Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kwiaciarski | kwiacarsczi, kwiatowny (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 03 październik 2020 09:35

Kolano

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wieś i osada turystyczna nad Jeziorem Ostrzyckim, u podnóża Bukowej Góry, niedaleko Wieżycy.

Fragment jeziora, a potem wieś nad nim leżąca zostały nazwane Kolanem od kształtu akwenu przypominającego zgięte kolano. Miejscowość istnieje prawdopodobnie od początku XVII w. W 1936 r. wybudowano tu jeden z trzech pierwszych stałych obozów YMCA (Związku Młodzieży Chrześcijańskiej). W latach II wojny światowej mieścił się w nim obóz jeniecki. W lasach na Bukowej Górze, gdzie dzisiaj znajduje się Kolańska Huta, miejscowy leśniczy Józef Król udzielił schronienia 45 zbiegłym oraz jeńcom. Wśród nich byli więźniowie z pobliskiego Kolana. Nikt z nich nie został zdemaskowany dzięki korzystnym układom leśniczego z miejscowymi funkcjonariuszami niemieckimi.

Atrakcje:
• kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego nad jeziorem oraz przystań statku spacerowego „Stolëm” (rejsy: VII–VIII 13.00, 14.30, 16.30, 18.00 – tylko do Ostrzyc);
• dawne drewniane domki YMCA – w czasie wojny należały do obozu jenieckiego, dzisiaj stanowią część ośrodka wypoczynkowego. Dojście od jeziora schodami w górę.

Czytany 247 razy
Więcej w tej kategorii: « Kiełpino
Leźno »

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel Kiston
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 272 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl