Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

Ze słownika Polsko-Kaszubskiego:kamrat | kómpel, kamrôt (sł. Eugenisz Gołąbek)
poniedziałek, 25 luty 2013 12:32

Chmielno Wyróżniony

Autor:  Magdalena Okroj (Lenka)
Oceń ten artykuł
(230 głosów)

Chmielno

Chmielno, fot. Lenka

 

Chmielno to bardzo malownicza wieś umiejscowiona w sercu Pojezierza Kaszubskiego w odległości 44 km od Gdańska i 9 km od Kartuz. Słynie ona ze swojego położenia, gdyż otaczają ją 4 jeziora: J. Raduńskie Dolne, Kłodno, Rekowskie oraz J. Białe. Przez gminę jak i miejscowość przebiega turystyczna trasa "Droga Kaszubska" prowadząca z Garcza do Wieżycy. Na jej terenie znajduje się także Kaszubski Park Krajobrazowy.

Chmielno, fot. Lenka

Chmielno to miejscowość turystyczna doskonała by wypocząć, pozwiedzać i zabawić się. Znajduje się tu kościół p. w. Św. Piotra i Pawła, park kamienny, plaże, szlaki piesze, rowerowe i nordic walking.

O powstaniu Perełki Kaszub wśród rodowitych mieszkańców Chmielna krąży wiele opowieści oto jedna z nich:

"Dwoje młodych ludzi darzyło się wielką, wzajemną miłością. Dziewczyna pochodziła z biednej rodziny natomiast chłopak z bogatej. Nie mogli jednak wziąć ślubu, gdyż nie zgadzali się na to ich rodzice, żyjący w nieprzyjaźni. Tak, więc miłość, zamiast upragnionego szczęścia przyniosła im cierpienie. Ze zmartwienia i tęsknoty za umiłowanym, pierwsza zmarła młoda dziewczyna. Pochowano ją w pobliżu kościoła, po jego lewej stronie.

Niedługo potem, z powodu jej śmierci, zmarł również nieszczęśliwy młodzieniec. Pochowano go po drugiej stronie kościoła. Wkrótce po ich śmierci z obu grobów wyrosły dwa pędy chmielu i połączyły się ze sobą ponad kościołem. Ludzie widząc to, jak szybko wyrosły owe pędy oraz z czystej ludzkiej ciekawości dokopali się aż do ich korzeni. Zobaczyli, że pędy chmielu wyrosły z serc obu zmarłych młodych ludzi. Przekonali się wtedy, że tych dwoje było dla siebie przeznaczonych.

Od obu owych pędów chmielu miejscowość otrzymała nazwę Chmielno."

 

Chmielno, fot. Lenka

 

Inna legenda mówi o tym, że w czasie wojny szwedzko-polskiej wioska Chmielno była oblegana przez żołnierzy szwedzkich. Na wzgórzu koło Zawór, nad Jeziorem Kłodno, ustawili oni swoje działa i ostrzeliwali stamtąd stary zamek warowny, kościół oraz wioskę. Zamek warowny został doszczętnie zniszczony. Nieludzcy wrogowie przygwoździli księżniczkę do drzwi pozostałych po zburzonym zamku.

Przy ostrzale zniszczona została także wieża kościelna. Cała wieś poszła z dymem. Nie trwało długo, a miejsce gdzie znajdowała się pierwotnie wieś Chmielno, porosło gęstym lasem.

Po wielu, wielu latach pewien pastuch poszukiwał w tychże lasach krowy, która odłączyła się od stada. Przy tej okazji odnalazł stary kościół. Wiadomość o tym niezwykłym odkryciu rozeszła się szybko. Z zewsząd przybywali ludzie, aby oglądać stary kościół i miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się osada.

Odnaleziono też ruiny zamku warownego. Na drzwiach zamkowych wisiał szkielet ludzki, który był zewsząd obrośnięty chmielem. Stąd wieś, która powstała z czasem na ruinach, otrzymała nazwę "Chmielno".

 

Chmielno, fot. Lenka

 

Odrestaurowano kościół. Miano w nim znowu odprawiać nabożeństwa kościelne. Księdzu, który chciał wejść do kościoła, aby odprawić mszę świętą, zastąpił drogę diabeł. Książę ciemności nie chciał dopuścić do tego, aby w kościele, który stał tak długo opuszczony, miały być znowu odprawiane nabożeństwa. Ksiądz wiedział jednak, jak sobie pomóc. Zawarł z nim mianowicie umowę, według której będzie do niego na zawsze należał, jeśli następnej nocy usypie groblę w poprzek jeziora. Diabeł przystał na to, zgromadził w nocy wielką ilość kamieni i przystąpił do układania grobli. W chwili, gdy chciał ułożyć ostatnią jej część, zapiał kogut. Diabeł zniknął, a że grobla nie została wykonana na czas, musiał zrezygnować z żądania oddania mu kościoła.

Przy niskim stanie wody, można jeszcze dzisiaj zobaczyć w pewnej części jeziora, kilka wielkich kamieni będących pozostałością po diabelskim niedokończonym wale.

Pierwsze wzmianki o Chmielnie pochodzą już z roku 1220. Dokument z 1283 roku dostarcza informacji o tym, że miejscowość ta była kasztelanią obejmującą 70 wsi pod zwierzchnictwem Gdańska. Od wieku XIV Chmielno było związane z klasztorem norbertanek w Żukowie, aż do pierwszego rozbioru Polski. W XIX wieku Chmielno uczestniczyło w ruchach wolnościowych. W 1863 roku chmielanie współdziałali z ruchem powstańczym, co upamiętnia Żelazny Krzyż postawiony w 1888 roku przez miejscowego kowala oraz działacza powstańczego - Feliksa Gilmeistra. W dalszych latach wieś rozwijała się pomimo panującej w kraju okupacji. Największy rozwój Chmielna przypada na lata '90 ubiegłego wieku. Na chwilę obecną we wsi znajduje się wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia i odbywają się różnorakiego rodzaju festyny, konkursy i występy.

Chmielno, fot. Lenka

 

 

Magdalena Okroj (Lenka)

wiek: 12 lat

Zespół szkół - szkoła podstawowa i gimnazjum w Chmielnie

Klasa: V b SP

opiekun: p. Elżbieta Pryczkowska

Czytany 8544 razy Ostatnio zmieniany sobota, 28 czerwiec 2014 20:33

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Dąb Wybickiego
( / Place zabaw)

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 164 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl