Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:dyktatura | diktatura (sł. Eugenisz Gołąbek)
sobota, 03 październik 2020 09:15

Chwaszczyno

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Duża wieś przy drodze z Żukowa do Gdyni, obecnie silnie rozrastająca się w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiasta. Pierwotnie własność książęca, została ofiarowana

w 1240 r. przez księcia Sambora II żukowskim norbertankom. Kilkadziesiąt lat później książę Mestwin II podarował ją cystersom oliwskim jako rekompensatę za odebrane im przez Krzyżaków ziemie w okolicach Gniewu. Ostatecznie w 1301 r. wieś trafiła w ręce biskupów włocławskich i pozostawała ich własnością aż do rozbiorów. Tutejszy majątek rozparcelowano w XIX w. Mimo bliskości wielkich miast do dziś większość ludności tu mieszkającej ma pochodzenie kaszubskie.

Atrakcje:
• kosciół św.św. Szymona i Judy – z 1726 r., wybudowany na miejscu wcześniejszego drewnianego, który fundowali jeszcze cystersi oliwscy. Zachodnia część kościoła została dobudowana w 1875 r. W ołtarzu głównym za obrazem Matki Bożej znajduje się gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Czytany 215 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 03 grudzień 2020 09:17
Więcej w tej kategorii: « Borucino
Czeczewo »

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Hotel ** Janta Dziemiany
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 123 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl