyszłych dorosłych pokoleń. Kochani, z całego serca, dziękujemy!". Te niezwykle istotne dla nas słowa zostały nam przekazane za pośrednictwem strony fundacji oraz mediów społecznościowych.

http://fundacjatara.info/i-lo-w-kartuzach-takze-ratuje-konie/

     Jednak to my chcielibyśmy z całego serca podziękować za dzielenie się piękną ideą życia w zgodzie z naturą, samym sobą i z naszymi braćmi - zwierzakami. O wyniku działań poinformujemy już wkrótce,  a tymczasem trzymamy kciuki!


Marta Goluch

Dane do przelewu dla osób, które chciałyby wesprzeć Fundację TARA w działaniach na rzecz zwierząt

Fundacja Tara - schronisko dla koni
54-530 Wrocław, Jerzmanowska 123
PKOBP S.A. Oddział 3 Wrocław
Nr konta bankowego do przelewu:
75 1020 5242 0000 2902 0191 7236
Tytuł przelewu: darowizna 

Czytany 2531 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 luty 2017 09:10

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Pod Lipą Anna i Jerzy Król
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 163 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl