Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 18 listopad 2019 09:54

Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu z łezką w oku

Autor:  Elżbieta Pryczkowska
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu Jubileusz 60-lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu fot. Lucyna Puzdrowska

Jubileusz 60- lecia Szkoły Podstawowej w Tuchomiu, który odbył się 15 listopada br. w Dworku Oleńka zgromadził wielu gości, absolwentów, rodziców, Grono Pedagogiczne i dzieci. Dla tak małej społeczności szkolnej, klasy 0-III, to ogromne przedsięwzięcie, które udało się dzięki zaangażowaniu wielu osób.

-Jestem dyrektorem szkoły w Tuchomiu od zaledwie trzech miesięcy i to, co w tym czasie się wydarzyło to zaledwie niewielki ułamek 60–cio letniej historii tej szkoły. – mówiła Elżbieta Pryczkowska, dyrektor szkoły - Moi poprzednicy tworzyli jej tożsamość i historię bardzo ważną dla społeczności Tuchomia. Jak mawiał wybitny Kaszuba profesor Gerard Labuda „Historia jest powietrzem, którym oddycha teraźniejszość”. Z naszej szkoły wyszły już pokolenia absolwentów, ale naszym obowiązkiem jest na tym dorobku budować przyszłość, wyciągając wnioski i stawiając zdecydowane kroki w jutrzejszy dzień. Tą przyszłością dla nas jest wizja nowej szkoły, która będzie spełnieniem marzeń wielu pokoleń mieszkańców Tuchomia. A bogactwem są ludzie, którzy tę społeczność tworzą, często absolwenci tej szkoły.

Na uroczystość zaproszono trzydziestu najstarszych żyjących absolwentów szkoły, którzy na samym początku otrzymali dyplomy absolwenta, różę i biret. U wielu z byłych uczniów pojawiły się w oczach łzy wzruszenia i uśmiech na twarzy.

- Za naszich młodëch lat taczégò czegòs më nie przeżëlë. To je dlô nas wiôldżé zaskòczenié i wzrëszenié - powiedziała - Wanda Ślugajska z domu Block, absolwentka, a także osoba, która przygotowała smacznego torta – jesmë dumny, że më dożëlë taczégò wëróżnieniô.

Burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski wraz z radnymi – przekazał czek na zakup komputerów do szkoły, prócz tego szczególne wszystkich uradowała informacja o zbliżającej się wielkimi krokami budowie nowej szkoły.

Na uroczystości obecna była również Pani Halina Knapińska - wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Kościerzynie, która doceniła poziom przygotowania uroczystości szczególnie, że było na to naprawdę niewiele czasu. Pani wizytator podkreśliła również, konieczność w przyszłości stworzenia w Tuchomiu szkoły ośmioklasowej. Ale nade wszystko podziękowała Burmistrzowi Gminy i radzie miejskiej za podjęcie inicjatywy bydowy nowego obiektu szkolnego w Tuchomiu.

Stworzono również specjalny kącik poświęcony twórcom szkoły z 1959 roku małżeńtwu Irenie i Edwardowi Suchorzom, którzy poświęcili całe sowoje zawodowe życie na edukację tuchomskiej dziatwy. Byli bardzo ciepło wspominani przez obecnych absolwentów i byłą panią dyrektor Alicję Haase. Zebrani goście z zaciekawieniem przeglądali wystawę starych fotografii, kronik szkolnych, dzienników i historycznych tablic.

Uczniowie wykazali się talentem wokalnym, grą aktorską a także znajomością języka kaszubskiego, którego z efektami uczą się wszyscy uczniowie w szkole.

W sposób szczególny podziękowano pani Wiolettcie Gan- Przewodniczącej Rady Rodziców oraz państwu Barbarze i Piotrowi Pospiesznym, którzy użyczyli miejsce dla tej uroczystości, a także wszytkim sponsorom. Z okazji jubileuszu wyróżnieni zostali wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły, którzy codziennie dbają o rozwój uczniów, a także zdecydowanie przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości. Na koniec należy przytoczyć motto uroczystości "Nie bójmy się lat, które ubywają. To one nam przecież mądrości dodają".

 

Czytany 966 razy

Artykuły powiązane