Wydrukuj tę stronę
środa, 23 październik 2019 15:50

Dwór Wybickich

Autor: 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dwór Wybickich

To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Dwór od średniowiecza związany jest z rodziną Sikorskich herbu Cietrzew (stąd nazwa wsi Sikorzyno) a od połowy XVII wieku z gniazdem rodowym Wybickich i słynną postacią generała Józefa Wybickiego – autora słów polskiego hymnu. Sikorzyno było dla rodziny generała prawdziwym gniazdem rodowym – tutaj urodziło się 7 jego sióstr.

Dzisiaj, dzięki pieczołowitej odbudowie można zwiedzać część muzealną.
Znajduje się tutaj miejsce poświęcone historii obiektu oraz archiwum odbudowy muzeum.
W dalszej części znajdujemy gabinet pana domu, pokój pani domu, pokój dziecięcy, bawialnię, pokój dzienny , stołowy , muzyczny , kuchnię oraz herbaciarnię. Dwór oferuje również pokoje gościnne.
Wszystkie pomieszczenia są pieczołowicie odrestaurowane oraz wyposażone w meble z epoki między innymi – zabytkowe piece kaflowe, skrzynie na ubrania , biblioteczkę oraz wiele eksponatów z życia codziennego ówczesnych czasów.
Znajduje się tutaj również galeria grafik profesora Cezarego Paszkowskiego z gdańskiej ASP .
Ponad 50 dzieł artysty można podziwiać w specjalnie wydzielonej części muzeum.
Pozostałą cześć posiadłości zajmują park z aleją lipową zakończona tzw. altaną lipową oraz labirynt roślinny.
Najważniejszą częścią parku jest ponad trzystuletni dąb którego historia nierozerwalnie wiąże się z dworem.

Jedną z niewątpliwych atrakcji dworu jest Herbaciarnia. Jest ona dostępna dla państwa którzy już zwiedzili muzeum a chcieliby pozostać na dłuższą chwilę.

Tutaj znajdziecie państwo kilkadziesiąt rodzajów herbat , wyszukane rodzaje kawy a do tego serwowana jest szarlotka na ciepło. Wszystko to można spożywać w urokliwie odrestaurowanym pomieszczeniu słuchając twórczości Fryderyka Chopina. Przy dworze znajduje się również herbaciarnia zewnętrzna ocieniona pnącymi winoroślami, z której można korzystać w sezonie letnim.

Jest to więc wspaniałe miejsce na krótszy lub dłuższy pobyt, sprawiające, że zapominamy o miejskim zgiełku i zaczynamy zwalniać tempo biegu codziennych spraw.

PARK Z LABIRYNTEM ROŚLINNYM

Do Dworu przylega park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem, m.in. aleją lipową zakończoną altaną lipową. Przed głównym wejściem rośnie ponad trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na terenie przylegającym do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt. Przy Dworze jest także wirydarz, czyli prostokątny ogród z kwiatami i ziołami – nawiązujący do dawnych tradycji parkowych.

Czytany 564 razy
Patryk Kuchta

Najnowsze od Patryk Kuchta

Artykuły powiązane