Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:murarstwo | mùlarstwò (sł. Eugenisz Gołąbek)
niedziela, 29 lipiec 2012 18:44

Jarmark dominikański (św. Dominika) 2012

Autor:  Źródło: www.mtgsa.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jarmark Dominikański, zdj. Aleksander Kostuch 2009
Mapa oraz kalendarz imprez i atrakcji towarzyszących podczas trwania Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku 2012


Prosimy o umieszczanie w Galerii własnych zdjęć.
29 lipca - NIEDZIELA

12.00
MORSKI ODPUST ŚW. DOMINIKA,
Główne Miasto - Kościół św. Mikołaja

Morski Odpust św. Dominika stanowi duchową pamiątkę religijnych korzeni Jarmarku. W 1260 roku papież Aleksander IV nadał gdańskim Dominikanom przywilej odpustowy na dzień św. Dominika i stąd wywodzi się tradycja sierpniowych jarmarków. Głównym wydarzeniem Odpustu jest świąteczna procesja ulicami Głównego Miasta do Kościoła św. Mikołaja. Zwieńczeniem uroczystości jest msza św. 
Org. Klasztor oo. Dominikanów
10:00 - 18:00 ŚWIĘTO CHLEBA, Długi Targ

Święto smaków i zapachów – festyn rzemiosła piekarskiego i cukierniczego, degustacje, konkurs na Smakołyk Jarmarku św. Dominika 2012.
21:00 PABLOPAVO I PRACZAS, Scena Złota – Targ Węglowy

Pablopavo to autor tekstów i jeden z najlepszych polskich wokalistów reggae i raggamuffin (doskonale znany jako dee-jay, czyli nawijacz formacji Vavamuffin). Występuje też w Zjednoczeniu sound system, Sedativie i Ba-lan. Pierwszą solową płytę nagrał w 2009 r. pod szyldem „Pablopavo i Ludziki”. 
Praczas to kompozytor muzyki filmowej, przywódca Masali, Village Kollectiv i Sulphur Phuture.

W wyniku zderzenia tych dwóch talentów powstała nowa jakość, której owocem jest jeden z najważniejszych albumów 2011 roku "Głodne kawałki". Pablopavo i Praczas to spotkanie na szczytach władzy. Władzy nad dźwiękiem i słowem.

Zderzenie przetłuszczonych basów, ośmiobitowej elektroniki i nie do końca regularnych beatów z brzmieniami pachnącymi polską wsią, Orientem, Jamajką wypada olśniewająco. - Jędrzej Słodkowski, Gazeta Wyborcza.

Te wszystkie przesterowane basy i dudniące bity serwowane przez Praczasa sprawiają, że nogi po prostu same chodzą do tańca. Ale rymy niesione głosem Pablopavo nie pozwalają przestać myśleć - Paweł Gzyl, OnetMuzyka.
To się słucha, to się tańczy, o tym się myśli; Katarzyna Nowakowska, Dziennik Gazeta Prawna.
30 lipca - PONIEDZIAŁEK
20:30 KONCERTY POD GWIAZDAMI: ICH TRZECH I WIWATY TŁUMÓW, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla
Koncerty pod Gwiazdami to cykl kameralnych muzycznych spotkań z publicznością. W programie znajdą się „małe dzieła wielkich mistrzów” - przeboje operowe, operetkowe, musicalowe i filmowe, w mistrzowskich interpretacjach solistów i muzyków scen operowych. Cykl rozpocznie koncert trzech tenorów. Trio najważniejszych głosów sceny operowej to wielkie muzyczne show.

Wykonanie: 
Marcin Pomykała – solista Teatru Muzycznego w Szczecinie oraz programu telewizyjnego „Filharmonia Dowcipu”; Łukasz Wroński, Witalij Wydra – śpiewacy Opery Bałtyckiej; Emilia Grażyńska – fortepian, pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.
31 lipca - WTOREK
20:30 KONCERTY POD GWIAZDAMI: PRZEBOJE Z PŁYT WINYLOWYCH - ZESPÓŁ FREE WAY, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla I

Sentymentalna podróż w czasie, czyli stare, dobre przeboje lat 60., 70. i 80. w autorskich aranżacjach (z domieszką funky i latyno) zespołu Free Way. W programie m. in. utwory z repertuaru Steviego Wondera, Ray’a Charlesa, Erica Claptona, Petera Gabriela, Boba Marley’a, Stinga oraz Carlosa Santany.

Skład zespołu: Sebastian Czerkas – wokal, Adam Skrzypczyk – gitara, Jacek Zieliński – bas, Marcin Ciesielski – perkusja. 

3 sierpnia - PIĄTEK

Jarmark Dominikański 2009, zdj. Aleksander Kostuch17:00, 20:00 XIV GDAŃSKI FESTIWAL CARILLONOWY: CARL VAN EYNDHOVEN i gdańscy jazzmani, Scena Złota – Targ Węglowy

Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów, połączonych z klawiaturą umożliwiającą wykonywanie różnych utworów. Carillonista gra uderzając pięściami w drewniane kołki, przypominające swoim układem klawisze pianina. Oprócz gry ręcznej wykorzystuje się także podobny nieco do organów pedał nożny. Kołki połączone są z sercami nieruchomych dzwonów. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada carillony. Dwa z nich znajdują się na wieżach – Kościoła św. Katarzyny (49 dzwonów o łącznej wadze ok. 14 ton) i Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów), trzeci jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów o wadze od 9 do 845 kg.

Carl van Eyndhoven jest znanym belgijskim carillonistą, a także inicjatorem nowych kompozycji na carillon w różnych składach. W repertuarze posiada standardy jazzowe i bardziej eksperymentalne utwory, m.in. z zespołem fusion. Muzyk szczególnie ceniony jest za swoje improwizacje jazzowe. Wielokrotnie występował jako „carillonista jazzman” podczas festiwalu „Swing pod gwiazdami’ w Miribel (Lyon, Francja). Koncertował także w Japonii, Danii, Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Hiszpanii, Polsce i Niemczech.

Podczas XIV Gdańskiego Festiwalu Carillonowego wystąpi z gdańskimi jazzmanami w dwóch koncertach, na których wykonają wspólnie standardy w stylach swing, latin i fusion, m. in.: You took advantage of me, After you’ve gone, Blue Bossa, Ain’t Misbehavin’.
Carl zagra na carillonie mobilnym „Gdańsk”.
18:30 Oficjalne otwarcie MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ ROCZNIKA 2001 "EURONADZIEJE 2012", Scena Złota, Targ Węglowy

org. Miasto Gdańsk, Urząd Marszałkowski Wojwewództwa Pomorskiego, Pomorski Związek Piłki Nożnej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Klub Sportowy Olivia
4 sierpnia - SOBOTA
10:00 – 18:00 DNI NIEMIECKIE, Targ WęglowyJarmark Dominikański 2009, zdj. Aleksander Kostuch

Informacje i ciekawostki na temat Niemiec i współpracy polsko-niemieckiej na stoiskach promocyjnych: Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku, Instytutu im. Goethego w Warszawie i Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej), Instytutu Stosunków Międzynarodowych, Berlin Tourismus Marketing, Air Berlin, Policji landu Meklemburgii Pomorza Przedniego we współpracy z policją Województwa Pomorskiego.
Program dnia:

12.00 występ Orkiestry Policji Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie
13.30 przedstawienie grupy teatralnej Katedry Filologii Germańskiej
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
13.50 koncert Doppel-U, rapera z Jeny
15.15 występ Orkiestry Policji Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie
16.45 koncert grupy Chelesta - balkan brass z Lipska
18.00 zakończenie programu

• DOPPEL-U

Pod pseudonimem Doppel-U ukrywa się artysta Christian Weirich z Jeny. Jego repertuar obejmuje rapowe kawałki, opierające się na klasycznych tekstach Goethego i Schillera, jak i kompozycje własne. Zarówno teksty, jak i muzykę Doppel-U charakteryzuje – inaczej niż u niektórych współczesnych wykonawców hip-hopu – duża wrażliwość i brak agresywności. W czasie występu w ramach Rockowego Festiwalu Młodzieży w Jenie 23 czerwca 2010 r. udało się mu ustanowić rekord świata, dzięki któremu trafił do Księgi Rekordów Guinessa. Wraz z 7.519 uczestnikami festiwalu wyrapował przez 4 minuty całość "Ody do radości” według klasycznego utworu Friedricha Schillera. 
• CHELESTA

Zespół określa swoją własne utwory jako „future traditionals”. Poszerzają one pospolite wyobrażenie o muzyce Bałkanów o mieszankę tradycyjnej muzyki wschodnioeuropejskiej, improwizacje jazzowe, wpływy rockowe, jak również rytmy taneczne ze wszystkich stron świata. Chelesta prezentuje zglobalizowaną muzykę rozrywkową, czego dowodem są występy na bardzo różnych imprezach – od festiwali reggae i jazzowych, przez kluby z muzyką ludową, po Fusion-Open-Air.

org. Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku


13.00 – 20.00 XVI MIĘDZYNARODOWY BIEG ŚW. DOMINIKA, Długa, Długi Targ, Ogarna

Org. Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk
Program Sportowy obejmuje 5 biegów: Bieg Kobiet i Bieg Mężczyzn – otwarte dla wszystkich amatorów biegania, Wyścig „wózkarzy”, Bieg VIP-ów oraz skupiającym uwagę kibiców i mediów Bieg Elity Mężczyzn – Mistrzostwa Polski na 10 km.
10.00 – 19.00  XIV Gdański Festiwal Carillonowy

10.00 Carl Van Eyndhoven, Kościół św. Katarzyny
12.00 Monika Kaźmierczak, Ratusz Głównego Miasta 
19.00 Monika Kaźmierczak, Kościół św. Katarzyny

20:00 MUZYKA BURSZTYNU: MARIA POMIANOWSKA I PRZYJACIELE, Scena Złota – Targ Węglowy
Bursztynowy Szlak to owiana tajemniczym mitem trasa handlowa wiodąca od rzymskiej Akwilei nad polskie wybrzeże. Kojarzy się z podróżami w nieznane, kolorowymi jarmarkami i karawanami kupców wędrujących przez Alpy, Karpaty, Sudety i doliny rzek Dunaju, Wisły, Odry, Sanu, Morawy.

Muzyka Bursztynu to przywołująca tamte czasy podróż w czasie i przestrzeni. Muzyczna opowieść o dawnych rytmach, melodiach, pieśniach i wzajemnych inspiracjach - o przenikaniu się tradycji kulturowych wielu krajów. Bursztynowy Szlak w Rzymie spotykał się bowiem ze Szlakiem Korzennym, którym z dalekich Indii docierały przyprawy, z Persji barwniki i cudowne rękodzieło, a z Chin jedwab i laka. Wymianie handlowej towarzyszyła wymiana kulturalna: nieznane melodie i egzotyczne instrumenty docierały przez Rzym aż do krajów chłodnej Północy, zapładniając wyobraźnię jej mieszkańców.

Muzyka Bursztynu to również spotkanie z niegdyś zaginionymi, a dziś na nowo zrekonstruowanymi instrumentami muzycznymi: sześcio-strunową, XVI-wieczną fidel płocką, odnalezioną w 1985 r. podczas prac wykopaliskowych w Płocku oraz cztero-strunową suką biłgorajską (zrekonstruowaną przez Marię Pomianowską na podstawie źródeł ikonograficznych: wzmianek prasowych z końca XIX w. oraz akwareli Wojciecha Gersona). Oba te instrumenty trzyma się podczas gry w pozycji kolanowej, a struny skracane są przez boczny dotyk paznokciem (tzw. technika paznokciowa, która zanikła u końca XIX w.).

W programie koncertu znajdą się współczesne aranżacje muzyki średniowiecza:
polskiej, jak „Hac Festa Die” (na bazie sekwencji z graduału biblioteki Uniwersytetu wrocławskiego XIII w.), włoskiej, jak Anonima włoskiego z XIV w. „Lamento di Tristano, La rotta” i „Saltarello”, pieśni z Tracji i żydowskie zaśpiewy dawnej Europy.

Skład zespołu: Maria Pomianowska – wokal, instrumenty smyczkowe; Bartłomiej Pałyga – wokal, basy, bębny, flety; Dima Gorelik – wokal, gitara.

Maria Pomianowska – doktor sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka, wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Przede wszystkim jednak rekonstruktorka zaginionych dźwięków i instrumentów. Dzięki niej odtworzona została technika gry na staropolskich strunowcach: suce biłgorajskiej i fideli płockiej. Maria Pomianowska za propagowanie polskiej muzyki na świecie odznaczona została nadanym przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 2011 r. otrzymała też medal Gloria Artis i Paszport Chopina - za wybitny wkład w obchody Roku Chopinowskiego. Album Marii Pomianowskiej Chopin na 5 kontynentach w 2010 r. znalazł się na 5 miejscu prestiżowej listy Europejskiej Unii Radiowej World Music Charts Europe.
5 sierpnia - NIEDZIELA
10.00 - 18.30 POMORSKIE SMAKI, Długi Targ

To co najlepsze w pomorskim dziedzictwie kulinarnym!

Prezentacja bogactwa kulturowego i kulinarnego subregionów Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla:
ñ stoiska artystów ludowych z wyrobami rękodzieła: rzeźba, haft, ceramika, wyroby z rogu;
ñ stoiska z ekologicznymi, regionalnymi, tradycyjnymi przysmakami;
ñ pokazy przygotowywania dań regionalnych oraz ich degustacja;
ñ pokazy przyrządzania potraw i produktów wytwarzanych tradycyjnymi metodami w oparciu o stare receptury;
ñ występy zespołów ludowych.
W pokazach i prezentacjach udział wezmą przedstawiciele lokalnych grup działania, stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej sieci Obszarów Wiejskich na lata 2012-2013 Województwa Pomorskiego.

13.00 - 16.00 AMATORSKIE MISTRZOSTWA POLSKI ENERGY 2000 STRONG MAN,
ul. Ogarna, org. Strong Kris
W czasie mistrzostw przewidzianych jest siedem konkurencji. W zależności od frekwencji mogą zostać przeprowadzone dodatkowe trzy konkurencje eliminacyjne w celu wyłonienia najlepszych. Możemy spodziewać się: spaceru farmera, wyciskania belki, uchwytu Herkulesa, przeciągania TIRa, spacer buszmena, i innych. Zwycięzca tych zawodów ma wielką szansę pokazania się i walki z najlepszymi w Polsce.

10.00 – 18.00 DNI NIEMIECKIE, Targ Węglowy

12.00 występ Orkiestry Policji Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie
13.30 grupa teatralna Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellonczyka w Trabkach Wielkich
13.50 koncert Doppel-U, rapera z Jeny
15.15 koncert grupy Chelesta, folk bałkańsko-cygański z Lipska 
16.45 występ Orkiestry Policji Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie
18.00 zakończenie programu

org. Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku 

20:00 KRÓLEWSKA ORKIESTRA SALONOWA,
ORCHESTRA REALE DA SALA, Scena Złota – Targ Węglowy

Królewska Orkiestra Salonowa stylem gry nawiązuje do dawnych koncertów na królewskich dworach – muzycy grają w pięknych, stylowych kostiumach, bez dyrygenta, pod kierunkiem Natalii Walewskiej – koncertmistrza Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W programie znajdą się obok słynnych dzieł, cieszących się ogromną popularnością na estradach całego świata, także urokliwe muzyczne drobiazgi – m.in. piosenki H. Warsa, J. Petersburskiego – „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Już taki jestem zimny drań” „Cztery nogi” oraz przebojowa klasyka – Tarantella G. Rossiniego, Habanera z opery „Carmen” G. Bizeta, Kuplety Barinkaya z operetki „Baron cygański” J. Straussa i popis niezwykłego instrumentu – maszyny do pisania!

Wykonanie: Natalia Walewska – skrzypce, prowadzenie orkiestry
Bożena Zawiślak-Dolny – mezzosopran, solistka Opery w Krakowie, najlepsza Carmen w Polsce; Łukasz Wroński – tenor; Witalij Wydra – tenor; Piotr Sutt – instrumenty perkusyjne, pierwszy perkusista, solista Polskiej Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego.

Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt, laureatka wielu prestiżowych nagród, m.in. Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta Miasta Gdańska, Nagrody Wojewody Gdańskiego za Spektakle Muzyczne dla Dzieci, Medalu Edukacji Narodowej, Pomorskiej Nagrody Artystycznej.

Jarmark Dominikański 2009, zdj. Aleksander Kostuch
6 sierpnia - PONIEDZIAŁEK

14:00 – 17:00  BAJKOWISKO, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Bajkowisko to kraina baśni, wybornej zabawy i dobrego humoru. W tym roku motywem przewodnim będzie gra w kolory. W programie „Teatrzyki Dominika” znajdą się spektakle teatrów lalkowych z Łodzi, Torunia, Poznania, Gdyni i Gdańska oraz warsztaty teatralne, zabawy edukacyjne i konkursy z nagrodami.
Kolor dnia – zielony

14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory
14.40 – 16.00 Beznudna wyspa Pana Trawki - zabawy 
16.00 – 17.00 „Śmieciowisko” - spektakl Teatru Qfer z Gdańska.

20:30 KONCERTY POD GWIAZDAMI: SOLIŚCI OPERY Z BLISKA, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla I

Solistów operowych oglądamy i słuchamy na spektaklach z oddali. W czasie tego koncertu będą „pod ręką” – bez dekoracji, orkiestry i chóru. W programie wielka opera w kameralnej atmosferze.

Wykonanie: Julia Iwaszkiewicz – sopran, solistka Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Opery Kameralnej w Warszawie, Opery Nova w Bydgoszczy; Kamil Pękala – baryton, solista Teatru Muzycznego w Lublinie, solista programu telewizyjnego „Filharmonia Dowcipu”; Emilia Grażyńska – fortepian 
Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.
7 sierpnia - WTOREK
14.00 – 17.00 BAJKOWISKO: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – różowy

14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory
14.40 – 16.00 Różowe róże róż i już - zabawy 
16.00 – 17.00 „Nowe szaty króla” - spektakl Teatru Klapa z Gdańska.

20.30 KONCERTY POD GWIAZDAMI: SERCEM PISANE, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla I

Wybór utworów z różnych gatungów muzyki - arcydzieła klasyki, musicalu, opery, operetki a także piosenki.

Wykonanie: Zofia Kotlicka-Wiesztordt – sopran, śpiewaczka Opery Bałtyckiej; Marcin Pomykała – tenor; Natalia Walewska – skrzypce, koncertmistrz Polskiej Filharmonii Bałtyckiej; E. Grażyńska – fortepian.

Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.

8 sierpnia - ŚRODA
14.00 – 17.00 BAJKOWISKO: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – czerwony

14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory
14.40 – 16.00 Wokół herbu Gdańska - budowa makiety starego miasta
16.00 – 17.00 „Czerwony Kapturek”- spektakl Teatru Qfer z Gdańska
9 sierpnia - CZWARTEK
14:00 – 17:00 Bajkowisko: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – prze-zero-czysty

14.00 – 15.00 Hyde Park - grasz wkolory
15.00 – 17.00 Warsztaty teatralne - Teatr Łątka z Łodzi.

12.00 - 18.00 UNIKATY Z KOCIEWIA, Scena Złota – Targ Węglowy

Prezentacja walorów turystyczno-kulturowych Kociewia: stoiska z regionalnymi przysmakami, rękodzieło artystyczne, kociewskie przyśpiewki, konkursy, gry, zabawy i warsztaty plastyczne dla najmłodszych prowadzone przez Fabrykę Sztuk w Tczewie (malarstwo na szkle, papieroplastyka, malowanie piaskiem). Na scenie zagrają przyjaciele Kociewia, m.in.:

• Grzmiąca Strefa Cukru – grupa powstała w 2012 r. w ramach projektu „Strefa cukru”. Artyści swoją muzyką chcieli zwrócić uwagę na problem przyszłości terenów cukrowni w Pruszczu Gdańskim. Okazało się, że jest to projekt tak udany, że postanowili go kontynuować i rozwijać.

• Kapela Kociewska z zespołem Jordan w programie „Deyna Style”, jako swego rodzaju hołd reggae oddany Kazimierzowi Deynie.
To są dopiero unikaty z Kociewia!

10 sierpnia - PIĄTEK
14:00 – 17:00 Bajkowsko: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – srebrny 

14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory
14.40 – 16.00 Odlotowy kosmos - zabawy 
16.00 – 17.00 „Kosmiczna przygoda’ - spektakl Teatru Gargulec z Gdyni.

21.00 MALEO REGGAE ROCKERS, Scena Złota – Targ Węglowy

Maleo Reggae Rockers to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego reggae. Formację założył w 1997 r. Darek "Maleo" Malejonek - muzyk, który wcześniej występował w tak znaczących zespołach, jak Izrael, Moskwa, Armia. Grupa koncertowała m. in. na największym festiwalu reggae w Europie „Rototom Sunsplash” w Hiszpanii (2010), kilkakrotnie grała też na Przystankach Woodstock (2002, 2003, 2006, 2010 - płyta koncertowa: “Maleo Reggae Rockers & Goście – XVI Przystanek Woodstock”). Zespół dwukrotnie nominowany był do Fryderyków – w 2010 r. za płytę „Addis Abeba” i w 2012 r. za „Rzekę Dzieciństwa” - album, który zawiera autorskie wersje piosenek największych polskich muzycznych mistrzów wszechczasów: Czesława Niemena, Marka Grechuty, Tadeusza Nalepy czy Seweryna Krajewskiego.

W programie koncertu znajdą się największe przeboje Maleo Reggae Rockers: „Serca nie oszukasz”, „Alibi”, „Żyć aby kochać”, a także utwory z najnowszej płyty „Rzeka Dzieciństwa”, m.in.: „Sny Kolorowe”, „Zegarmistrz Światła", „Jednego Serca”.

Skład zespołu: Darek „Maleo” Malejonek - vocal, gitara, Tomasz „Siwy” Wójcik - gitara, vocal, Andrzej „Kazek” Roemer – bass, Kacper Rynek – perkusja, Artur Mackiewicz – klawisze, Adam Mościcki - instr. Perkusyjne, Józef Zatwarnicki – puzon, Tomek Mazur – trąbka, Mario Activator - dub master.

11 sierpnia - SOBOTA

16.00 – 20.00 SUPER PUCHAR ENERGY 2000 STRONG MAN, Targ Węglowy , Org. Strong Kris
W ramach zawodów odbędzie się sześć klasycznych pucharowych konkurencji, z których każda jest bardzo widowiskowa i stoi na wysokim poziomie sportowym. Ponadto, w trakcie zawodów będzie można zobaczyć pokaz gimnastyków sportowych, oraz dzieci z klubu Fight Zone Wystąpią siłacze: S.Orzeł, T.Kowalczyk, S. Kurek, J.Tomaszewski S.Toczek, T.Lademann Walczą oni z sukcesami w całej Polsce i poza jej granicami.
14.00 – 17.00 BAJKOWISKO: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – czarny

14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Wybielamy czarne charaktery - zabawy 
16.00 – 17.00 „Zakochany Troll” - spektakl Teatru Gargulec z Gdyni.
21:00 SOLIDARITY OF ARTS - STAŃKO +, Scena plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

Tomasz Stańko + Stanisław Sojka, Die Norddeutscher Rundfunk Bigband, Richard Bona, Mika Urbaniak , Monika Brodka , R.U.T.A. Beat, Kayah , Chaka Khan, Quincy Jones, Aleksandra Kurzak.

org. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Gdańska, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wstęp wolny

12 sierpnia - NIEDZIELA
14.00 – 17.00 BAJKOWISKO: Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – złoty


14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Król Midas i Złota Brama - zabawy 
16.00 – 17.00 "Złota rybka”- spektakl Teatru Klapa z Gdańska.
20:30 LECHIA GDAŃSK - prezentacja zespołu na sezon 2012/2013, Scena Złota, Targ Węglowy

21.00 KLEZMAFOUR, Scena Złota – Targ Węglowy

"Muzyka zespołu Klezmafour jest głęboko zakorzeniona w żydowskim folklorze, jednak zawiera wiele oryginalnych, żywiołowych kompozycji. Ich ekscytujące koncerty są świetnym przykładem harmonijnego zgrania muzyków. Klezmafour to coś więcej niż tylko powiew świeżości w muzyce klezmerskiej, to istny huragan!" - organizator Internationales Klezmer Festival Fürth (Niemcy).

Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tych regionów czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób nowatorski, z punk rockową energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół w 2006 r. zdobył I nagrodę im. Czesława Niemena na najważniejszym w Polsce Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". W 2010 Klezmafour został laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, u boku takich sław jak Balkan Beat Box. Zespół został też półfinalistą programu "Must be the Music". Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały zasileniem szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando, obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., Żywiołak czy Vavamuffin. Mimo klasycznego instrumentarium (klarnet, skrzypce, akordeon, kontrabas, perkusja), żywioł bijący ze sceny podczas występów Klezmafour przypomina bardziej koncerty muzyki rockowej czy hip-hopowej: Często pędzą na złamanie karku z punkową energią i ekspresją, zapędzają się daleko w improwizacje, by za chwilę wyhamować i zagrać rzewny fragment – Michał Wieczorek, uwolnijmuzyke.pl.

Skład zespołu: Andrzej Czapliński – skrzypce; Gabriel Tomczuk – kontrabas; Wojciech Czapliński – klarnet; Rafał Grząka – akordeon; Tomasz Waldowski – perkusja.


13 sierpnia - PONIEDZIAŁEK

14.00 – 17.00   BAJKOWISKO, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – bursztynowy
14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Dźwięki w bursztynie zamknięte 
16.00 – 17.00 „Kubusiowe granie” - spektakl Teatru Teatryle z Lusowa.

20:30
KONCERTY POD GWIAZDAMI: DROGA DO SŁAWY, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla I
Młodzi artyści – utalentowani studenci, absolwenci Akademii Muzycznej startują na estradzie. W programie oprócz popisowych utworów z różnych stylów - wspomnienia o EURO 2012 i słynne przeboje związane z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej m.in. "Amigos Para Siempre", "We Are The Champions". Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.


14 sierpnia - WTOREK

14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – tęcza


14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Dziewiątek - Dzień Wolności 
16.00 – 17.00 „Calineczka”- spektakl Teatru Łątka z Łodzi.

11.00 – 19.00  14. SIERPNIA URODZENI, Jarmarkowy punkt informacyjny, ul. Piwna

14 sierpnia to dzień szczególny dla Gdańska. Przed 22 laty w Stoczni Gdańskiej wybuchły strajki , czego konsekwencją było obalenie komunizmu w Polsce i Europie. Aby to uczcić , na wszystkich którzy mieli szczęście urodzić się w tym dniu, czeka niespodzianka.
20.30 KONCERTY POD GWIAZDAMI: PARADA RYTMÓW, Scena Melomana – Muzyczna Altana, ul. Grobla I

Bijące serce muzyki to rytm. Ekspresyjnym programem (od klasyki do gorących rytmów latynoamerykańskich) publiczność rozgrzeje Joanna Knitter (wokal) z zespołem: Marek Jurski – instrument klawiszowy; Tomasz Przyborowicz – gitara basowa; Piotr Góra – perkusja. 
Scenariusz i prowadzenie: Barbara Żurowska-Sutt.

15 sierpnia - ŚRODA

14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – żółty


14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Słonko z werwą wraca z Euro - zabawy 
16.00 – 17.00 „Turniej sportowy”- spektakl Teatru Frajda z Torunia.

18.00 – 21.00  GOSPELOWA NOC W GDAŃSKU, Scena Złota – Targ Węglowy

18.00 „Dotyk Duszy”– Ewa Uryga z zespołem
19.30 „Niemen – Wspomnienie” – Marek Bałata z orkiestrą smyczkową
21.00 „Signs” – Mieczysław Szcześniak z zespołem. 

Ewa Uryga to jedna z najciekawszych polskich wokalistek, a jej głos wyróżnia się rozległą skalą i wielką siłą. Choć śpiewa piosenki jazzowe, soulowe czy bluesowe, to zdecydowanie jej ulubionym repertuarem jest gospel.

Marek Bałata to wiodący polski wokalista jazzowy, specjalizujący się w efektownych improwizacjach. Uczestnik niezliczonych projektów artystów polskich i zagranicznych.

Mietek Szczęśniak jest uduchowionym wokalistą soulowym i jazzowym, ale o bardzo uniwersalnym głosie. Jego „Signs” to prawdziwe wydarzenie muzyczne z pogranicza wielu gatunków, w tym rocka, jazzu, folku i oczywiście gospel.


16 sierpnia - CZWARTEK

14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – biały


14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Anielskie skrzydła - zabawy 
16.00 – 17.00 „Krecik”- spektakl Teatru Domowego Chmielna 6 z Warszawy.

21.00 ENCHANTED HUNTERS, Scena Złota – Targ Węglowy

Enchanted Hunters to Małgorzata Penkalla, Magdalena Gajdzica i Patryk Zieliniewicz – trójmiejskie trio, które wydało w tym roku nakładem Anteny Krzyku bardzo dobrze przyjętą płytę „Peoria”. Ich muzyka wymyka się ścisłej klasyfikacji, ale znajdziemy tam dream-pop, dream-folk, trochę indie zza oceanu i wyraźną inspirację estetyką americana. Nie zabraknie również akcentów psychodelicznych. We wszystkim tym czuć jednak kobiecą rękę: rozmarzone akordy, ujmujący wokal, delikatne cymbałki i flet.

Agnieszka Szydłowska z radiowej „Trójki” o pierwszym albumie Enchanted Hunters: Młody polski zespół debiutuje znakomitą, dojrzałą płytą! Spójną, zachwycającą nastrojem, migoczącą bogactwem pomysłów. „Peoria” to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy wątpią w polską muzykę, a miód na serce jej wiernych fanów!

Skład zespołu:
Małgorzata Penkalla – wokal, skrzypce, gitara; Magda Gajdzica – wokal, flet, cymbałki;
Patryk Zieliniewicz – wokal, gitara, cymbałki.

17 sierpnia - PIĄTEK

14:00 – 17:00 Bajkowisko, Scena Pod Kuferkiem – Plac Kobzdeja

Kolor dnia – błękitny


14.00 – 14.40 Hyde Park - grasz w kolory 
14.40 – 16.00 Na pełny gaz - wielki finał i parada

21:00 ANIA RUSOWICZ, Scena Złota – Targ Węglowy

Zbigniew Hołdys powiedział o Ani tak:

Gdyby czyjekolwiek losy zależały ode mnie, to ja bym zajął się Anią natychmiast, gdyż co najmniej połowa problemu z odkryciem nowej gwiazdy sceny poprockowej jest w jej wypadku załatwiona przez naturę: głos, uroda i poczucie humoru. To są rzeczy w uzbrojeniu tej dziewczyny gotowe do użycia natychmiast. I one składają się na talent, który wyczuwam nosem na kilkaset kilometrów.

Talent obdarzonej pięknym, mocnym głosem wokalistki dostrzegli też w tym roku członkowie Akademii Fonograficznej, przyznający prestiżowe nagrody muzyczne – Fryderyki. Debiutancka płyta Ani Rusowicz „Mój big-bit” przyniosła jej siedem nominacji i w efekcie największą liczbę Fryderyków 2012 (w czterech kategoriach), w tym tego najważniejszego - Wokalistki Roku.

Ania wykonuje wraz z zespołem nowoczesne aranżacje przebojów, które śpiewała niegdyś z Niebiesko-Czarnymi jej mama Ada Rusowicz oraz swoje autorskie kompozycje, stylizowane na brzmienie lat 60. To nie tyle rekonstrukcja, co rewitalizacja – dynamiczna, liryczna i niebywale ekscytująca – napisał w Polityce Mirosław Pęczak.
18 sierpnia - SOBOTA
12.00 - 15.00 CHRZEST DRUKARZA, Scena Zielona – Długi Targ
Barwna parada braci drukarskiej z bębniarzami, szczudlarzami i diabłami, zakończona widowiskiem plenerowym - pasowaniem na drukarzy. Mistrzowi Ceremonii, w zgodzie z wielowiekową tradycją i według pradawnego obyczaju, asystować będą Ojcowie Chrzestni, Gąbkowi i Trunkowi, a sam chrzest odbędzie się poprzez uderzenie adeptów sztuki drukarskiej wierszownikiem w ramię. 
Organizator - Stowarzyszenie Poligrafów Pomorskich.
16:00 CEREMONIA ZAKOŃCZENIA, Scena Zielona - Długi Targ
realizacja – Gdański Archipelag Kultury PLAMA
reżyseria – Elwira Twardowska

Mistrz Ceremonii opowiadać będzie co widział i słyszał przez 23 dni Jarmarku, a towarzyszyć będą mu kuglarze odgrywający scenki pantomimiczne (Teatr Pinezka). Aż nadejdzie uroczysta chwila wręczenia Nagrody Grand Prix Jarmarku św. Dominika 2012 i po raz ostatni odegrany zostanie przez trębacza hejnał Jarmarku. Kiedy klucz do bram miasta powróci do rąk prawowitych włodarzy, Prezydent Miasta Gdańska wypowie tradycyjną formułę: Jarmark Św. Dominika Anno Domini 2012 uważam za zamknięty! Bębniarze uderzą w werble, a publiczność tradycyjnie obdarowana!
21.30 HALINA MLYNKOVA – koncert zakończenia, Scena Złota – Targ Węglowy
Była wokalistka Brathanków w ubiegłym roku wydała swoją pierwszą solową płytę „Etnotekę”. Halina Mlynkova, kojarzona wcześniej z muzyką folkową, tym razem sięgnęła do orientalnych klimatów afrykańskich i azjatyckich, pomieszanych z etnicznym graniem Bałkanów i słowiańskimi pieśniami. Całość została zaaranżowana w nowoczesnym folkowym brzmieniu.

Mapa Jarmarku Św. Dominika - źródło MTG SA
Źródło: www.mtgsa.pl
Czytany 9138 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 05 sierpień 2012 11:42

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

noimage
( / Baza noclegowa)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl