Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:Bogarodzica | Matka Bòżô, Bògarodzëcelka (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 03 październik 2020 11:27

Rąb

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Miejscowość w gminie Przodkowo, o typowej dla środkowych Kaszub rozproszonej zabudowie.

Notowana w źródłach od XIX w. Prowadzono tu prace archeologiczne na pięciu stanowiskach, z których cztery datuje się na wczesną epokę żelaza. Oprócz grobów skrzynkowych znaleziono również kurhany.
Atrakcje:
• Izba Regionalna „Chëcz Kaszëbskô” – w dawnej szkole. Została utworzona przez Stowarzyszenie na rzecz Kultury Kaszubskiej „Na Kraju”. Zgromadzono tu przedmioty codziennego użytku, narzędzia, meble, interesujące dokumenty i pamiątki rodzinne. Kustoszem izby jest Gabriela Gusman, mieszkająca we wschodniej części budynku.

Ręboszewo
Wieś u zbiegu rynien Ręboszewskiej i Brodnickiej, pomiędzy jeziorami Wielkie i Małe Brodno. Wraz z jeziorami miejscowość ta została w 1252 r. nadana zakonowi norbertanek w Żukowie. Po sekularyzacji dóbr klasztornych w 1820 r. wieś przekazano na własność czynszownikom.
Atrakcje:
• góra Sobótka (221,3 m n.p.m.) – punkt widokowy ponad Ręboszewem. Na szczycie od 2012 r. stoi replika drewnianego wiatraka – koźlaka. Na jego parterze znajduje się niewielka kawiarnia. W wiatraku można też zobaczyć oryginalny, ale nieczynny mechanizm przekładniowy przeniesiony z podlaskiej Sokółki.

Czytany 592 razy
Więcej w tej kategorii: « Przyjaźń
Rutki »

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Folwark ŃEMINO
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 218 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl