Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:beznamiętność | òbòjãtnosc, òpanowanié (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 03 październik 2020 09:30

Gowidlino

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wieś o ciągle żywych tradycjach kaszubskich, nad Jeziorem Gowidlińskim, 7 km na zachód od Sierakowic.

Jeszcze do końca XIX w. na południowy zachód od miejscowości czytelne były ślady cmentarzyska plemienia Gotów z początku naszej ery. W dokumentach Gowidlino pojawiło się w 1360 r., kiedy z rąk Mikołaja Czartka przeszło na własność zakonu krzyżackiego. W czasach I Rzeczpospolitej należało do starostów mirachowskich. W okresie międzywojnia była
to przygraniczna miejscowość na drodze do Słupska. Obecnie działa tu wiele kwater agroturystycznych.

Atrakcje:
• kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – neogotycki, kamienno-ceglany, z 1868 r. Świątynię wybudowano z fundacji biskupa chełmińskiego
Jana Nepomucena Marwicza, rodem z nieodległego Tuchlina. Większość wyposażenia pochodzi z 2. poł. XIX w.;
• Jezioro Gowidlińskie – 393 ha, głębokość maksymalna 26,9 m. Są tu dobre warunki dla żeglarzy, a kajakarze wybierają je na początek spływu rzeką Słupią.
Kamienica Królewska Wieś na zachodnim skraju Lasów Mirachowskich, pomiędzy jeziorami Kamienickim i Junno, które wchodzą w skład kompleksu Jezior Potęgowskich. Jej początki sięgają ok. 1400 r., kiedy została lokowana na prawie polskim. W czasach I Rzeczpospolitej podlegała bezpośrednio starostom mirachowskim. Od czasów krzyżackich znajdował się tu młyn (dzisiaj Kamienicki Młyn) i karczma. W czasie ostatniej wojny wielu mieszkańców Kamienicy wspierało Tajną Organizację Wojskową „Gryf Pomorski”. Na posesji Jana Kwidzińskiego znajdował się bunkier pomocniczy „Gniazdo Gryfitów”, który po bohaterskiej obronie 10 stycznia 1944 r. został wysadzony w powietrze razem z ciałami partyzantów. To wydarzenie upamiętnia pomnik partyzantów przy drodze do Mirachowa.

• Zamkowa Góra – punkt widokowy nad Kamienickim Młynem. Z parkingu u podnóża góry ścieżka prowadzi na drewniany taras, z którego roztacza się widok na
Jeziora Potęgowskie;
• przystań żeglarska UKS Wiking nad Jeziorem Kamienickim – możliwość wypożyczenia jachtów różnych klas. Kontakt: ul. Szkolna 19, tel.: 58 681 92 42, 681 66 25, www.ukswiking.pl.
• Czerwony Szlak Kaszubski – pieszy szlak, który z Kamienicy Królewskiej doprowadza do punktu widokowego Szczelina Lechicka, Grot Mirachowskich i jeziora Lubygość.

Czytany 371 razy
Więcej w tej kategorii: « Goręczyno
Kiełpino »

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 556 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl