Wydrukuj tę stronę
środa, 09 sierpień 2017 15:46

Alfons Klejna - fotograf Pomorza. Archeologia

Autor: 
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Alfons Klejna - fotograf Pomorza. Archeologia Alfons Klejna - fotograf Pomorza. Archeologia

Finisaż wystawy odbędzie się 29 sierpnia 2017 r. o godz. 17:00

Alfons Klejna (1935-2010) był wszechstronnym fotografem związanym z Pomorzem. Można powiedzieć, że był artystą znanym, a zarazem nieznanym. Jako fotograf współpracował z wieloma instytucjami, uczelniami, wydawnictwami i muzeami tworząc tysiące zdjęć publikowanych w wielu książkach, czasopismach i albumach. Nie doczekał się jednak nigdy wystawy swych prac oraz osobnego albumu, choćby w części pokazującego jego zróżnicowany dorobek artystyczny. Był natomiast współautorem, wraz z Józefem Borzyszkowskim, albumu pt. „Boże Męki – krzyże i kapliczki przydrożne Kaszub”, który zajął I miejsce na V Kościerskich Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej.
Alfons Klejna przez całe swoje zawodowe życie związany był z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku, w którym od 1960 roku przepracował 40 lat. W tym okresie był równocześnie nauczycielem fotografii w Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie. Wykształcił wiele pokoleń fotografów, którym przekazał swoją wiedzę i wrażliwość na piękno Pomorza.
Jako fotograf muzealny uczestniczył w licznych badaniach archeologicznych dokumentując nie tylko odkryte obiekty i zabytki, ale także ludzi – odkrywców, archeologów, czy przygodnych obserwatorów. Ta ostatnia kategoria zdjęć ma charakter unikatowy ze względu na ujęcie z artystycznym wyczuciem codzienności pracy archeologa. Fotografie te w większości nie były publikowane ani pokazywane szerszej publiczności, a z uwagi na swój niepowtarzalny urok niewątpliwie powinny. Właśnie one będą stanowić główny element ekspozycji.

Na zdjęciach zobaczyć można m.in. zdjęcia wykonane podczas prac archeologicznych w Chmielonku, w związku z tym Muzeum Archeologiczne w Gdańsku chciało by nawiązać kontakt z osobami które znajdują się na fotografiach lub z ich rodzinami. Tym samym w szczególności zapraszamy osoby, które brały czynny udział w pracach archeologicznych.

 

środa, 9 sierpień 2017 09:00 - wtorek, 29 sierpień 2017 16:00
Miejsce:Centrum Informacji Turystycznej w Chmielnie
Telefon:58 684-30-91
E-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Czytany 1745 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 27 listopad 2017 23:45
GOKSiR Chmielno

Gminny Ośrodek Kultury w Chmielnie zwany w skrócie GOKSiR

Najnowsze od GOKSiR Chmielno

Artykuły powiązane