Szlaki turystyczne

Znajdziesz tu informacje na temat miejsc, które są ciekawe do odwiedzenia. Prezentacja wizualizacji i zdjęć oraz opisów szlaków pieszych, rowerowych i Nordic Walking.

wtorek, 19 luty 2013 13:58

Miejscowość Kożyczkowo Wyróżniony

Autor:  Karol Konkel
Oceń ten artykuł
(22 głosów)

Kożyczkowo w j.kaszubskim Kòżëczkòwò. Kożyczkowo leży na obszarze Pojezierza Kaszubskiego i znajduje się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Miejescowość jest położona w województwie pomorskim,w powiecie kartuskim ,w gminie Chmielno.Wieś jest siedzibą sołectwa Kożyczkowo, w którego skład wchodzą również miejscowości Rzym, Młyn Górny, Młyn Dolny i Stanowisko. Południowym krańcem wsi prowadzi trasa lini kolejowej Kartuzy-Sierakowice-Lębork(obecnie zawieszonej).

W Kożyczkowie znajduje się placówka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kożyczkowo, fot. Karol Konkel


Trochę histori Kożyczkowa przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie.

Ziemie Kożyczkowa kiedyś należały do dwóch gospodarzy o nazwiskach Lewiński i Pipka. Reszta ludności była pracownikami u Państwa Lewińskich. Lewińscy hodowali bydło mleczne ale do pracy w polu potrzebne były konie. Mieli ich dwanaście. Dziesięć z nich pracowała w polu a dwa lżejsze codziennie jeździły z mlekiem do Kartuz. Państwo Lewińscy mieli dwa dwory w Kożyczkowie obecnie zachował się tylko jeden w którym kiedyś była szkoła teraz jest zamieszkiwany. Później musieli się wysiedlić z Kożyczkowa i zamieszkać w odległości nie mniejszej niż 60 km od miejscowości. Ziemia która do nich należałą państwo rodzieliło dla pracowników. Zostało to podzielone w wyniku reformy rolnej. Obecnie są pochowani na cmentarzu w Chmielnie. Drugim gospodarzem był Pipka. Miał on ok. 20 ha (reszta należała do Lewińskich). I utrzymywał się tylko z gospodarstwa. Jego dom zachował się do dziś. Jest pochowany na cmentarzy w Chmielnie. Obecnie zamieszkuje go jego wnuk.

 

Kożyczkowo położone jest obok miejscowości:
-Chmielno
-Sianowo
-Miechucino
-Mirachowo

Karol Konkel
Wiek 15,

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Chmielnie,

Kl III,

Nauczyciel p.Elżbieta Pryczkowska

Czytany 4374 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 26 maj 2013 08:24

Skomentuj

Komentarz zostanie opublikowany po zatwierdzeniu przez redakcję.


Proszę rozwiązać proste zadanie (blokada antyspamowa):

Skocz do:

Polecamy

Zdjęcie z galerii

Ostatnie komentarze

Gościmy

Odwiedza nas 84 gości oraz 0 użytkowników.

szwajcaria-kaszubska.pl