Wydrukuj tę stronę
piątek, 23 lipiec 2021 14:30

Kino ocalone od zapomnienia - 23.07.2021 od g. 14.30

Autor:  Kartuskie Centrum Kultury
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kino ocalone od zapomnienia Kino ocalone od zapomnienia
artuskie Centrum Kultury zaprasza 23 lipca 2021 r. (piątek) do Parku Solidarności w Kartuzach, na projekcje filmów w ramach KINA OCALONEGO OD ZAPOMNIENIA

Kino Ocalone od Zapomnienia to inicjatywa, której celem jest promowanie największych polskich produkcji telewizyjnych i filmowych poddanych procesowi rekonstrukcji cyfrowej.
Ruszamy z projekcjami od godziny 14:30 wg poniższego repertuaru.
Repertuar Kina Letniego Ocalonego od Zapomnienia

„Śpiewa i tańczy Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Kaszuby" z Kartuz”
Rok produkcji: 1977, Czas trwania: 0:06:28
Występ Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Kaszuby" z Kartuz. Kobiety ubrane w tradycyjne stroje kaszubskie siedzą we wnętrzu i haftują, we wnętrzu znajdują się też krosna i kołowrotki. Kobiety śpiewają piosenkę "Płakała dzieweczka" (incip.), "Z tobą Maryśka" (incip.) oraz "Dorotka, Dorotka"
 
„Folklor kaszubski”
Rok produkcji: 1969, Czas trwania:0:04:01
Felieton poświęcony folklorowi kaszubskiemu. Występy w języku kaszubskim zespołu regionalnego z Kartuz - wypowiedź uczestniczki zespołu na temat wspólnego układania repertuaru, nauki tańca, szycia strojów kaszubskich. Wypowiedź mężczyzny prowadzącego chór i kapelę ludową w Kartuzach, od 40 lat zajmuje się pisaniem teksów i choreografią.
 
„Muzeum Kaszubskie w Kartuzach”
Rok produkcji: 1976, Czas trwania: 0:10:34
Wizyta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach. O eksponatach i historii placówki opowiada jej pracownik Franciszek Brzeziński. 0'50" Panorama miasta Kartuzy; rzeka; zabudowania, ulice, ruch uliczny, przechodnie, budynek Muzeum Kaszubskiego. 10'11" Franciszek Brzeziński oprowadza po Muzeum i opowiada o historii muzeum i eksponatach; wśród których są: ul zrobiony w kłodzie (najstarszy zabytek), radło orne wczesnośredniowieczne, radło z pnia, radło ziemniaczane, pług z drewna, jarzma, drewniana brona, końskie buty, sanie do transportu, narzędzia domowe (miary, żarna, wiadra, czerpaki, wanienka), sieci rybackie, dłubanki z pnia, przyrząd do wyciągania sieci spod lodu, krosno, stroje przebierańców (chodzili na Boże Narodzenie i Nowy Rok), maski obrzędowe, stary instrument ludowy "bazuna", plansza z nutami kaszubskimi, zabawki ludowe do umieszczania na plotach i dachach, sztuka ludowa, czepki kobiece, stare świątki na szkle (XVII i XVIII w.), meble, elementy wyposażenia wnętrza chaty, hafty kaszubskie. W międzyczasie F. Brzeziński również śpiewa i gra na skrzypcach diabelskich (najstarszym instrumencie na Kaszubach).
 
„Party przy świecach”
Rok produkcji: 1980, czas trwania: 55 min.
Opis: (EPG)
Niuniek i Aniołek są małżeństwem zgodnym, ale finansowo układa im się nie najlepiej. Po obejrzeniu zdjęcia kuzynów ze wsi pozujących na tle okazałej willi, postanawiają zrobić wszystko, by podczas wizyty krewnych również im zaimponować.
Opis: (STRESZCZENIE)
Adaptacja opowiadania Jana Himilsbacha, zarazem autora scenariusza. Jemu to film zawdzięcza doskonałe dialogi: żywe, naturalne, pełne prawdy o ludzkich charakterach a przy tym szalenie zabawne. Treść: Niuniek i Aniołek są małżeństwem zgodnym, ale finansowo nie układa im się najlepiej. Po obejrzeniu zdjęcia kuzynów ze wsi, pozujących na tle okazałej willi i drogiego samochodu, postanawiają zrobić wszystko, by podczas zapowiedzianej wkrótce wizyty krewnych w mieście również zaimponować im swoim stanem posiadania i pozycją. W dużym mieszkaniu szefa Niuńka urządzają wystawne przyjęcie. W pewnym momencie gaśnie jednak światło i biesiadę trzeba kontynuować przy świecach. Zakłóca je jednak sąsiad / gra go Himilsbach/, który nie może spać, a następnie sprowadzeni przez niego milicjanci, którzy zabierają całe towarzystwo do komisariatu. W lecie Aniołek i Niuniek wyjeżdżają na wieś do krewnych - ku ich rozczarowaniu okazuje się jednak, że willa i samochód ze zdjęcia... należą do sąsiada.
Opis: (OMÓWIENIE)
Niuniek i Aniołek są małżeństwem zgodnym, ale finansowo nie układa im się najlepiej. Po obejrzeniu zdjęcia kuzynów ze wsi, pozujących na tle okazałej willi i drogiego samochodu, postanawiają zrobić wszystko, by podczas zapowiedzianej wkrótce wizyty krewnych w mieście również zaimponować im swoim stanem posiadania i pozycją. Niezbyt legalnym sposobem zamieniają chwilowo swoje M - 2 na duże mieszkanie szefa Niuńka, dokonują ogromnych zakupów żywności i urządzają wystawne przyjęcie. W pewnym momencie gaśnie jednak światło i biesiadę trzeba kontynuować przy świecach. Latem Niuniek i Aniołek przyjeżdżają na wieś z rewizytą, mając nadzieję na równie wystawny rewanż ze strony gospodarzy. Na miejscu czeka ich niemiłe rozczarowanie. "Party przy świecach" jest adaptacją opowiadania Jana Himilsbacha, zarazem autora scenariusza. Jemu to film zawdzięcza doskonałe dialogi: żywe, naturalne, pełne prawdy o życiu i ludzkich charakterach, a przy tym szalenie zabawne.
Reżyser Antoni Krauze to twórca wielu filmów telewizyjnych, m. in. "Monidła", "Mety", serialu "Zaklęty dwór", oraz filmów kinowych: "Palec Boży" (Srebrny Lampart na MFF w Locarno) i "Strach" (wyróżnienie na MFF w San Sebastian w 1975 r.). Komedia obyczajowa, 54 min, Polska 1980 Reżyseria: Antoni Krauze Scenariusz: Jan Himilsbach Zdjęcia: Tomasz Tarasin Muzyka: Piotr Marczewski
Aktorzy: Halina Wyrodek, Wiesław Wójcik, Tomasz Zaliwski, Ewa Ziętek, Marian Dziędziel, Barbara Rachwalska, Grażyna Korwin i Jan Himilsbach.
 
„Chłopcy”
Komediodramat, 80 min, Polska 1973
Opis: (STRESZCZENIE)
Wzruszająca, poetycka, historia o ludziach zamkniętych we własnym, izolowanym świecie, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat". Wielką siłą "Chłopców" jest rewelacyjne aktorstwo. "Chłopcy" stali się także jednym z ważniejszych dokonań w artystycznej biografii Bera.Głównymi bohaterami filmu są Kalmita, Pożarski, Jo-Jo, Smarkul, profesor Perlec i hrabina De Profundis - pensjonariusze domu starców, prowadzonego przez siostry zakonne. Jedna z nich, Maria, pragnie wprowadzić w życie ośrodka rządy silnej ręki i żelazną dyscyplinę. Czeka ją wszakże trudne zadanie. Mimo zaawansowanego wieku, jej podopieczni robią wszystko, by zachować jak największą niezależność. Ich walka z surową siostrą staje się miejscami groteskowa i przypomina sztubackie wybryki. Duchowym przywódcą buntowników jest Kalmita. Niestety, pewnego dnia jego znacznie młodsza żona postanawia zabrać małżonka do domu. Czy pozostali na placu boju kontestatorzy znajdą w sobie dość siły, by skutecznie przeciwstawić się zakusom siostry Marii.Nagrody:1973 Kazimierz Opaliński Praga (MFTv "Złota Praga")-nagroda za kreację aktorską 1973 Ryszard Ber Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran") 1973 Stanisław Grochowiak Złoty Ekran (przyznawany przez pismo "Ekran") 1975 Aleksander Dzwonkowski Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia; za wybitne osiągnięcia aktorskie, a zwłaszcza za kreację w filmie "Chłopcy"
Opis: (OMÓWIENIE)
"Kto z nas nie schodzi w kopalnie dzieciństwa? Kto z nas nie błądzi światłem po tych ścianach Gdzie w czarnych rzeźbach węgla kamiennego Pełno odcisków Paproci i zwierząt" - - pisał Stanisław Grochowiak w wierszu "Zejście", będącym swego rodzaju hołdem dla tego, co w człowieku jakże cenne - krainy dzieciństwa. Motyw powrotu do młodości, do czasu, kiedy kształtuje się ludzka osobowość, legł też u podstaw innego utworu autora "Ahaswera" - sztuki "Chłopcy", którą na ekran przeniósł Ryszard Ber. Głównymi bohaterami filmu są Kalmita, Pożarski, Jo - Jo, Smarkul, profesor Perlec i hrabina De Profundis - pensjonariusze domu starców, prowadzonego przez siostry zakonne. Jedna z nich, Maria, pragnie wprowadzić w życie ośrodka rządy silnej ręki i żelazną dyscyplinę. Czeka ją wszakże trudne zadanie. Mimo zaawansowanego wieku, jej podopieczni robią wszystko, by zachować jak największą niezależność. Ich walka z zasadniczą siostrą staje się miejscami groteskowa i przypomina sztubackie wybryki. Staruszkowie chichoczą z uciechy, gdy komuś uda się w łazience narysować "świński" obrazek. Niczym grupa młokosów przemycają do pokoju alkohol i kieliszki. Duchowym przywódcą buntowników jest 75 - letni Kalmita, umieszczony niegdyś w pensjonacie przez znacznie młodszą żonę. Małżonka, która do tej pory odwiedzała go raz do roku, niespodziewanie postanawia zabrać Kalmitę do domu. Czy pozostali na placu boju kontestatorzy znajdą w sobie dość siły, by skutecznie przeciwstawić się zakusom siostry Marii? Film Ryszarda Bera to wzruszająca, poetycka, znakomicie sfotografowana historia o ludziach zamkniętych we własnym, izolowanym świecie, żyjących wspomnieniami z "dawnych, dobrych lat". Wielką siłą "Chłopców" jest rewelacyjne aktorstwo. Po premierze filmu byli nawet krytycy, którzy pisali, że jest ono "za dobre". "Chłopcy" stali się także jednym z ważniejszych dokonań w artystycznej biografii Bera, którego kilka lat wcześniej krytycy w zasadzie spisali na straty. Tym filmem reżyser udowodnił, że negatywne oceny jego możliwości twórczych były przedwczesne. Sukces "Chłopców" to wprawdzie w dużej mierze zasługa doskonałego scenariusza Grochowiaka, ale autonomiczność filmowej inscenizacji Bera nie podlega dyskusji. Nagroda dla Kazimierza Opalińskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Pradze w 1973 roku. Komediodramat, 80 min, Polska 1973
Reżyseria: Ryszard Ber Scenariusz: Stanisław Grochowiak Zdjęcia: Wiesław Rutowicz, Jerzy Łukaszewicz Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz Aktorzy: Kazimierz Opaliński, Zofia Mrozowska, Zdzisław Mrożewski, Aleksander Dzwonkowski, Ignacy Machowski, Wacław Kowalski, Barbara Ludwiżanka, Maja Komorowska, Zofia Małynicz, Joanna Poraska, Krystyna Kołodziejczyk, Alina Szpakówna i inni
 
„Podróż za jeden uśmiech”
Serial przygodowy, 7 odc x ok. 30 min., Polska 1971
Sprytny i wesoły Poldek oraz Duduś, niezaradny życiowo i przemądrzały elegancik, wybierają się na wakacje nad Bałtyk. Wyruszają z Krakowa nawet nie przeczuwając, że przez całą drogę na każdym kroku będzie ich prześladował pech.
Serial przygodowy dla młodych widzów. Zabawne perypetie ciotecznych braci, którzy wyjeżdżają na wakacje na morze. Gdy okazuje się, że nie mają na podróż, postanawiają wyruszyć tam autostopem. Pierwsze spotkanie z bohaterami filmu: sprytnym i wesołym 13 - latkiem Leopoldem (Poldkiem) i Dudusiem, niezaradnym życiowo, przemądrzałym elegancikiem. Obaj wybierają się z Krakowa na wakacje nad Bałtyk. Wyruszają w drogę sami, nie przeczuwając, że na każdym niemal kroku prześladować ich będzie pech.
Opis: (OMÓWIENIE)
Serial według popularnej, wielokrotnie wznawianej powieści dla dzieci pióra Adama Bahdaja. Dwaj główni bohaterowie: sprytny i wesoły Poldek oraz Duduś, niezaradny życiowo i przemądrzały elegancik, wybierają się na wakacje nad Bałtyk. Wyruszają z Krakowa, nawet nie przeczuwając, że przez całą drogę na każdym kroku będzie ich prześladował potworny pech. Na początek chłopcy zapominają zabrać ze sobą z domu bilety na pociąg.
Reżyseria: Stanisław Jędryka Scenariusz: Adam Bahdaj, Zdjęcia: Stanisław Loth Muzyka: Jerzy Matuszkiewicz
Aktorzy: Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Jolanta Zykun, Leszek Herdegen, Zygmunt Kęstowicz, Jan Machulski i inni.
Czytany 205 razy Ostatnio zmieniany środa, 21 lipiec 2021 10:50

Artykuły powiązane