Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:mufla | mùfla (sł. Eugenisz Gołąbek)
wtorek, 25 wrzesień 2018 00:00

Wymiana polsko-niemiecka.

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Pozostały już tylko wspomnienia po kolejnej polsko – niemieckiej wymianie młodzieży między szkołą z Chmielna i szkołą z Hamminkeln z Niemiec.

Uczniowie nawiązali ze sobą kontakt wcześniej poprzez listy i Internet, natomiast do pierwszego spotkania „na żywo” doszło 12 września tego roku, kiedy to uczniowie z Niemiec przylecieli na 7 dni do uczniów z rodzin polskich. Uczniowie z Niemiec mieszkali w domach swoich polskich kolegów i koleżanek. Pierwszego dnia nasi goście wraz z polskimi uczniami wzięłi udział w spotkaniu z Wójtem Gminy Chmielno panem Jerzym Grzegorzewskim, obejrzeli film promujący Kaszuby w Kinie za Rogiem, a na końcu otrzymali pamiatkowe magnesy z naszą miejscowością. W tym miekscu pragniemy podzięowac dyrektorowi GOKSiRu za gościnność i umożliwienie skorzystania z sali kinowej. Podczas tygodniowego pobytu goście mieli okazję zobaczyć najciekawsze zabytki i miejsca naszego regionu oraz zapoznać się z kulturą nie tylko polską, ale też w szczególności kaszubską. Codzienny kontakt uczniów miał na celu nie tylko rozrywkę ale i edukację. W trakcie pobytu uczniowie zwiedzili Sopot, Stare Miasto w Gdańsku, gdzie przepłynęli się statkiem stylizowanym na galeony w kierunku Westerplatte oraz zwiedzili Bazylikę Mariacką. Podczas kolejnych dn zwiedzili Kaszubski park Mianiatur i Gigantów w Stryszej Budzie, Zamek w Malborku, jak i korzystali z atrakcji, jakie przygotowano dla nich w Centrum Rekreacji „U Stolema” w Ostrzycach. Podczas ostatniego dnia pobytu w Chmielnie zwiedzili Centrum Promocji i Edukacji Regionu w Szymbarku. Nie zabrakło zabaw na świeżym powietrzu, przy ognisku i na boisku. Grupa polsko – niemiecka miała okazję poznać jak funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej w Chmielnie, gdzie przygotowano dla nich zajęcia plastyczne i kulinarne. Niedziela była dniem spędzonym w rodzinach, gdzie uczniowie niemieccy mieli okazję poznać tradycje i zwyczaje dnia codziennego. Ostatniego dnia wieczorem odbył się wieczorek pożegnalny. Nie obyło się bez płaczu. Polska młodzież niecierpliwie czeka na maj 2019, kiedy to wybierze się na rewizytę do Niemiec i do nowo poznanych przyjaciół. Nad całością wymiany czuwały ze strony polskiej: Joanna Ławicka i Bożen Żak, a ze strony niemieckiej Marta Wagner i Vanessa Wolf. Wymiana ta odbyła się przy wsparciu finansowemu organizacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie.

Pragniemy podziękować Panu Egeniuszowi Trowskiemu za pokaz sztuki garncarskiej, który cieszył się dużym zainteresowaniem Podziękowania składamy na ręce państwa Marii i Andrzeja Kostuch za zorganizowanie przejażdżki wozami drabiniastymi, dającej uczniom okazję do podziwiania uroków Chmielna i najbliższej okolicy. Bardzo wdzięczni jesteśmy też Lokalnej Grupie Rybackiej za zorganizowanie warszatów regionalnych w swojej siedzibie w Chmielnie.

Czytany 1191 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 październik 2018 16:10
Aleksander Kostuch

Redaktor Naczelny portalu "Szwajcaria-Kaszubska.pl".

Zapraszam do eksploracji, a potem do współredagowania...

Strona: www.szwajcaria-kaszubska.pl

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 205 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl