Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:majaczenie | brawãdzenié, chòmarzenié, bredzenié (sł. Eugenisz Gołąbek)
czwartek, 11 maj 2017 02:23

Fatima, 100 - lecie objawień

Autor: 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

 fatima 1 20170511 1613090524100 lat temu w miejscowości Fatima, w Portugalii Matka Boska objawiła się trójce dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Przekazała im tzw. Tajemnice Fatimskie – przewidywane wydarzenia historyczne oraz swoje orędzie dla całego świata, wytrwałości w wierze, modlitwie i ufności Bogu, a jako drogę do zbawienia własnego i grzeszników odmawianie modlitwy, a szczególnie odmawianie różańca. Objawienia fatimskie zostały oficjalnie uznane, a Sanktuarium Fatimskie stało się ośrodkiem szerzenia nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi.

Historia miejscowości Fatima, jak wielu miast półwyspu Iberyjskiego związana jest z panowaniem Muzułmanów na tych terenach od VIII do XII wieku. Legenda głosi, że w 1158 roku miała miejsce walka oddziału arabskiego z oddziałem rycerzy chrześcijańskich pod dowództwem Goncalo Herminquesa. Arabowie zostali w tej walce pobici,

Kobiety i pozostali przy życiu Saraceni zostali odprowadzeni do miasta Santarem, gdzie rezydował Alfonso Henriques - pierwszy król monarchii portugalskiej. Król wynagradzając dzielnego rycerza i spełniając jego życzenia oddał mu za żonę księżniczkę Fatimę, córkę Vali z Alcacer, a jako siedzibę miasteczko Adegas, dzisiejsze Ourem. Księżniczka przyjęła chrzest i zmieniła imię na Oureana. Po jej śmierci  Goncalo przeniósł się do klasztoru św. Bernarda. Przeor klasztoru wzniósł niedaleko Ourem kościółek poświęcony Matce Boskiej, do którego przeniesione zostały zwłoki Fatimy. Od tego czasu miejsce zaczęto nazywać Fatima. Imię Fatima nosiła także córka Mahometa. 

Historia objawień fatimskich rozpoczęła się  w roku 1916, gdy pastuszkom: Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi ukazał się Anioł, który nauczył ich modlitwy i przygotował na spotkanie z Matką Boską w roku 1917. W roku 2017 papież Franciszek kanonizuje Hiacyntę i Franciszka. Proces kanonizacyjny Łucji został rozpoczęty.

Aktualnie na świecie jest wiele parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej, nazywanej też Różańcową. Pielgrzymi, udający się na pielgrzymkę Jubileuszu 100 – lecia objawień w Fatiimie korzystają z błogosławieństwa w tych właśnie kościołach. Obchody uroczystości fatimskich będzie można prześledzić w różnych miejscach na świecie, korzystając z przekazu on – line.

 

                                                 PARAFIE PW. MATKI BOSKIEJ  FATIMSKIEJ

fatima 2 20170511 1689330934  fatima 4 20170511 1865682632  fatima 3 20170511 1258551701

             Zakopane 2016                                 Nowa Wieś Przywidzka - 2017                              Ostrzyce


Błogosławieństwem w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Żabiance rozpoczęła swą trasę Fatimską grupa pielgrzymów - Homoviator, która już w 2016 roku przy okazji obchodów 1050 – lecia Chrztu Polski przebyła 1050 km rowerami, nawiedzając między innymi  kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, w Zakopanem. Uczestnicy grupy pokonują drogi i bezdroża wykorzystując siły napędowe własnych mięśni, na rowerze lub pieszo. Towarzyszy im samochód techniczny wiozący prowiant, namioty, narzędzia i części zapasowe do rowerów. Hasło przewodnie grupy to "PODRÓŻE Z WIARĄ".

Tegoroczna trasa rowerowa powiedzie uczestników wyprawy – pielgrzymki z Fatimy przez Sanktuaria Europy do Nord Capp, a potem przez Moskwę, Smoleńsk i Katyń do Suchowoli, miejsca, gdzie spędził dzieciństwo bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, Nastęne miejsca pielgrzymkowe to Gietrzwałd i kościół na Żabiance.
Uczestnicy wyprawy: Zbigniew Czajka z Sopotu, Anna Kaczorowska i Urszula Kołakowska z Gdańska, Adam Korwel i Elżbieta Kowalewska z Kartuz, Jan Kostuch z Garcza i Tobiasz Żuchewicz z Warszawy oraz osoby, które zdecydują się dołączyć do grupy Homoviator chociaż na część trasy.
Zbyszek, Janek i Tobiasz planują przejechać całą trasę - 11000 km. Pozostałe osoby przejadą część trasy.

 

 

Opis trasy oraz odwiedzanych miejsc w podróży z Fatimy do Gdańska w artykule      

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/item/1488-z-fatimy-do-gdanska

Szczegóły trasy można prześledzić na stronie  

 http://homoviator.eu/
A bieżące informacje oraz zdjęcia z trasy na stronie
https://www.facebook.com/Homoviator-294629340966523/?notif_t=fbpage_fan_invite&notif_id=1492082740881330

Figurka Matki Boskiej Fatimskiej w Kartuzach

http://www.szwajcaria-kaszubska.pl/item/1490-xxi-lat-temu-cudowna-figura-matki-boskiej-fatimskiej-nawiedzila-kartuzy-16-17-maja-1996-r-wspomnienie

 

 Źródła:

Janusz Rosikoń, Grzegorz Górny – „Tajemnice Fatimy” wyd. Rosikon Press
Stancione Marcello – „Anioł z Fatimy” wyd. AA


Aleksandra Murzańska - Siostra Łucja wyd. Dom Wydawniczy Rafael
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fatima_(miasto)
http://www.abcportugalia.pl/fatima-informacje-ogolne.html
http://www.fatima.pt/pl/news/program-obchodow-jubileuszu-stulecia-objawien-fatimskich-w-sanktuarium-matki-boskiej-w-lourdes-
http://www.mbf.archidiecezja.lodz.pl/index.php/przeslanie-fatimskie/43-fa

 

Czytany 4636 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 maj 2017 08:18
Administrator

Redakcja

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 431 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl