Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kratowanie | krôtowanié (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 11 styczeń 2022 23:19

Jak powstaje bazuna- warsztaty budowy instrumentu z przedstawieniem i omówieniem jego poszczególnych elementów

Autor: 
Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Tadeusz Makowski Tadeusz Makowski

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie realizował projekt przyczyniający się do rozwijania lokalnego dziedzictwa kulturowego. Są nim warsztaty pn. „Jak powstaje bazuna- warsztaty budowy instrumentu z przedstawieniem i omówieniem jego poszczególnych elementów".

Projekt został zrealizowany przy dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Jego założeniem było bezpośrednie przekazanie wiedzy i umiejętności wytwarzania kaszubskiego instrumentu sygnalizacyjnego "bazuny" młodemu pokoleniu. Zajęcia w ramach cyklu warsztatów obejmował łącznie 160 godz. Wyszkolenie następców mistrza pozwoli na zachowanie konkretnego elementu dziedzictwa kulturowego Kaszub.


Głównym celem warsztatów było przeszkolenie 10. osób, które nabędą wiedzę i umiejętności pozwalające na samodzielne zbudowanie bazuny. Zrealizowana została videorelacja z przebiegu warsztatów. Materiał ten trafi także do szkół realizujących lekcje języka kaszubskiego.

Prowadzący warsztaty Pan Tadeusz Makowski jest emerytem mieszkającym w gminie Chmielno. Posiada umiejętność budowania, naprawiania tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych: diabelskich skrzypiec, burczybasa, bazuny. W ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca przeprowadził dwa cykle warsztatów: budowy diabelskich skrzypiec i burczybasa. Powyższe zadanie było uzupełnieniem tego cyklu.

 

Czytany 1078 razy Ostatnio zmieniany środa, 12 styczeń 2022 07:21
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Media

Jak powstaje bazuna? video i montaż: Aleksander Kostuch

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 108 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl