Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:faszyna | gacëna, faszina (sł. Eugenisz Gołąbek)
M. Kostuch

M. Kostuch

Uśmiech

czwartek, 25 wrzesień 2014 07:38

Spartathlon

Spartathlon jest to ultramaraton na dystansie 246 km, z Aten do Sparty, rozgrywany od 1983 roku. Limit czasu wynosi 36 godzin. Pierwszy na tej trasie biegł w starożytności podczas wojny grecko – perskiej posłaniec grecki, prosząc Spartę o pomoc wojskową. Od 1983 roku maraton jest rozgrywką sportową.
Zawodnicy biegnąc 246 km, na trasie maratonu wspinają się także na wysokość 1200 m npm.

niedziela, 15 grudzień 2013 03:58

Przesuwany Horyzont

Aż  po Horyzont..

            6 grudnia, tradycyjny Mikołaj minął pod znakiem zawieruchy. Kaszuby nawiedziła wichura, właściwie orkan o nazwie Ksawery. W mojej stajni było przytulnie, jednak wycie wiatru i wydarzenia grudnia tego roku spowodowały, że zacząłem myśleć o „końcu świata”.

21 listopada 2013 na auli I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach już po raz piąty

 odbędzie się Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych w Języku Niemieckim „DRAMA”.

   

Zespół Szkół Ogólnokształcących usytuowany przy ulicy Klasztornej w Kartuzach tworzy społeczność - uczniowie i pedagodzy dwóch szkół: I Liceum Ogólnokształcącego oraz Liceum dla Dorosłych.

piątek, 21 czerwiec 2013 01:35

Ogród w Mirachowie

Piękne miejsca na Kaszubach - to dzieło natury lub efekt pracy człowieka.

czwartek, 23 sierpień 2012 12:01

Kaszëbskô malëna

Punkt widzenia z kaszubskich plantacji owocowych - Aż  po Horyzont

Truskawki, fot. M. Kostuch

Sezon truskawkowy już dawno zakończył się.

Kaszëbskô malëna

była widoczna od czerwca do końca lipca w różnych miejscach Kaszub: na straganach, w sklepach, przy drogach.

wtorek, 17 kwiecień 2012 01:09

Miejscowość Sianowo

Sianowo

Miejscowość położona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, nad Jeziorem Sianowskim,  znana od czasów pogańskich, jako miejsce zamieszkania najpotężniejszych kaszubskich czarownic, oraz odbywających się sabatów czarownic. Od XV wieku – znane miejsce kultu Maryjnego. Jak doszło do tej zmiany, mówi legenda opisana przez Janinę Saszyńską w zbiorze legend kaszubskich pt. „ W krainie słonych wiatrów”.

środa, 07 marzec 2012 03:34

Punkt widzenia - z krainy Gotów

Aż  po Horyzont

Na Kaszubach są miejsca magiczne, nie tylko magią ich uroku, ale też tajemnicą wydarzeń sięgających mroku dawnych dziejów.

Klara koniecznie chciała pozbierać zioła poprawiające urodę i kondycję. Osobiście uważam, że jest piękna i może trochę zbyt muskularna, jak na delikatną dziewczynę, ale uparła się i nie było na to rady.  Ciotka Klary, która trochę zna się na ziołach doradziła jej, żeby wybrała się w miejsce odludne, gdzie jeszcze w czasach starosłowiańskich odbywały się obrzędy ku czci dawnych bóstw. Podobno rośliny z tych miejsc mają szczególną moc. Klara poczytała trochę historycznych książek, trochę poszperała w Internecie, no i tak oto jesteśmy.

W Węsiorach …

środa, 07 marzec 2012 00:54

Kaszuby zimą

Trasa na Narty Biegowowe, niedostępna latem, przez Jezioro Łapalickie

Zima na Kaszubach daje możliwość uprawiania różnych dyscyplin związanych ze sportami zimowymi: narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, snowboarding, saneczkarstwo, łyżwiarstwo, hokej.

Niezapomniane wrażenia dla amatorów nart biegowych oferują leśne drogi kaszubskich lasów. Można korzystać z dróg leśnych, których jest sporo na terenie całego Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W samych Kartuzach istnieje kilka leśnych ścieżek, po których swobodnie można biegać na nartach, w tym piękna trasa nad jeziorem Klasztornym, w Gaju Świętopełka. Wokół wszystkich jezior na Kaszubach są drogi lub ścieżki, pozwalające na swobodną jazdę na nartach.

Narciarstwo zjazdowe, snowboarding i saneczkarstwo  można uprawiać na stokach kaszubskich wzgórz morenowych. Najbardziej znanym miejscem jest Koszałkowo w miejscowości Wieżyca, gdzie znajduje się najwyższy szczyt Pomorza, czyli Wieżyca (328,6 m n.p.m.).

Do dyspozycji narciarzy jest kilka wyciągów, stoki zjazdowe, wypożyczalnie sprzętu, punkty gastronomiczne. Dla amatorów innych form zjazdowych przygotowano również ciekawą ofertę zimową. Osoby towarzyszące narciarzom nie mogą narzekać na nudę. Mogą uprawiać nordic walking lub spacerując, podziwiać piękne widoki.

Wyciągi narciarskie i stoki zjazdowe można znaleźć także w miejscowości Amalka oraz poza Szwajcarią Kaszubską, w Przywidzu i Trzepowie.

Na amatorów łyżew czekają lodowiska zorganizowane w pobliżu szkół.

Kulig na drodze Sianowskiej z Garcza

niedziela, 26 luty 2012 18:34

Gryf

Pochodzenie Gryfa

Gryf w herbie pomorskich regionów i miejscowości, a także dynastii Gryfitów, panującej w średniowieczu na Pomorzu,  jest mitycznym, uskrzydlonym zwierzęciem o głowie orła, ciele lwa i oślich uszach. Stworzenie to występuje zarówno baśniach, jak i w literaturze Z jego pochodzeniem związanych jest wiele legend.

Dwie z nich spisał Franciszek Sędzicki, pomorski literat i dziennikarz działający w latach 1920 – 1957.

Jedna z opowieści mówi, że Gryf powstał podczas tworzenia świata przez Pana Boga, jako efekt pomyłki. Gdy Pan Bóg zajęty był formowaniem postaci różnych stworzeń, przeszkadzał mu w tym zły duch, Przegrzecha, wyśmiewając poszczególne figury. Pan Bóg zdenerwował się, a anioł – asystent podał ciało lwa do części ciała orła. Gdy Przegrzecha znowu zaczął się śmiać, Gryf otrzymał ośle uszy do kompletu.

Strona 1 z 2

Skocz do:

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Akademia Kaszubska

szwajcaria-kaszubska.pl